Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Mandaryna: Jestem osobą, która mówi o tym głośno, bo nie uważam, że cukrzyca to coś złego, czego należy się wstydzić

źródło: oprac. własne, dodano: 20 stycznia 2021 r.

Wystartowaliśmy po przerwie świąteczno-noworocznej. 15 stycznia 2021 roku odbyło się pierwsze spotkanie w programie "Pogadajmy o cukrzycy" w nowym roku. Gościem specjalnym odcinka była Marta "MANDARYNA" Wiśniewska - tancerka, instruktorka tańca, wokalistka, choreografka, a także osoba z cukrzycą typu 1. Mandaryna opowiadała o swojej przygodzie z cukrzycą, o tym jak to wszystko się zaczęło, o cukrzycy ciążowej. Rozmawialiśmy o tańcu, wysiłku fizycznym i o wszystkim co z tym związane. Nasze spotkania są interaktywne, tak więc podczas spotkania padło również wiele pytań od widzów.

Mandaryna karierę rozpoczynała jako tancerka i choreografka Ich Troje oraz partnerka lidera zespołu, Michała Wiśniewskiego. W 2004 roku zadebiutowała jako wokalistka, wydając singiel "Here I Go Again". Jej pierwsze dwa albumy studyjne, Mandaryna.com (2004) i Mandarynkowy sen (2005), odniosły sukces, a utwór "Ev'ry Night" stał się przebojem. Latem 2020 ponownie została choreografem koncertowym zespołu Ich Troje. 31 grudnia 2020 roku wystąpiła podczas sylwestrowego koncertu telewizji Polsat Sylwestrowa Moc Przebojów.

Mandaryna: Jestem osobą, która mówi o tym głośno, bo nie uważam, że cukrzyca to coś złego, czego należy się wstydzić

Mandaryna o cukrzycy typu 1 dowiedziała się ponad 17 lat temu kiedy była w ciąży. Informacja o cukrzycy wyjątkowo zaskoczyła wokalistkę, która sądziła, że raczej ma anemię i ogólne osłabienie. Niektóre objawy cukrzycy pojawiały się już wcześniej. Od tego czasu dba o swoja dietę: świadomie wybiera produkty, ćwiczy kilka razy w ciągu tygodnia. Bardzo wspiera ją rodzina.

Wykryto u mnie cukrzycę w ostatnim trymestrze drugiej ciąży, ale można było to wszystko kontrolować i nie brałam insuliny. Byłam leczona dietą i całkiem dobrze mi to poszło. Natomiast po 3 miesiącach od urodzenia Fabien poczułam się gorzej. Oczywiście tłumaczyłam to sobie zupełnie innym stanem. Chce mi się pić, idzie mróz, trochę słabiej się czuję, więc pewnie mam anemię, za dużo pracuję, chce mi się spać, wiadomo, człowiek, zmęczony. Biegałam co chwilę do toalety i to mnie niepokoiło, że w zasadzie siedzę ze szklanką wody i w zasadzie od razu chce mi się znowu pić. To było dla mnie niepokojące. A moment, w którym dużo gorzej zaczęłam widzieć, był momentem, w którym powiedziałam "nie" - opowiada Marta Mandaryna Wiśniewska.

Mandaryna opowiada o tym, jakie stosuje i stosowała leczenie. Co się u niej sprawdziło, a co nie. Czy korzystała z nowoczesnych technologii do monitorowania glikemii. Odpowiadając na pytania widzów mówi o wysiłku fizycznym, tańcu, reakcji organizmu na wysiłek fizyczny. Opowiada o epizodach hipoglikemii i metodach radzenia sobie z niskim poziomem cukru podczas ważnych momentów życia.

Większa jest świadomość ludzi o cukrzycy. Mamy większą wiedzę, łatwiejszy dostęp do informacji i bardzo dużo ludzi jednak na tą cukrzycę choruje. Natomiast ja, bez żadnej świadomości, czy jest to temat tabu, czy powinnam to ukrywać czy nie. Jestem osobą, która mówi o tym głośno, bo nie uważam, że cukrzyca to jest coś złego, czego należy się wstydzić. My jesteśmy pełnoprawnymi ludźmi. To że dopadła nas cukrzyca, to jest nasz problem. My musimy sobie z nią radzić, nie wpływa to na drugiego człowieka. Nie uważam, że trzeba się tego wstydzić - opowiada Mandaryna.

Marta odnosi się również do sytuacji związanej z koronawirusem. Wyjaśnia, jak u niej przebiegała infekcja. Czy miała z tego tytułu jakieś problemy. Zdradza też, czy zamierza zaszczepić się na koronawirusa. Pod koniec rozmowy o cukrzycy odnosi się także do sfery muzycznej. Opowiada o trwających pracach nad nową płytą i utworem "Sugar Sugar", który pojawi się na nowej płycie.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Mandaryna: Jestem osobą, która mówi o tym głośno, bo nie uważam, że cukrzyca to coś złego, czego należy się wstydzić
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 23 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line