Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Diabetycy cały czas bez dostępu do refundowanych igieł do penów insulinowych

źródło: informacja prasowa Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, dodano: 17 grudnia 2020 r.

Polskie Stowarzyszenie DiabetykówPrawidłowe prowadzenie cukrzycy wymaga ogromnego wysiłku zarówno ze strony pacjenta, jak i systemu ochrony zdrowia. Nieustanne monitorowanie kondycji zdrowotnej, liczne ograniczenia i konieczność aktualizowania wiedzy na temat własnej choroby mogą przerastać nawet najbardziej zdyscyplinowane osoby. Prawdziwe problemy zaczynają się jednak dopiero, gdy system nie zaspokaja tak podstawowej potrzeby pacjentów, jaką jest dostęp do jednorazowych igieł do penów insulinowych.

Polskie Stowarzyszenie Diabetyków od dawna przekonuje o konieczności kompleksowego zadbania o chorych na cukrzycę. Leki, świadczenia czy nowoczesne wyroby medyczne są tematem licznych dyskusji. Wszyscy zdają sobie sprawę z konieczności wzmocnienia opieki zdrowotnej w tych obszarach. Ciszej jest jednak w temacie zupełnie podstawowych, zdawać by się mogło niepozornych rzeczy, takich jak dostęp do jednorazowych igieł do penów insulinowych. Większość osób chorujących na cukrzycę używa ich wielokrotnie, narażając się na powikłania związane z nieprawidłową techniką iniekcji. Dotychczas najwięksi producenci insulin dodawali do swoich produktów darmowe igły, co - jak się okazuje po latach - miało dwojakie skutki.

Darmowe igły dodawane do insulin są często jedynymi, z jakich korzystają pacjenci. Przy wysokich kosztach leczenia cukrzycy, igły do penów są dla wielu osób znacznym obciążeniem finansowym. Darmowe igły pozwalały ulżyć nieco domowemu budżetowi, jednocześnie jednak utrwaliły w chorych przekonanie, że liczba igieł dodawanych do insulin jest liczbą wystarczającą. Zgodnie z ankietą przeprowadzoną przez PSD w 2019 r. aż 90% pacjentów używa jednorazowych igieł więcej niż raz, a prawie 1/3 z nich aż ponad 15 razy.

Kiedy pacjent używa igły wielokrotnie czy nie zmienia miejsca iniekcji może wystąpić np. lipohipertrofia - przerost tkanki tłuszczowej, skutkujący bólem i niepełnym wchłanianiem się insuliny. Choć coraz więcej osób zdaje sobie z tego sprawę, problemem pozostaje dostęp do igieł. Zgłaszają się do nas pacjenci i pytają gdzie mogą dostać darmowe igły. Od kiedy niektórzy producenci przestali dodawać je do insulin, problem narasta. Ponad ¾ osób, które obecnie używają igły wielokrotnie mówi, że zmieniłoby ten nawyk gdyby igły były refundowane. Apelujemy o taką refundację od lat. - informuje Prezes PSD Anna Śliwińska.

Polski system ochrony zdrowia od zawsze boryka się z licznymi problemami. Trwająca pandemia ma jednak negatywne skutki dla wszystkich chorych. Odłożono na bok problemy osób chorych przewlekle, opóźnione lub odwołane zostały liczne planowe zabiegi, na pół roku zawieszono aktualizację list refundacyjnych. Aby stan osób chorych na cukrzycę się nie pogarszał, aby nie musiały one leczyć powikłań, konieczne jest prawidłowe prowadzenie cukrzycy w zaciszu własnego domu. Nie jest to możliwe bez edukacji i dostępu do podstawowych wyrobów medycznych. Spojrzenie z szerszej perspektywy pozwala zauważyć jak wielki wpływ na system mają pozornie małe rzeczy, takie jak igły.

źródło: Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, informacja prasowa

Diabetycy cały czas bez dostępu do refundowanych igieł do penów insulinowych


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Jacek  IP: 37.109.7.xxx(2021-07-14 09:44:56)
Chorzy i niemajętni , mają zawsze pod górkę. Wielkie koncerny przede wszystkim myślą o dochodzie własnym mają gdzieś swoich klientów czyli cukrzyków.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Diabetycy cały czas bez dostępu do refundowanych igieł do penów insulinowych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line