Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Dr n. med. Katarzyna Cyranka: To co najczęściej nas ratuje to dobre relacje oparte o miłość, która niejedno ma imię

źródło: oprac. własne, dodano: 15 grudnia 2020 r.

Rok 2020 powoli zbliża się do końca. To czas podsumowań oraz planów na nowy rok. W przedostatnim spotkaniu w tym roku do studia "Pogadajmy o cukrzycy" zaprosiliśmy dr n. med. Katarzynę Cyrankę, psychologa klinicznego i psychoterapeutkę, na co dzień pracującą w Szpitalu Uniwersyteckim oraz w Katedrze Psychiatrii UJ CM w Krakowie. Rozmawialiśmy o zdrowiu psychicznym diabetyków i wszystkich aspektach z tym związanych. Poruszyliśmy wiele ciekawych wątków. Pani doktor szczegółowo wyjaśniała procesy i zależności zachodzące w głowach diabetyków.

Dr n. med. Katarzyna Cyranka jest certyfikowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego, certyfikowanym analitykiem jungowskim oraz psychologiem klinicznym. Prowadzi psychoterapię psychodynamiczną, psychoanalizę, diagnostykę, poradnictwo i interwencję kryzysową.

Rozmawialiśmy o trudnych początkach choroby i okresie adaptacyjnym do nowej sytuacji. Poznaliśmy sposoby na radzenie sobie z nową sytuacją. Doktor Katarzyna Cyranka wyjaśnia jak można sobie poradzić z takim początkowym niedowierzaniem i jak zaakceptować nową sytuację. Mówiliśmy o buncie nastolatków, dlaczego do niego dochodzi, jak długo trwa taki okres i czy zawsze musi się pojawić. Przyjrzeliśmy się bliżej tematowi wypalenia cukrzycowego, co to jest, jak sobie z tym radzić i co może nam pomóc.

Dr n. med. Katarzyna Cyranka: To co najczęściej nas ratuje to dobre relacje oparte o miłość, która niejedno ma imię

Specyfika tego co się dzieje w emocjach osoby rozpoczynającej chorowanie na cukrzycę zależy od wieku i okresu kiedy to ma miejsce. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja u zupełnie malutkich dzieci, które właściwe nie wiedzą, że są chore. To znaczy one są tak małe kiedy jest rozpoznana cukrzyca, że praktycznie nie mają koncepcji choroby. Wiedzą, że coś się dzieje wokół nich, że rodzice szczególnie się opiekują, ale dla nich choroba jest częścią życia i zdarza się tak, że takie dziecko dopiero na etapie pójścia od przedszkola, do szkoły zaczyna rozumieć, że rówieśnicy funkcjonują trochę inaczej, że jedzą bez ścisłej kontroli, że nie muszą się kłuć, że coś tutaj jest innego. Natomiast będą przyzwyczajone, że choroba jest częścią ich życia, najczęściej tu nie doznają jakiegoś wielkiego szoku, tylko pojawia się rozmowa, zazwyczaj nie stanowi to dla nich problemu do okresu dojrzewania - mówi dr n. med. Katarzyna Cyranka.

Podsumowaliśmy rok 2020 i sytuację pacjentów w kontekście dostępu do lekarzy psychologów i psychiatrów. Wsparcie psychologiczne jest niezwykle istotne w terapii cukrzycy. Psycholog powinien wchodzić w skład zespołu terapeutycznego. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie czy diabetycy mogą liczyć na wsparcie psychologiczne w cukrzycy.

Niestety różnie bywa w różnych ośrodkach. Zdecydowanie lepiej jest w miejscach, gdzie mamy ośrodek akademicki, szpital uniwersytecki, mamy duże zaplecze zespołu, jest sporo psychologów także ze specjalizacją psychosomatyczną, którzy właśnie pracują z osobami chorymi przewlekle. Tam sytuacja wygląda trochę lepiej, chociaż też nie do końca, bo jest dysproporcja między liczbą godzin, która jest najczęściej przypisana na dany oddział, czy poradnię, a zapotrzebowaniem, które bywa ogromne. Wciąż czynione są starania, aby psychologów było więcej - wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Cyranka.

Dr Cyranka koordynuje prace zespołu, lekarzy psychiatrów i psychologów, stworzonego specjalnie dla pacjentów Poradni Diabetologicznej Szpitala Uniwersyteckiego. Projekt ma zapewnić większe wsparcie ze strony specjalistów.

Projekt powstał z inicjatywy zarówno Katedry Chorób Metabolicznych, prof. Tomasz Klupa i Pan dziekan prof. Maciej Małecki. Są to osoby, które w dużej mierze dały i energię i chęć żeby coś takiego powstało. Ze strony psychiatrii Pani profesor Dominika Dudek i Pan docent Maciej Pilecki, ale także inne osoby zaangażowane w tę pracę. Zaczęliśmy się zastanawiać, co dla tego pacjenta można zrobić. Inspiracją do powstania tego programu były rozmowy, które prowadziliśmy z pacjentami w trakcie początkowego etapu pandemii. Dzwoniły zarówno osoby, które mówiły, że boją się pandemii, pytały o dostęp do lekarza, ale okazało się, że dzwonił szereg pacjentów z problemami alkoholowymi, z anoreksją albo powikłaną cukrzycą i depresją. (...) Zainspirowało nas to do stworzenia zespołu, który oferuje pomoc pacjentom z cukrzycą, głównie z typem 1 cukrzycy, którzy potrzebują kompleksowej opieki - wyjaśnia dr n. med. Katarzyna Cyranka.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Dr n. med. Katarzyna Cyranka: To co najczęściej nas ratuje to dobre relacje oparte o miłość, która niejedno ma imię
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line