Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Dr inż. Katarzyna Kowalcze: nie ma diety cud, ale jest skuteczna dietoterapia

źródło: oprac. własne, dodano: 1 grudnia 2020 r.

W programie "Pogadajmy o cukrzycy" powróciliśmy do tematu żywienia w cukrzycy. Naszym gościem specjalnym była niezwykle żywiołowa i pełna energii dr inż. Katarzyna Kowalcze, dietetyk kliniczny, adiunkt w Instytucie Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Przyrodniczo Humanistycznego w Siedlcach. Rozmawialiśmy o właściwym odżywianiu, dietach dla diabetyków i sposobach radzenia sobie z tym trudnym tematem w warunkach życia codziennego. Pani doktor zaprezentowała iście życiowe podejście do tematu. Warto zobaczyć to spotkanie i posłuchać słów pani dietetyk.

Pani doktor kieruje się zasadą "nie ma diety cud, ale jest skuteczna dietoterapia". Doświadczenie zawodowe oraz systematyczne podnoszenie kwalifikacji, czynny udział w licznych konferencjach krajowych i zagranicznych, pozwala pani doktor prowadzić indywidualną dietoterapię pacjentów w bardzo szerokim zakresie i na najwyższym poziomie.

Dowiadujemy się o zasadach, jakie powinny być bezwzględnie przestrzegane przez osoby chore na cukrzycę. Pani doktor mówi o stanie przedcukrzycowym i możliwości modyfikacji stylu życia, zasad żywienia i konieczności zwiększenia aktywności fizycznej. Dr Katarzyna Kowalcze wyjaśnia wątpliwości dotyczące różnych diet - Kwaśniewskiego, diety ketogenicznej, diety Dąbrowskiej. Dowiadujemy się, czy są to odpowiednie diety dla diabetyków.

Dr inż. Katarzyna Kowalcze: nie ma diety cud, ale jest skuteczna dietoterapia

Musimy pamiętać o wszystkim. Począwszy od wody, przez każdy produkt, który pojawia się na stole, na talerzu. Cokolwiek jemy, czy pijemy będzie wpływało na glikemię, w mniejszym, czy większym stopniu. O tym wszystkim trzeba wiedzieć. Proces edukacyjny to są naprawę długie, długie, żmudne lata. Edukacją diabetologiczną zajmuję się już 30 lat i ciągle mnie coś zaskakuje. Wydaje się, że z daną osobą mamy wszystko poukładane, że jest optymalnie, że wymienniki i bolusy opanowane. I raptem coś się dzieje, jest jakaś jedna zmienna, trochę stresu, może trochę niewyspania, dodatkowe emocje i już glikemia odpowiada inaczej, nawet wtedy kiedy mamy taki sam przetestowany posiłek - mówi dr inż. Katarzyna Kowalcze.

Podczas spotkania nie mogło zabraknąć tematu zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i trudności, jakie mogą przysporzyć diabetykom. Chociaż wszystko zapowiada, że przez aktualną sytuację epidemiologiczną najbliższe święta spędzimy w ograniczonym gronie przypominamy kilka ważnych zasad na ten czas. Pani dietetyk mówi, jak przetrwać ten świąteczny czas i wyjść z tego obronną ręką. Zdradza nam sprawdzone sztuczki na okiełznanie glikemii podczas świątecznych uroczystości.

Zawsze podczas świąt jest pewien problem z glikemią. Ważny jest zdrowy rozsądek. Nie lubię nakłaniać pacjentów żeby rezygnowali z czegoś zupełnie. Jeżeli mamy tradycyjną wieczerzę wigilijną, która składa się z określonego rytuału, spożywania przygotowywania i spożywania produktów zjedzmy po prostu każdego po trochu. To jest łatwo powiedzieć, gorzej zrobić. Natomiast to, co dobrze się sprawdza, to jest może mało eleganckie, w sensie wizerunkowym, ale dobrze pokazuje nam ile tak naprawdę zjadamy. Spróbujmy nałożyć wszystko to, co mamy ochotę zjeść, na jeden talerz. Wtedy naraz zobaczymy, jaka to jest objętość i ile my tego chcemy zjeść. W sytuacji, gdy my tak sobie skubiemy, to jest pewien problem - mówi dr inż. Katarzyna Kowalcze.

Pani dietetyk Katarzyna Kowalcze na ostatnim XXI Zjeździe Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego wygłosiła wykład pt. "Adherence i compliance a narzędzia edukacyjne w ocenie efektywności diety DASH wdrożonej pacjentkom z zaburzeniami gospodarki węglowodanowo insulinowej". Zaprezentowała także pracę dotycząca fitoterapii w cukrzycy i wpływu pandemii sarc-cov-2 na zachowania żywienie i wyrównanie metaboliczne diabetyków. O tym też rozmawialiśmy podczas naszego spotkania.

Dr inż. Katarzyna Kowalcze odpowiedziała na wiele pytań aktywnych słuchaczy. Co więcej, przez 3 godziny po skończonym spotkaniu live odpowiadała na wiadomości prywatne i komentarze pod czatem na żywo. Dziękujemy za udział w spotkaniu na żywo. A kto jeszcze nie widział tej rozmowy, jak zawsze ma możliwość odtworzenia jej w dowolnym, dogodnym dla siebie czasie.

Zapraszamy także na stronę www.dietoterapia.waw.pl

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Dr inż. Katarzyna Kowalcze: nie ma diety cud, ale jest skuteczna dietoterapia
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line