Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Powikłania cukrzycy: groźne, ale można im zapobiec

źródło: informacja prasowa, dodano: 20 listopada 2020 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, o charakterze postępującym. Jeśli nie jest prawidłowo kontrolowana długo utrzymujące się zbyt duże stężenie glukozy we krwi (hiperglikemia) oraz znaczne wahania glikemii powodują zaburzenie funkcji i struktury śródbłonka naczyń krwionośnych, prowadząc do rozwoju przewlekłych powikłań, czyli zmian chorobowych dotyczących różnych narządów. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że na świecie liczba zgonów, których przyczyną są powikłania cukrzycy jest większa niż liczba zgonów z powodu AIDS, gruźlicy i malarii łącznie. Dlatego za główny cel leczenia cukrzycy przyjęto zapobieganie rozwojowi tych powikłań.

Do powikłań, których źródłem są uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych należą:

 • retinopatia cukrzycowa - choroba oczu spowodowana uszkodzeniem siatkówki. Jeśli cukrzyca jest nieskutecznie leczona może prowadzić do utraty wzroku.
 • nefropatia cukrzycowa - choroba nerek; przy braku skutecznego leczenia może prowadzić do całkowitej niewydolności nerek.
 • neuropatia cukrzycowa - to choroba nerwów; może prowadzić do zaburzeń czucia, przeczulicy, zaników mięśni, niedowładów. Jest jedną z przyczyn rozwoju zespołu stopy cukrzycowej oraz impotencji u mężczyzn.

Powikłania przewlekłe, dotyczące dużych naczyń krwionośnych to:

 • choroba wieńcowa, zwiększająca ryzyko zawału serca.
 • choroba niedokrwienna ośrodkowego układu nerwowego, powodująca uszkodzenie mózgu.
 • miażdżyca tętnic kończyn dolnych zwiększająca ryzyko zespołu stopy cukrzycowej i amputacji kończyn dolnych.

Powikłania kardiologiczne

Są najczęstszym powikłaniem cukrzycy typu 2. Pacjenci z cukrzycą są kilkakrotne bardziej obciążeni ryzykiem wystąpienia choroby niedokrwiennej serca niż osoby o prawidłowym stężeniu glukozy we krwi. Około 75-80% chorych na cukrzycę umiera z powodu chorób układu krążenia.

Do najczęstszych powikłań kardiologicznych należą: choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca), niewydolność serca, choroba tętnic obwodowych, udar mózgu, zawał serca.

Powikłania nerkowe

Przyczyną nefropatii cukrzycowej jest uszkodzenie kłębuszków nerkowych na skutek zbyt wysokiego stężenia glukozy we krwi. Zaburzenia czynności nerek to m.in. białkomocz, nadciśnienie tętnicze, wzrost kreatyniny i mocznika we krwi. Nieleczona nefropatia prowadzi do całkowitej niewydolności nerek.

Powikłania okulistyczne

Przewlekła hiperglikemia powoduje niekorzystne zmiany w siatkówce oka. Retinopatia cukrzycowa często wykrywana jest zbyt późno, gdyż we wczesnej fazie nie daje charakterystycznych objawów. Prowadzić może do nieodwracalnej uraty wzroku.

Powikłania ze strony układu nerwowego i amputacje

Wysokie stężenie glukozy we krwi powoduje uszkodzenie nerwów. Neuropatia cukrzycowa objawia się uszkodzeniem nerwów czuciowych (m.in. brak reakcji na ból), nerwów ruchowych (m.in. zanik mięśni) czy też nerwów autonomicznych (szkodliwy wpływ na funkcjonowanie narządów wewnętrznych).

Jeśli do uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych dojdzie w obrębie kończyny dolnej, może to skutkować wystąpieniem zespołu stopy cukrzycowej. Brak czucia powoduje, że drobne obtarcia czy skaleczenia nie objawiają się bólem. Łatwo dochodzi do zakażenia, a proces gojenia się ran jest w cukrzycy trudny. Częstym następstwem jest owrzodzenie tkanek, deformacja stopy. Przy zbyt późnym wykryciu zespołu stopy cukrzycowej jedynym ratunkiem dla chorego jest amputacja kończyny.

Powikłania cukrzycy są niebezpieczne dla zdrowia i życia. Można jednak skutecznie zapobiegać ich rozwijaniu się. Najważniejsze jest regularne kontrolowanie poziomu glukozy we krwi, dobrze dobrana terapia farmakologiczna oraz właściwa dieta i odpowiednia dla wieku dawka aktywności fizycznej.

Więcej informacji związanych z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy można znaleźć na FB: https://www.facebook.com/10tysiecyKrokow oraz na Twitterze: @1Krokow.

Powikłania cukrzycy: groźne, ale można im zapobiec


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~polonista  IP: 89.79.234.xxx(2020-11-24 09:03:01)
Chyba miało być: "Światowa Organizacja NISZCZENIA Zdrowia".


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Powikłania cukrzycy: groźne, ale można im zapobiec
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line