14 listopada w e-wydaniu Gazety Wyborczej oraz na portalu jakzyczcukrzyca.pl ruszyła cross-mediowa kampania edukacyjna JAK ŻYĆ Z CUKRZYCĄ. W wydaniu wiele ciekawych artykułów, m.in. Michał Figurski o tym jak żyć z cukrzycą, Lidia Niedźwiedzka-Owsiak o Programie Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą, Anna Śliwińska o tegorocznym haśle Światowego Dnia Cukrzycy i roli pielęgniarki w opiece nad pacjentem z cukrzycą, dr n. o zdr. Beata Stepanow o cukrzycy w dobie COVID-19, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek na temat neuropatii cukrzycowej - czym jest i jak ją leczyć, a także Jerzy Magiera o aktywnym życiu diabetyka i profilaktyce cukrzycy typu 2. Pobierz bezpłatnie PDFa z całym numerem.
- Aktywne życie diabetyka - Jerzy Magiera
- Cukrzyca typu 1 dość mocno obciąża domowy budżet. Jeżeli osoba z cukrzycą chce móc uzyskiwać dobre wyrównanie cukrzycy, unikać ostrych powikłań cukrzycy, musi w swoje leczenie zainwestować wiele środków.
- Cukrzycy nie da się oszukać - jak zatem z nią żyć? Michał Figurski
- Nie każdy pacjent jest przykładny i sumienny w leczeniu, szczególnie jeśli chodzi o choroby przewlekłe. Tak właśnie jest w przypadku cukrzycy, która nieprawidłowo leczona może doprowadzić do wielu powikłań. Jakie są ich skutki i dlaczego tak się dzieje?
- Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą. Lidia Niedźwiedzka-Owsiak
- Cukrzyca matki niesie ze sobą często niestety wiele powikłań i wad wrodzonych u dziecka. Nasze działania dają więc ogromną szansę na zdrowie dla kobiet i ich dzieci.
- "Pielęgniarki Twoim wsparciem w leczeniu cukrzycy" Anna Śliwińska
- "Pielęgniarki Twoim wsparciem w leczeniu cukrzycy" to hasło tegorocznego Światowego Dnia Cukrzycy, które zwraca uwagę na bardzo ważną kwestię - bez pomocy wszystkich osób z personelu medycznego pacjent nie jest w stanie poradzić sobie z terapią tej wymagającej i podstępnej choroby. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków cieszy to, że coraz głośniej zaczyna się mówić o roli pielęgniarki w opiece nad pacjentem z cukrzycą.
- Cukrzyca w dobie COVID-19. Dr n. o zdr. Beata Stepanow
- Osoby z cukrzycą narażone są na cięższy przebieg COVID-19. W dobie pandemii warto pamiętać, że właściwie kontrolowana cukrzyca zmniejsza ryzyko skutków koronawirusa.
- Neuropatia cukrzycowa - czym jest i jak ją leczyć? Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek
- Neuropatia cukrzycowa jest jednym z najczęstszych powikłań nieprawidłowo leczonej cukrzycy. Warto zadbać o to, by nie bagatelizować tej choroby, szczególnie w dobie pandemii. Jakie zatem są objawy neuropatii i jak można je leczyć?
- Dolegliwości ze strony układu pokarmowego w cukrzycy - czy to SIBO?
- Występowanie objawów z zakresu przewodu pokarmowego jest typowe i częste u pacjentów z cukrzycą, aczkolwiek ich przyczyna nie zawsze jest znana. W ostatnich latach zaczęto zwracać większą uwagę na skład mikrobioty jelitowej.
- Zdrowy styl życia - jak bardzo potrzebny jest diabetykom? Dr n. med. Daniel Śliż
- Co chwilę z każdej strony słyszymy, że jeśli nie zadbamy o siebie zawczasu, możemy mieć spore problemy ze zdrowiem. Nie wszyscy jednak biorą sobie te słowa do serca i żyją, jakby jutra miało nie być. Na szczęście istnieje wiele przykładów na to, by jak najlepiej zobrazować pacjentom powagę sytuacji, przekonując ich do zmiany stylu życia, zanim będzie za późno.
- Jak pandemia wpływa na profil lipidowy osób 40+? Prof. dr hab. n. med. Piotr Jankowski
- Podczas pandemii COVID-19 u niektórych osób może wzrastać masa ciała, stężenie cholesterolu we krwi, ciśnienie tętnicze oraz glikemia. Tym samym może wzrastać ryzyko pojawienia się zespołu metabolicznego i jego negatywnych konsekwencji.
- Cukrzyca typu 2 - jak wygląda życie codzienne pacjenta? Prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz
- Cukrzyca niezależnie od stopnia zaawansowania i rodzaju może znacznie uprzykrzyć życie osoby chorującej. Jak wygląda zatem jej codzienność? Ilu pacjentów w Polsce się z nią zmaga?