Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Światowy Dzień Cukrzycy

Podczas pandemii koronawirusa cukrzyca groźna jeszcze bardziej

źródło: info. prasowe, dodano: 13 listopada 2020 r.

Światowy Dzień Cukrzycy 14 listopada razem z mojacukrzyca.org

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy przypadły na czas szczególny. Trwa pandemia koronawirusa SARS-Cov-2, COVID-19 która wstrząsnęła naszym codziennym życiem i przesłoniła inne problemy zdrowotne. Nie możemy jednak zapominać, że w jej tle, niezmiennie od kilkudziesięciu lat, rozwija się inna, groźna epidemia, jaką jest cukrzyca. WHO ponad 10 lat temu określiło cukrzycę pierwszą niezakaźną epidemią. Zmagają się z nią na całym świecie 463 miliony osób. W Polsce osób chorujących na cukrzycę jest ponad 3 miliony. Tym co w tej chorobie najgroźniejsze, to brak objawów w jej początkowej fazie, dotyczy to szczególnie cukrzycy typu 2.

Walka z tym niewidzialnym wrogiem musi koncentrować się więc na profilaktyce i utrzymywaniu stężenia cukru we krwi pod kontrolą. Eksperci alarmują, że chorujący na cukrzycę ze źle wyrównaną glikemią, w przypadku zachorowania na Covid-19, są pacjentami wysokiego ryzyka ciężkiego przebiegu zakażenia. To dowodzi, że tym bardziej teraz, podczas pandemii koronawirusa, należy szczególnie kontrolować przebieg cukrzycy i glikemię.

Liczba chorych na cukrzycę nieprzerwanie rośnie. Eksperci szacują, że w skali roku liczba chorych rośnie średnio o 2,5%. Dane IDF (Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej, organizatora i promotora obchodów Światowego Dnia Cukrzycy) są alarmujące: do roku 2030 liczba osób z cukrzycą może wzrosnąć do 578 milionów, a są to dane dotyczące tylko dorosłych pacjentów. Połowa z obecnie szacowanych 463 milionów chorych pozostaje niezdiagnozowana, co oznacza, że 232 miliony osób na świecie nie jest świadoma, że choroba rozwijając się bezobjawowo, sieje postępujące zniszczenie w ich organizmach.

Zdecydowana większość osób z cukrzycą, to chorzy z cukrzycą typu 2. Polska nie odbiega od tych statystyk. Po 60 roku życia co czwarta osoba ma cukrzycę. Po 80 roku już co druga. To bardzo powszechna choroba, dlatego tak istotne jest, aby po 45. roku życia każdy, u którego występują czynniki ryzyka rozwoju cukrzycy, tj. nadwaga, siedzący tryb życia, nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca w rodzinie, raz w roku oznaczał sobie stężenie cukru we krwi.

Cukrzyca jest chorobą przez pewien czas niewidoczną. Dotyczy ogromnej liczby osób, a zarazem przez długi czas rozwija się bezobjawowo, a nawet gdy już jest rozpoznana, może nie wywoływać istotnych objawów przez kilka lat. Z tych właśnie powodów jest ona niedoceniana w kontekście działań profilaktycznych. A kluczem do niezachorowania na cukrzycę jest z jednej strony prowadzenie jak najzdrowszego trybu życia, a z drugiej szybkie reagowanie, gdy tylko poziom cukru zacznie wzrastać, osiągając wartości charakterystyczne dla stanu przedcukrzycowego. Na tym etapie stosunkowo łatwo można powrócić do prawidłowej regulacji stężenia glukozy we krwi, zwiększając aktywność fizyczną i modyfikując sposób żywienia" - mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, Konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii.

W czasie pandemii koronawirusa częściej niż wcześniej zdarza się, że choroby cywilizacyjne i przewlekłe, jak m.in. cukrzyca są zaniedbywane. Trudniej o poradę lekarską i trudniej, bez stałego nadzoru lekarskiego i pielęgniarskiego, utrzymać dotychczasowy reżim w codziennym życiu. Ale w związku z pandemią nie zmieniły się zalecenia lekarskie dotyczące kontroli cukrzycy.

"Cały czas apelujemy do chorych, aby utrzymywali prawidłowy poziom cukru, ciśnienia tętniczego i cholesterolu. Stres wywołany pandemią, zmiana rytmu życia, a czasem diety spowodowane kwarantanną są wskazaniem do częstszych pomiarów cukru. Sytuacja wymaga od pacjentów jeszcze większej mobilizacji: niekontrolowana cukrzyca, w przypadku zachorowania na Covid-19 bardzo zaostrza przebieg choroby" - apeluje prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, Prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Więcej informacji związanych z obchodami Światowego Dnia Cukrzycy można znaleźć na FB: https://www.facebook.com/10tysiecyKrokow oraz na Twitterze: @1Krokow.

Podczas pandemii koronawirusa cukrzyca groźna jeszcze bardziej


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~joanna przecukrzycowa panienka  IP: 77.65.84.xxx(2020-11-15 14:45:18)
Przestancie straszyc tym covidem sridem!


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Światowy Dzień Cukrzycy: Podczas pandemii koronawirusa cukrzyca groźna jeszcze bardziej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line