Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Cukrzyca typu 1 - materiały edukacyjne do pobrania

źródło: Eli Lilly, dodano: 10 listopada 2020 r.

Firma Eli Lilly przygotowała serię darmowych poradników dotyczących różnych aspektów życia diabetyków. Poradniki zostały przygotowane przez profesjonalny zespół lekarzy diabetologów z myślą o pacjentach z cukrzycą oraz ich opiekunach. Z poradników dowiemy się, jak rozsądnie pić alkohol w cukrzycy, jak planować aktywność fizyczną, jakie wykonać badania kontrolne, na co zwrócić uwagę przy tatuażu w cukrzycy. Dowiesz się także o seksie w cukrzycy, dobrym samopoczuciu emocjonalnym, podróżowaniu, dbaniu o zdrowie i wiele więcej.

Cukrzyca typu 1 - materiały edukacyjne do pobrania

Rozsądne picie alkoholu w cukrzycy

Co jest pociągającego dla młodych ludzi w alkoholu? Choćby to, że niemal wszyscy pragną nowych doświadczeń. Niestety dla wielu, zwłaszcza dla tych z typem 1 cukrzycy, alkohol może oznaczać poważne kłopoty. Dowiedz się więcej o działaniu alkoholu, faktów i mitów na jego temat oraz rozsądnego picia w cukrzycy.

Aktywność fizyczna w cukrzycy

Aktywność fizyczna to ważna część zdrowego trybu życia. Cukrzyca typu 1 nie powinna być powodem rezygnacji z aktywności fizycznej. Wśród sportowców jest wiele osób z cukrzycą typu 1, które biorą udział w profesjonalnych zawodach. Cukrzyca nie powinna więc być czynnikiem, który sprawia, że czujemy się wykluczeni. Niezależnie od tego, czy ktoś marzy o karierze sportowca, lubi ćwiczyć, grać w piłkę, czy biegać, należy pamiętać, że aktywność fizyczna może być dobrą zabawą i pomóc w lepszym kontrolowaniu cukrzycy.

Badania kontrolne dla młodych osób z cukrzycą

Raz na rok lub dwa lata należy wykonywać dodatkowe badania kontrolne. Mają one na celu wykrycie objawów świadczących o powikłaniach lub innych chorobach, które mogą towarzyszyć cukrzycy. Są to rutynowe badania, które umożliwiają wczesne wykrycie i leczenie powikłań cukrzycy oraz innych dodatkowych chorób.

Piercing i tatuaże w cukrzycy. Na co zwrócić uwagę, by nowa ozdoba nie była powodem problemów?

Tradycja wykonywania tatuaży i przekłuwania ciała sięga czasów starożytnych. Tatuaże i kolczyki miały zdobić ciało, wzbudzać postrach wśród wrogów lub wskazywać na pozycję społeczną ich posiadacza. Dziś część ludzi uważa, że są one tak samo modne jak biżuteria czy ciuchy od projektantów. Mogą się one jednak wiązać z pewnymi problemami, o których trzeba wiedzieć.

Rady dotyczące nauki w cukrzycy

Rozpoczęcie nauki w szkole średniej to nowy etap w życiu. Niektórzy bardzo się cieszą i nie mogą się tego doczekać, inni z kolei muszą stawić czoła pewnym wyzwaniom. W obydwu przypadkach warto wszystko wcześniej zaplanować i porozmawiać z zespołem diabetologicznym, tak aby cała zmiana przebiegła sprawnie i bezproblemowo. Dobra współpraca będzie owocowała w niezależność oraz samodzielną kontrolę cukrzycy.

Seks i nie tylko w cukrzycy

Seks jest tematem niezwykle ważnym w życiu nastolatków, ale nie zawsze chcą o tym rozmawiać czy znajdują odpowiednie źródła informacji. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego seksu w cukrzycy?

Dobre samopoczucie emocjonalne. Co zrobić, żeby choroba jak najmniej wpływała na jakść życia?

Stan przygnębienia czy stresu może pojawiać się w życiu każdego nastolatka. Jest to zupełnie normalne i może się zdarzyć z wielu powodów. Materiał ten pomoże znaleźć sposoby radzenia sobie ze smutkiem lub zmartwieniami oraz zwiększyć poczucie kontroli nad własnym życiem.

Czym jest i jak działa pompa insulinowa?

Pompa insulinowa umożliwia ciągłe podawanie niewielkiej ilości insuliny, czyli zapewnia bazowe zaopatrzenie w ciągu całej doby. Dzięki różnym jej funkcjom, można również podawać bolusy insuliny przed posiłkami oraz jako korektę w przypadku podwyższonej glikemii. Wymaga to od użytkownika pompy aktywnego i przemyślanego działania. Więcej na temat pomp dowiesz się w tym materiale.

Podróżowanie z cukrzycą

Każdy wyjazd czy wakacje warto zaplanować z wyprzedzeniem. Aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek, należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Dbanie o zdrowie w cukrzycy typu 1

Cukrzyca typu 1 rozwija się wtedy, gdy organizm przestaje wytwarzać insulinę. Powoduje to zaburzenie równowagi glukozy w organizmie. U podłoża choroby i jej rozwoju leżą najprawdopodobniej predyspozycje genetyczne, a różne czynniki wyzwalające (np. zakażenie) powodują, że organizm niszczy komórki produkujące insulinę, uznawszy je za obce (odpowiedź autoimmunologiczna).


Wszystkie poradniki są równiez dostępne na stronie "Edukacja w cukrzycy".

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Cukrzyca typu 1 - materiały edukacyjne do pobrania
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line