Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre 2
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Cukrzyca to podstępna choroba, która nie poczeka na koniec pandemii. Rozmowa z prof. Leszkiem Czupryniakiem

źródło: Kampania Badaj się i lecz, dodano: 5 listopada 2020 r.

Badaj się i leczPacjenci z chorobami przewlekłymi w okresie koronawirusa czują się zdezorientowani. Część z nich obawia się zakażenia w placówce opieki zdrowotnej. Wielu skarży się na trudności w dostępie do lekarzy, a do domowej formy kontaktu jaką jest teleporada nie wszyscy są przekonani. Jednak zwlekanie z diagnostyką i leczeniem może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Aby pobudzać wrażliwość zdrowotną Polaków dotyczącą chorób przewlekłych powstała kampania Badaj się i Lecz. Wysłuchaj rozmowy z panem profesorem Leszkiem Czupryniakiem, kierownikiem Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Nie da się ukryć, że pandemia koronawirusa wpłynęła na leczenie pacjentów z chorobami przewlekłymi. Co zmieniło się w przypadku pacjentów z cukrzycą?

Profesor Leszek Czupryniak: Funkcjonujemy w zupełnie innej rzeczywistości niż przed połową marca tego roku. Stan epidemiczny, który został wprowadzony wpłynął bardzo na całe nasze życie, na funkcjonowanie całego systemu zdrowia. W diabetologii sprowadza się to właściwie do dwóch bardzo konkretnych zmian. Jedna dotyczy całego lecznictwa ambulatoryjnego, czyli pacjenci, którzy przychodzi do poradni, czy to do POZ-tu, czy do poradni specjalistycznych w zasadzie nie mają jak do nich przyjść. Leczenie przeszło na system teleporad. I to w diabetologii działa całkiem nie najgorzej. Natomiast na drugim poziomie jest lecznictwo szpitalne. Większość szpitali zamieniła się trochę w twierdzę, czyli nie funkcjonują przyjęcia planowe, przyjmowani są tylko pacjenci w stanie ostrym, ale w diabetologii jest tak, że regularnie przyjmowaliśmy chorych na planowane badania, także ze względu na niewyrównaną cukrzycę, także z powikłaniami. Mieliśmy kolejkę oczekujących miesiąc, półtora. I ci chorzy z tego leczenia szpitalnego już nie skorzystali. Jest to wyzwanie organizacyjne bardzo duże. (...)

Zachęcamy do wysłuchania całej 38 minutowej rozmowy z profesorem Leszkiem Czupryniakiem.


Kampanię "Badaj Się i Lecz" #BadajSieiLecz tworzy koalicja wielu organizacji pacjentów: Polskie Towarzystwo Wspierania Chorych na IPF, Fundacja Udaru Mózgu, Stowarzyszenie "Udarowcy. Liczy się wsparcie", Polskie Stowarzyszenie Diabetyków, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej SED, Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc "Oddech", Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę i Choroby Alergiczne i Przewlekłe Obturacyjne Choroby Płuc oraz prowadzących portale: mojacukrzyca.org, cukrzyca.pl i dietolog.pl. Honorowym patronatem objęły ją: Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Partnerem wspierającym kampanię jest Boehringer Ingelheim.



Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!



reklama




Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!




Powrót Do góry



mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Cukrzyca to podstępna choroba, która nie poczeka na koniec pandemii. Rozmowa z prof. Leszkiem Czupryniakiem
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 29 maja 2023 r.

Zadaj pytanie on-line