Organizacja powstała w 1981 roku. Aktualnie Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zrzesza ponad 60 000 członków zarejestrowanych w około 350 kołach terenowych na terenie całego kraju. Organizacja zajmuje się bezpośrednią pracą z diabetykami i ich rodzinami oraz opiekunami w zakresie udzielania im szeroko pojętej pomocy (a przede wszystkim edukacji diabetologicznej) oraz reprezentacją diabetyków przed władzami państwowymi i zabieganiem o jak najlepsze warunki i dostępność do leczenia. Z racji faktu, iż cukrzyca stanowi oraz bardziej poważny problem w społeczeństwie, Stowarzyszenie podejmuje coraz więcej działań na rzez szerzenia świadomości zagrożenia chorobą wśród osób zdrowych.
Jesteśmy jedną z największych i najstarszych organizacji pacjentów w Polsce. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków powstało w 1981 roku, czyli już samo powstanie samego stowarzyszenia było ogromnym sukcesem, dlatego że wiecie jak Polska wyglądała w 1981 roku i raczej zgromadzenia nie były mile widziane. Powstało stowarzyszenie z inicjatywy oddolnej, czyli samych pacjentów. W tamtych czasach życie z cukrzycą było ekstremalnie trudne, bo w tamtych czasach w Polsce nic nie było - wspomina Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskie Stowarzyszenia Diabetyków.
Stowarzyszenie w sposób ciągły stara się organizować szereg wydarzeń edukacyjnych, informacyjnych, konferencji, spotkań, warsztatów, pogadanek, prowadzić badania przesiewowe, drukować materiały edukacyjne, organizować wyjazdy rehabilitacyjne i edukacyjne oraz wsparcie psychologiczne, jak również walczyć z samotnością i wykluczeniem społecznym. Wszystko to nie tylko dla samych chorych, ale także ich opiekunów, którzy nierzadko bez odpowiedniego nakierowania i edukacji nie są w stanie prawidłowo opiekować się swoim chorym.
Anna Śliwińska podczas spotkania mówiła jakie Stowarzyszenie ma podstawowe cele statutowe oraz opowiadała o tym, jak rozpoczęła się jej przygoda z tą organizacją.
Podstawowym celem statutowym jest edukacja osób żyjących z cukrzycą i ich rodzin. W Polsce edukacja diabetologiczna kuleje. Zazwyczaj dostajemy lakoniczną poradę po diagnozie, a później to jest z tym problem. Mamy jednostki terenowe, które starają się edukować, organizują warsztaty, pogadanki, konferencje, spotkania, dystrybuują materiały edukacyjne. Dużą rolą stowarzyszenia jest szerzenie świadomości cukrzycy i profilaktyki cukrzycy typu 2 - mówi Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskie Stowarzyszenia Diabetyków.
Anna Śliwińska mówiła o tym, co jej zdaniem zmieniło się w Stowarzyszenia na przestrzeni ostatnich pięciu lat, czyli od momentu kiedy przejęła stery w Zarządzie Głównym. Podczas spotkania dowiadujemy się, jak wygląda sytuacja Polski w porównaniu z leczenie cukrzycy na świecie. Stowarzyszenie jest bowiem członkiem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (International Diabetes Federation) i reprezentujecie interesy pacjentów z cukrzycą na świecie.
Podczas rozmowy poruszyliśmy aktualne bieżące problemy zarówno pacjentów z cukrzycą typu 2, jak i typu 1. Mówiliśmy o igłach do penów, które są produktem jednorazowym, a przez wielu diabetyków wykorzystywane są wielokrotnie. Zastanawialiśmy się, dlaczego tak trudno jest uzyskać refundację na igły do penów.
Nasze Stowarzyszenie przez wiele lat prowadzi akcje dotyczące refundacji igieł. Niestety nic się w tej sprawie nie poprawia, a wręcz pogarsza. Producenci przestają dodawać igły do insuliny. Te igły były do insuliny, czy nadal są, dodawane do insulin w gratisie. Niektóre firmy zaczęły się z tego wycofywać, w związku z tym coraz więcej wydatków należy do pacjenta, którzy powinni igły kupić i często je zmieniać. Z definicji igła jest produktem jednorazowym. Niestety ciężko znaleźć osobę, która używałaby igły jeden raz - powiedziała Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskie Stowarzyszenia Diabetyków.
Sporą część rozmowy poświęciliśmy także aktualnej sytuacji epidemiologicznej i zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19. Anna Śliwińska wspominała niedawne niespodziewane odejście Jana Zrajko, działa Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który zachorował na koronawirusa. Omawialiśmy problemy organizacyjne związane z brakiem możliwości spotkań osobistych, organizacji dużych imprez dla pacjentów z cukrzycą.
Warto posłuchać całej rozmowy i poznać Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z Anną Śliwińską na czele. Zapraszamy także do odwiedzenia strony Stowarzyszenia www.diabetyk.org.pl.