Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Anna Śliwińska, prezes PSD mówi o cukrzycy i działalności Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

źródło: oprac. własne, dodano: 20 października 2020 r.

W dniu 16 października 2020 roku w audycji "Pogadajmy o cukrzycy" gościliśmy Annę Śliwińską, prezes Zarządu Głównego Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. Rozmawialiśmy o historii Stowarzyszenia i o tym, jak wygląda praca prezesa tak dużej organizacji. Poruszyliśmy aktualne problemy osób z cukrzycą typu 1 i 2 oraz zastanawialiśmy się, czego brakuje w naszym kraju, w kontekście leczenia cukrzycy. Anna Śliwińska przedstawiła również aktualną sytuację pacjentów diabetologicznych w związku ze obecną sytuacją epidemiologiczną. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.

Organizacja powstała w 1981 roku. Aktualnie Polskie Stowarzyszenie Diabetyków zrzesza ponad 60 000 członków zarejestrowanych w około 350 kołach terenowych na terenie całego kraju. Organizacja zajmuje się bezpośrednią pracą z diabetykami i ich rodzinami oraz opiekunami w zakresie udzielania im szeroko pojętej pomocy (a przede wszystkim edukacji diabetologicznej) oraz reprezentacją diabetyków przed władzami państwowymi i zabieganiem o jak najlepsze warunki i dostępność do leczenia. Z racji faktu, iż cukrzyca stanowi oraz bardziej poważny problem w społeczeństwie, Stowarzyszenie podejmuje coraz więcej działań na rzez szerzenia świadomości zagrożenia chorobą wśród osób zdrowych.

Jesteśmy jedną z największych i najstarszych organizacji pacjentów w Polsce. Polskie Stowarzyszenie Diabetyków powstało w 1981 roku, czyli już samo powstanie samego stowarzyszenia było ogromnym sukcesem, dlatego że wiecie jak Polska wyglądała w 1981 roku i raczej zgromadzenia nie były mile widziane. Powstało stowarzyszenie z inicjatywy oddolnej, czyli samych pacjentów. W tamtych czasach życie z cukrzycą było ekstremalnie trudne, bo w tamtych czasach w Polsce nic nie było - wspomina Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskie Stowarzyszenia Diabetyków.

Stowarzyszenie w sposób ciągły stara się organizować szereg wydarzeń edukacyjnych, informacyjnych, konferencji, spotkań, warsztatów, pogadanek, prowadzić badania przesiewowe, drukować materiały edukacyjne, organizować wyjazdy rehabilitacyjne i edukacyjne oraz wsparcie psychologiczne, jak również walczyć z samotnością i wykluczeniem społecznym. Wszystko to nie tylko dla samych chorych, ale także ich opiekunów, którzy nierzadko bez odpowiedniego nakierowania i edukacji nie są w stanie prawidłowo opiekować się swoim chorym.

Anna Śliwińska, prezes PSD mówi o cukrzycy i działalności Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków

Anna Śliwińska podczas spotkania mówiła jakie Stowarzyszenie ma podstawowe cele statutowe oraz opowiadała o tym, jak rozpoczęła się jej przygoda z tą organizacją.

Podstawowym celem statutowym jest edukacja osób żyjących z cukrzycą i ich rodzin. W Polsce edukacja diabetologiczna kuleje. Zazwyczaj dostajemy lakoniczną poradę po diagnozie, a później to jest z tym problem. Mamy jednostki terenowe, które starają się edukować, organizują warsztaty, pogadanki, konferencje, spotkania, dystrybuują materiały edukacyjne. Dużą rolą stowarzyszenia jest szerzenie świadomości cukrzycy i profilaktyki cukrzycy typu 2 - mówi Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskie Stowarzyszenia Diabetyków.

Anna Śliwińska mówiła o tym, co jej zdaniem zmieniło się w Stowarzyszenia na przestrzeni ostatnich pięciu lat, czyli od momentu kiedy przejęła stery w Zarządzie Głównym. Podczas spotkania dowiadujemy się, jak wygląda sytuacja Polski w porównaniu z leczenie cukrzycy na świecie. Stowarzyszenie jest bowiem członkiem Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej (International Diabetes Federation) i reprezentujecie interesy pacjentów z cukrzycą na świecie.

Podczas rozmowy poruszyliśmy aktualne bieżące problemy zarówno pacjentów z cukrzycą typu 2, jak i typu 1. Mówiliśmy o igłach do penów, które są produktem jednorazowym, a przez wielu diabetyków wykorzystywane są wielokrotnie. Zastanawialiśmy się, dlaczego tak trudno jest uzyskać refundację na igły do penów.

Nasze Stowarzyszenie przez wiele lat prowadzi akcje dotyczące refundacji igieł. Niestety nic się w tej sprawie nie poprawia, a wręcz pogarsza. Producenci przestają dodawać igły do insuliny. Te igły były do insuliny, czy nadal są, dodawane do insulin w gratisie. Niektóre firmy zaczęły się z tego wycofywać, w związku z tym coraz więcej wydatków należy do pacjenta, którzy powinni igły kupić i często je zmieniać. Z definicji igła jest produktem jednorazowym. Niestety ciężko znaleźć osobę, która używałaby igły jeden raz - powiedziała Anna Śliwińska, prezes Zarządu Głównego Polskie Stowarzyszenia Diabetyków.

Sporą część rozmowy poświęciliśmy także aktualnej sytuacji epidemiologicznej i zagrożeniem koronawirusem SARS-CoV-2 i choroby COVID-19. Anna Śliwińska wspominała niedawne niespodziewane odejście Jana Zrajko, działa Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, który zachorował na koronawirusa. Omawialiśmy problemy organizacyjne związane z brakiem możliwości spotkań osobistych, organizacji dużych imprez dla pacjentów z cukrzycą.

Warto posłuchać całej rozmowy i poznać Polskie Stowarzyszenie Diabetyków z Anną Śliwińską na czele. Zapraszamy także do odwiedzenia strony Stowarzyszenia www.diabetyk.org.pl.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Anna Śliwińska, prezes PSD mówi o cukrzycy i działalności Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line