Strona główna FreeStyle Libre
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Zadbaj o serce w swojej rodzinie!

źródło: komunikat prasowy, dodano: 24 września 2020 r.

Świat w ostatnim półroczu zmienił się tak bardzo, że przewartościowaniu uległy nie tylko priorytety życiowe Polaków, ale także ich preferencje zdrowotne. Eksperci medyczni alarmują, że w związku z ograniczeniami wywołanymi pandemią zaniedbane zostały prawidłowe nawyki żywieniowe, styl życia, a przede wszystkim profilaktyka chorób cywilizacyjnych, takich jak udary mózgu, migotanie przedsionków czy cukrzyca typu 2. W trosce o zdrowie Polaków podjęta została akcja edukacyjna "Zadbaj o serce w swojej rodzinie", w ramach której autorytety medyczne będą zwracać uwagę na te częste i niebezpieczne schorzenia oraz radzić, jak przeciwdziałać ich konsekwencjom.

"Zadbaj o serce w rodzinie" to szansa na zwrócenie uwagi Polaków na profilaktykę i leczenie chorób cywilizacyjnych. W działania edukacyjne w ramach ogólnopolskiej akcji zaangażowani są specjaliści z zakresu neurologii, kardiologii i diabetologii. Prawie w każdej rodzinie są osoby dotknięte cukrzycą, udarem mózgu czy migotaniem przedsionków. Ważne jest więc, by dobrze poznać czynniki ryzyka tych chorób, ich objawy i wiedzieć, jak im zapobiegać, zwłaszcza, że często są to choroby współistniejące. Rodzina jest doskonałą płaszczyzną do wymiany doświadczeń i wzajemnej edukacji prozdrowotnej, dlatego ta kampania idealnie wpisuje się w międzypokoleniowe szerzenie wiedzy w tym zakresie.
Zadbaj o serce w swojej rodzinie!

Migotanie przedsionków - wiesz, że jest najczęstszą arytmią serca?

Migotanie przedsionków jest najczęstszym zaburzeniem rytmu serca i główną przyczyną udarów mózgu. Ryzyko jego wystąpienia rośnie wraz z wiekiem i dotyczy niemal ¼ osób po 65. roku życia. W Polsce cierpi na nie około 600-700 tysięcy osób. Najbardziej niepokojące objawy migotania przedsionków to szybkie i nieregularne bicie serca, palpitacje, uczucie dyskomfortu lub bólu w klatce piersiowej, zawroty głowy i omdlenia, nadmierne pocenie się oraz nudności, duszność, uczucie zmęczenia czy osłabienie wydolności fizycznej. W czasie migotania, przedsionki zamiast systematycznie i rytmicznie się kurczyć, jedynie drgają, co powoduje, że krew tylko częściowo przedostaje się z nich do komór a zalegając w przedsionkach tworzy skrzepliny. Jeśli taka skrzeplina wydostanie się z serca i trafi do krwiobiegu, może dotrzeć do mózgu, zablokować tętnicę i spowodować udar.

Udar mózgu - wiesz jak się objawia i że trzeba szybko reagować?

Udar mózgu to pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności Polaków po 40. roku życia i druga pod względem częstości przyczyna zgonów. Co roku dotyka on w naszym kraju około 80-90 tys. osób, a u niemal 30 tys. powoduje zgon. Ryzyko wystąpienia udaru mózgu znacznie zwiększają schorzenia układu sercowo-naczyniowego, takie jak nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca i migotanie przedsionków. Wśród czynników ryzyka znajdują się także cukrzyca, otyłość, brak aktywności fizycznej, nadużywanie alkoholu czy palenie tytoniu. Udar mózgu nie boli, dlatego chorzy często bagatelizują pierwsze objawy. A są to najczęściej: Utrudniona mowa, Dłoń/ręka opadająca, Asymetria ust. Reaguj zatem natychmiast i jeśli tylko zauważysz u siebie podobne symptomy, dzwoń pod numer 112/999.

Cukrzyca typu 2 - wiesz, że grozi zawałem serca i udarem mózgu?

Cukrzyca nazywana jest cichym zabójcą XXI wieku. Charakteryzuje się zwiększonym stężeniem glukozy we krwi, wynikającym z defektu wydzielania i/lub działania insuliny. Statystyki dotyczące cukrzycy są zatrważające. Co 8 sekund z powodu jej powikłań umiera na świecie jedna osoba. W Polsce na cukrzycę cierpi blisko 3 miliony osób, a ponad 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. Wśród czynników wpływających na rozwój cukrzycy typu 2 wymienia się uwarunkowania genetyczne, czynniki środowiskowe, brak aktywności fizycznej, wysokoenergetyczną dietę, otyłość. Nieleczona cukrzyca może prowadzić do wystąpienia poważnych powikłań, między innymi uszkodzenia funkcji nerek, neuropatii z zespołem stopy cukrzycowej, czy chorób oczu prowadzących czasem do ślepoty. Najniebezpieczniejsze są jednak incydenty sercowo-naczyniowe np. zawały serca lub udary mózgu. Chorzy z cukrzycą, u których doszło do takich powikłań, żyją nawet 12 lat krócej!

Edukacja dla zdrowia rodzin - wiesz więcej, żyjesz lepiej

Dzięki akcji "Zadbaj o serce w swojej rodzinie" mieszkańcy kilkunastu miast w Polsce będą mieć możliwość zapoznania się z wytycznymi dotyczącymi profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych, a co ważniejsze - dowiedzą się, jak zmodyfikować swoje dotychczasowe nawyki, by długo cieszyć się zdrowym życiem w rodzinie. Działania edukacyjne obejmą swoim zasięgiem miasta, które na mapie Polski układają się w kształt serca. W 2020 roku będą prowadzone w 8 lokalizacjach: Działdowie, Włocławku, Suwałkach, Siemiatyczach, Zielonej Górze, Olsztynie, Toruniu, Białymstoku. Organizatorzy akcji zachęcają wszystkich do czerpania wiedzy w zakresie profilaktyki udarów, migotania przedsionków i cukrzycy typu 2 na stronach kampanii STOP UDAROM (www.stopudarom.pl) oraz DŁUŻSZE ŻYCIE Z CUKRZYCĄ (www.dluzszezyciezcukrzyca.pl).

Zadbaj o serce w swojej rodzinie!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Zadbaj o serce w swojej rodzinie!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Eversense E3
Przydatne
Informacje
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2022 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 22 września 2022 r.

Zadaj pytanie on-line