Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant
FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca i COVID-19 - jak obecnie wygląda sytuacja pacjentów diabetologicznych?

źródło: Dłuższe Życie z Cukrzycą, autor: Jerzy Magiera, dodano: 9 września 2020 r.

Koronawirus nie odpuszcza. Każdego dnia dowiadujemy się o kolejnych zdiagnozowanych przypadkach zakażenia wirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Pojawiają się informacje o nowych zgonach spowodowanych chorobą COVID-19. Kolejne powiaty w Polsce trafiają do strefy żółtej i czerwonej, gdzie przywracane są różne obostrzenia. Wykres z linią zachorowań w Polsce zamiast opadać, pnie się w górę. Nic nie wskazuje na to, że problem koronawirusa minął, a my zdajemy się być coraz mniej uważni na to zagrożenie, które czyhać może na nas na każdym kroku. Warto przypomnieć zasady bezpieczeństwa i przestrzegać ich nieustannie. Szczególnie wśród diabetyków styczność z wirusem może być bardzo groźna, dlatego też nie należy bagatelizować tego zagrożenia.

Sytuacja pacjentów w dobie koronawirusa

O koronawirusie wiemy coraz więcej. Powoli przyzwyczajamy się do nowej rzeczywistości i uczymy się żyć z zachowaniem dodatkowych zasad bezpieczeństwa. Polskie Towarzystwo Diabetologiczne opracowało wytyczne dotyczące wirusa SARS-CoV-2 i wywoływanej przez niego choroby COVID-19, w kontekście cukrzycy. Jak wynika z publikacji, chorzy na cukrzycę nie mają większego prawdopodobieństwa zachorowania na COVID-19, niż osoby w populacji ogólnej, ale niestety posiadają większe prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich powikłań. Stąd też ważna jest szczególna troska o pacjentów diabetologicznych.

Eksperci zwracają uwagę na fakt, że osoby chore na cukrzycę posiadają większe prawdopodobieństwo rozwoju ciężkich objawów i powikłań infekcji wirusowych, nie tylko tych spowodowanych nowym wirusem. Bardzo ważna jest samokontrola cukrzycy. Jeżeli bowiem cukrzyca jest dobrze kontrolowana, to ryzyko rozwoju ciężkiej postaci zakażenia COVID-19 jest podobne do tego, które obserwujemy w populacji ogólnej. Sytuacja wygląda gorzej w przypadku osób ze złą kontrolą choroby i dużymi wahaniami poziomu cukru we krwi. Obecność choroby serca lub innych chorób współistniejących może dodatkowo zwiększać ryzyko pacjenta związane z rozwojem ciężkiej postaci COVID-19. Jest to podobna sytuacja jak w przypadku innych zakażeń wirusowych, która wynika z upośledzonej zdolności organizmu do walki z infekcją.

Cukrzyca i COVID-19 - jak obecnie wygląda sytuacja pacjentów diabetologicznych?

Ważne jest, aby przypomnieć o środkach ostrożności, których należy przestrzegać każdego dnia. Na pierwszy miejscu nieustannie pozostaje częste mycie rąk mydłem i ciepłą wodą. Należy pamiętać, aby w trakcie kaszlu lub kichania zakrywać buzię chusteczką lub też kichać, kaszleć w przedramię lub dół łokciowy. Wskazane jest unikanie zgromadzeń, ograniczenie przebywania w miejscach publicznych i zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy, nie mniej niż 1,5 metra. Jeżeli nie ma konieczności, nie zaleca się podróży, a jeśli już to z wykorzystaniem własnych środków transportu. Regularnie powinno się odkażać telefon komórkowy i nie dotykać nieumytymi rękoma twarzy.

Anna ŚliwińskaOd początku pandemii minęło już parę miesięcy i widzimy, że ludzie mają do niej różny stosunek. Część osób mówi, że ma już dosyć, nie będzie przestrzegać zaleceń, że nie zna żadnego chorego i zaczyna bagatelizować zagrożenie. Moim zdaniem to nie jest rozsądne. W naszym Stowarzyszeniu znamy przypadki diabetyków, którzy zachorowali na koronawirusa. Osoby z cukrzycą, bardziej niż ogół społeczeństwa, narażone są na ciężki przebieg infekcji koronawirusa. W związku z tym szczególnie powinny przestrzegać zaleceń. Na początku pandemii wszyscy bali się również co będzie z kontynuacją leczenia. Teraz widzimy, że poważniejszych problemów z tym nie było. Zauważyliśmy trochę poprzekładanych zabiegów, operacji, planowych wizyt. Pacjenci narzekają, że służba zdrowia nastawiona jest obecnie na koronawirusa i wielu chorych odczuwa, jakby reszta chorób zeszła na dalszy plan. Po prawie pół roku funkcjonowania teleporad wiemy już, że część osób, zwłaszcza w średnim i starszym wieku, nie jest w pełni zadowolona z takiej formy konsultacji lekarskich. Uważają, że teleporady nie zastępują tradycyjnych wizyt, że lekarz nie jest w stanie im należycie pomóc z problemami, z którymi się zgłosili. - powiedziała Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Ewa KołodziejW Polsce na cukrzycę chorują 3 miliony osób, z czego dużą grupę stanowią seniorzy. Obecnie wszystko jest podporządkowane pandemii, ale w przypadku cukrzycy nie można zapomnieć o tej chorobie. Tak samo jak my, decydenci, nie możemy zapomnieć o innych chorobach niż COVID-19. Dlatego przypominam Wam, drodzy pacjenci, dbajcie o siebie. Nie pozwólcie rządzącym o sobie zapomnieć. Bardzo ważne jest teraz, aby w czasie, kiedy mamy więcej wolnego i przebywamy w domu, uzupełniać wiedzę. Jest bardzo dużo wartościowych portali, akcji społecznych, które mówią o tym, jak działać, aby nie zachorować - powiedziała w materiale filmowym dla kampanii społeczno-edukacyjnej "Dłuższe Życie z Cukrzycą" Ewa Kołodziej, poseł RP i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy.

Obawy i zagrożenia

Troska o własne zdrowie jest w pełni zrozumiała. Diabetyk na co dzień boryka się z różnymi problemami i stara się utrzymać cukrzycę w ryzach. Każdemu powinno zależeć na dobrym wyrównaniu choroby, aby oddalić widmo jej powikłań. W pełni zrozumiałe są zatem obawy pacjentów z cukrzycą o ewentualne zakażenie koronawirusem i możliwy cięższy przebieg choroby. Konsekwencje mogą być poważne.

Beata StepanowW odpowiedzi na wzmożone obawy i niepokój diabetyków, związany z ewentualnym zakażeniem wirusem SARS-Cov2 i rosnącą liczbę pytań, dotyczących obecnej sytuacji epidemiologicznej, Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej uruchomiło specjalną infolinię "Diabetofon", przeznaczoną dla osób z cukrzycą i ich rodzin. W ramach tego projektu przy telefonie codziennie dyżuruje grupa fantastycznych osób, edukatorów diabetologicznych, którzy jako wolontariusze wspierają chorych na cukrzycę. Zakładaliśmy, że będziemy dyżurowali od godziny 18 do 20 każdego dnia i że pewnego dnia telefony po prostu ucichną. Tymczasem telefonów jest coraz więcej. Z grupą edukatorów na bieżąco analizujemy potrzeby pacjentów, a jest ich bez liku. - mówi Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej.

Anna ŚliwińskaPodobne wsparcie dla pacjentów, w formie konsultacji telefonicznych było możliwe poprzez bezpłatną infolinię uruchomioną przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Jednak w tym przypadku pacjenci bardziej niż z pytaniami o koronawirusa, dzwonili po ogólne porady dotyczące samej choroby, stylu życia czy diety. Zdziwiło nas, że ludzie dzwonili z prośbą o standardowe porady. Pytania związane z sytuacją koronawirusową były rzadkością i dotyczyły tylko tego, jak w nowych realiach otrzymać receptę, w sprawie braku kontaktu z przychodnią i lekarzem, gdzie się zaopatrzyć w peny i glukometry. - mówi Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Nowa rzeczywistość

Epidemia koronawirusa dobitnie pokazała, że cyfryzacja usług medycznych to konieczność. Na szczęście, jeszcze przed wybuchem pandemii, udało się w Polsce wprowadzić na szeroką skalę e-recepty i e-zwolnienia, co w dużej mierze pomogło w tym krytycznym dla służby zdrowia momencie. Okazało się bowiem, że nie zawsze bezpośredni kontakt z lekarzem jest konieczny. I tak w przypadku pacjenta cierpiącego na cukrzycę, u którego opracowano już model leczenia i potrzebna jest jego kontynuacja, wystarczy rozmowa telefoniczna i zdalne przepisanie odpowiednich leków. Teleporada nie zawsze się sprawdzi, ale są pewne obszary, gdzie można ją z sukcesem zastosować.

W przestrzeni publicznej pojawiły się deklaracje ze strony NFZ, że teleporada zostanie w polskim systemie zdrowia nawet po zakończeniu pandemii koronawirusa. To dobrze, bo daje zarówno specjalistom, jak i pacjentom większą swobodę działania. Pacjent z cukrzycą, stosujący glukometr lub nowoczesne metody monitorowania glikemii, przed wizytą może samodzielnie zgrać dane z urządzeń i udostępnić je swojemu lekarzowi. Z kolei lekarz ma możliwość elektronicznego wystawienia recepty, zleceń na wyroby medyczne, czy w końcu przepisania zwolnienia, jeżeli zachodzi taka konieczność. Osobisty kontakt z lekarzem prowadzącym jest bardzo ważny, ale część wizyt może odbywać się wirtualnie. Rewolucja cyfrowa w medycynie dokonuje się na naszych oczach.

Ewa KołodziejCukrzycy są świetnie zorganizowani. Na terenie Polski działa bardzo dużo organizacji pacjenckich. Zachęcam pacjentów do śledzenia również portali i blogów w ich lokalnych środowiskach. Dużo łatwiej jest przetrwać ten trudny czas razem - pisząc i komunikując się. Zachęcam także do śledzenia prac prowadzonych w ramach Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy. Spotykamy się średnio raz na kwartał. Obecnie jest to dużo trudniejsze, ale gdy tylko ten czas minie, na pewno ruszymy z pracami, aby życie z cukrzycą było i dłuższe i przede wszystkim bardziej zadowalające - mówiła Ewa Kołodziej, poseł RP i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Cukrzycy w filmie dla kampanii społeczno-edukacyjnej "Dłuższe Życie z Cukrzycą". Z informacji uzyskanych od Pani przewodniczącej wynika, że kolejne posiedzenie zespołu, w bezpiecznych warunkach, planowane jest na wrzesień. Pani poseł zadeklarowała, że podczas spotkania Zespołu omówione zostaną m.in. problemy i sytuacja diabetyków związane z koronawirusem oraz kwestie związane z systemem ochrony zdrowia.

Beata StepanowZ zaprezentowanego podczas 21. Naukowego Zjazdu Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ogólnopolskiego badania wpływu obecności nowego koronawirusa SARS-COV-2 na samokontrolę glikemii osób chorych na cukrzycę, przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej na przełomie lutego i marca 2020 roku wynika, że zwiększyła się częstotliwość pomiarów glukozy. Samokontrola glikemii nie była już codzienną uciążliwością, a dawała poczucie bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że jeżeli cukrzyca jest dobrze kontrolowana, ryzyko rozwoju ciężkiej postaci zakażenia COVID-19 jest podobne do tego, które obserwujemy w populacji ogólnej. Jednak infekcja wirusowa u pacjentów z cukrzycą, jak każdy ostry stan zapalny, może prowadzić do gwałtownego wzrostu stężenia glukozy we krwi, co zwiększa replikację wirusa. Dlatego tak ważna jest regularność kontroli poziomów glukozy, przyjmowanie leków i dobre wyrównanie cukrzycy - powiedziała Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej. Umiejętność doboru terapii jest ogromną sztuką. Kto może w tym pomóc? Oczywiście lekarz prowadzący, edukator do spraw diabetologii, ale przede wszystkim sam pacjent. Należy posiadać wiedzę na temat zaleconej terapii. Znać odpowiedzi na pytania: jak działa mój lek? Jaki jest jego czas działania? Czy określona terapia wymaga dodatkowego postępowania: np. przestrzegania zaleceń dotyczących ilości spożywanych płynów, higieny ciała czy obserwacji określonych parametrów jak: częstszy pomiar glukozy i ciśnienia tętniczego krwi? Stąd nasuwa się jeden wniosek: współpraca całego zespołu diabetologicznego jest kluczem do sukcesu.

Anna ŚliwińskaTo o czym również powinni pamiętać diabetycy i ich bliscy, to aby stale kontrolować chorobę i nie dopuścić do jej ciężkich i często nieodwracalnych powikłań. Raz przebyty zawał serca czy udar mózgu już na trwałe pozostawiają po sobie ślad. Cukrzyca nie minie, ona jest z pacjentami już do końca życia i tylko odpowiedzialne i pełne zaangażowania działania samego pacjenta mogą spowodować, że będzie on żył dłużej. - dodaje Anna Śliwińska.

Podsumowanie

Sytuacja związana z pandemią koronawirusa jest bardzo niepewna. Bardzo prawdopodobne jest, że czeka nas druga fala epidemii, która pojawi się wraz z nadejściem jesieni. Tylko właściwa edukacja, dbanie o prawidłowe wyrównanie cukrzycy, przestrzeganie zaleceń lekarskich oraz wytycznych, dotyczących ochrony osobistej, może uchronić nas przed ewentualnym zakażeniem i konsekwencjami, jakie może przynieść ta choroba. Dbajmy o siebie każdego dnia. Wirus nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Źródło: Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org; www.dluzszezyciezcukrzyca.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca i COVID-19 - jak obecnie wygląda sytuacja pacjentów diabetologicznych?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lipca 2021 r.

Zadaj pytanie on-line