Podczas spotkania dowiadujemy się czym jest cukrzyca ciążowa i cukrzyca przedciążowa. Poznajemy najnowsze zalecenia związane z żywieniem w okresie ciąży. Rozmawialiśmy o wyjątkowym programie edukacyjnym Słodkie Mamy adresowanym przede wszystkim do kobiet z cukrzycą ciążową. Program ten jest doskonałym narzędziem dla zrozumienia problemu cukrzycy ciążowej.
Jeżeli mówimy o ciąży w cukrzycy przedciążowej mamy na myśli kobietę, która choruje na cukrzycę typu 1 od wielu lat, czasami od dzieciństwa i zachodzi w ciążę, leczona jest insuliną od postawienia diagnozy, bo to jest związane z charakterystyką choroby, jaką jest cukrzyca typu 1 i w ciąży zapotrzebowanie na insulinę i sposób postępowania musi zabezpieczyć prawidłowy rozwój ciąży i samopoczucie matki i w związku z tym prawidłowe glikemie. Tutaj podstawowym narzędziem terapeutycznym jest insulina. To samo dotyczy kobiet z cukrzycą typu 2, które przed ciążą chorowały na cukrzycę. Tutaj modyfikujemy leczenie i wymagane jest leczenie insuliną. Skupiamy się na sterowaniu insuliną w stosunku do posiłków, które będziemy zjadać. Natomiast zupełnie inna sytuacja, jeżeli chodzi o przebieg leczenia jest w przypadku kobiet, które są zdrowe, zachodzą w ciążę i najczęściej między 24, a 28 tygodniem ciąży dochodzi do rozpoznania hiperglikemii w ciąży, którą my często nazywamy cukrzycą ciążową. Tu narzędziem wiodącym jest dieta, dlatego że kobieta ma zachowane wydzielanie własnej insuliny, natomiast jej glikemie, w wyniku ciąży i zmian zachodzących w organizmie ulegają zaburzeniu, są za wysokie. I my te glikemie możemy sterować świetnie odpowiednim sposobem odżywiania. To jest zasadnicza różnica - mówi mgr Teresa Benbenek-Klupa, edukator ds. diabetologii, Ascensia Diabetes Care.
Czym jest cukrzyca ciążowa?
Cukrzyca ciążowa to różnego stopnia zaburzenia tolerancji węglowodanów (cukrów) rozpoznane po raz pierwszy w ciąży. W Polsce cukrzyca ciążowa jest jednym z najczęstszych powikłań ciąży, rozwija się u około 3-8 % ciężarnych. Niezdiagnozowana lub źle leczona powoduje poważne komplikacje zdrowotne zarówno u matki jak i u dziecka. Warto podkreślić, że jest to inny rodzaj cukrzycy niż powszechnie znana cukrzyca typu 1 czy typu 2.Cukrzyca ciążowa wymaga zupełnie innego postępowania terapeutycznego niż pozostałe typy cukrzycy zarówno w obszarze diety, jak i monitorowania glikemii czy insulinoterapii. Utrzymanie wartości glikemii (pozom cukru we krwi) w granicach normy (tak jak u kobiety w ciąży bez cukrzycy) ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka i zdrowia przyszłej matki.
Przestrzeganie zasad leczenia cukrzycy ciążowej jest dla większości pacjentek dużym problemem, gdyż w krótkim czasie muszą nauczyć się odpowiednio kontrolować chorobę. Cukrzyca ciążowa rozpoznawana jest zwykle między 24-28 tygodniem ciąży na podstawie testu obciążenia glukozą. Choroba najczęściej nie daje żadnych objawów, dlatego postawienie diagnozy jest dla przyszłych matek dużym zaskoczeniem i rodzi wiele obaw związanych z troską o dziecko. Podstawą leczenia jest specjalna dieta i odpowiednie monitorowanie glikemii w warunkach życia codziennego.
Zasady żywienia kobiet ciężarnych z cukrzycą ciążową, z cukrzycą przedciążową opierają się na tych samych zasadach, które kierujemy do w ciąży. Różnica polega na tym, że kobiety które chorują na cukrzycę i zachodzą w ciąże w zasadzie doskonale wiedzą, jak mają się odżywiać. Natomiast jest to ogromne wyzwanie dla kobiet, u których rozpoznano cukrzycę w okresie ciąży. W ogóle ciąża jest ogromnym wyzwaniem dla kobiety. Jest to piękny okres, natomiast jest to wielkie wyzwanie, bo priorytetem w ciąży jest rozwój płodu. Czasami mechanizmy i diabetogenne działanie ciąży prowadzi do tego, że te mechanizmy nie są komensowane, nie są prawidłowe, wymykają się spod kontroli. U większości kobiet ciąża przebiega prawidłowo, bez wzrostu glikemii, natomiast u pewnej grupy niestety dochodzi o rozwoju cukrzycy ciążowe. Sposób żywienia, dieta jest najważniejszym i często jedynym sposobem leczenia, który warunkuje utrzymanie prawidłowej glikemii i utrzymanie prawidłowych przyrostów masy ciała zarówno samem mamy, jak i też płodu - mówi dr inż. Danuta Gajewska z Katedry Dietetyki Instytutu Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie, prezes Polskiego Towarzystwa Dietetyki.
Słodkie Mamy
Firma Ascensia dla tej wyjątkowej grupy pacjentek przygotowała program edukacyjny Słodkie Mamy - adresowany przede wszystkim do kobiet z cukrzycą ciążową. Program ten, stanowi także doskonałe narzędzie dla zrozumienia problemu cukrzycy ciążowej w najbliższym otoczeniu przyszłej matki.Program Słodkie Mamy został opracowany również z myślą o zespołach terapeutycznych (lekarz diabetolog, lekarz ginekolog - położnik, pielęgniarka, dietetyk) aby ułatwić proces przygotowania Słodkiej Mamy do prawidłowej samokontroli cukrzycy. Nadrzędnym celem programu, jest zwiększenie świadomości kobiet z cukrzycą ciążową w zakresie zasad dotyczących samokontroli i prawidłowego odżywania. Specjalna dieta oraz ocena poziomu cukru we krwi przy użyciu glukometru są podstawą leczenia cukrzycy ciążowej. Umiejętność pacjentki w zakresie prawidłowego odżywiania i samokontroli glikemii umożliwia zespołom terapeutycznym podjęcie trafnych decyzji związanych z leczeniem. Takie działania dają szansę na urodzenie zdrowego dziecka. Jesteśmy przekonani, że ten program opracowany przez grupę ekspertów w dziedzinie cukrzycy ciążowej będzie skutecznie wspierał Słodkie Mamy w realizowaniu celów terapeutycznych.
Podczas spotkania dowiadujemy się, czego oczekujemy po wprowadzeniu zaleceń żywieniowych u kobiet ze zdiagnozowaną cukrzycą ciążową i które elementy żywienia mają największy wpływ na poziom cukru we krwi u kobiet z cukrzycą ciążową. Jest mowa także o nowej wersji zaleceń żywieniowych dla kobiet z cukrzycą ciążową, o którą został wzbogacony program Słodkie Mamy. W książeczce Zalecenia żywieniowe programu Słodkie Mamy w porównaniu do poprzedniego wydania wprowadzono m.in. oznaczenia kolorem, który wprowadza kwalifikację jakościową dla produktów. O tych zmianach w nagranej rozmowie.
Strona programu Słodkie Mamy www.slodkiemamy.edu.pl