Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Wydanie specjalne: Maciej Rzyski mówi o pompie insulinowej w życiu diabetyka

źródło: oprac. własne, dodano: 2 września 2020 r.

W dniach od 27 do 29 sierpnia w Łodzi odbywał się XXI Zjazd Naukowy Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego. Z tej okazji portal mojacukrzyca.org przygotował specjalne wydanie programu "Pogadajmy o cukrzycy". W dniu 27 sierpnia gościem specjalnym był Maciej Rzyski, z którym Jerzy Magiera rozmawiał o pompie insulinowej w życiu diabetyka. Maciej na cukrzycę typu 1 choruje już 41 lat, z czego od 17 lat jest na pompie insulinowej. Poznał i korzystał z wielu dostępnych na rynku urządzeń. Podczas spotkania opowiada, jak na przestrzeni ostatnich lat zmieniły się pompy insulinowe, jak wyglądało leczenie cukrzycy dawniej, a jakie możliwości obecnie oferuje taki sprzęt. Partnerem wydarzenia była firma Ypsomed, producent pompy Ypsopump.

Pierwsza moja pompa była D-Tron plus. Obecnie pompy insulinowe, od tych sprzed kilkunastu lat, różnią się przede wszystkim dwoma rzeczami. Przede wszystkim dokładność - dokładność w podawaniu insuliny, ustawianiu bazy, tym co możemy zrobić w ustawieniach. A druga to jest współpraca z innymi urządzeniami typu CGM, glukometr, kalkulator bolus. Kiedyś tego nie było. Była to typowa strzykawka i musieliśmy wiedzieć dokładnie ile zaaplikować insuliny. Teraz jest to ułatwione, możemy korzystać z aplikacji, z kalkulatora bolusa, który po wpisaniu poziomu cukru we krwi, ilości wymienników, przelicza nam według ustalone z lekarzem schematu. Pomaga nam to i podaje ile powinniśmy wziąć insuliny. Kiedyś tego nie było - mówi Maciej Rzyski.

Podstawową zaletą pompy insuliny jest to, że nie mamy w organizmie zapasu insuliny. W momencie podania insuliny długodziałającej przy pomocy pena insulina jest podana i w razie problemów lub dodatkowego wysiłku fizycznego musimy reagować w inny sposób, np. spożywając dodatkowe węglowodany. Natomiast w pompie jest jedna insulina, krótkodziałająca, im szybsza tym lepsza. Możemy bazę w pompie zmniejszyć, odpiąć pompę. Dlatego sprawniej można reagować na zmiany zapotrzebowania insuliny w ciągu dnia. Pompa idealnie też sprawdza się w nocy. Jeżeli dobrze dobierzemy dawki insuliny bazowej można całą noc przespać i nie martwić się o poranny poziom cukru we krwi.

Maciej Rzyski mówi o pompie insulinowej w życiu diabetyka

Maciej jest pierwszą osobą w Polsce, która korzysta z pompy mylife Ypsopump. Ta marka na polskim rynku obecna jest od około dwóch lat, natomiast Maciek korzysta z pompy już od 2,5 roku. Firma Ypsomed ma ponad 30 lat doświadczenia. Jest szwajcarską firmą. Wywodzi się z firmy Disetronic, która została kiedyś sprzedana firmie Roche. Zostały budynki, zostali ludzi i ci ludzie znowu zrobili to samo, czyli zaprojektowali nową pompę insulinową ze swoim ogromnym doświadczeniem - mówi Maciej.

Pompa mylife YpsoPump

 • mylife YpsoPump - mała pompa insulinowa z ekranem dotykowym
 • Samodzielnie napełniany mylife YpsoPump Reservoir - na wybraną insulinę
 • Zestaw infuzyjny mylife YpsoPump Orbit - ruchomość w zakresie 360 st.
 • mylife Orbit Inserter - szybkie i bezpieczne wkłucie zestawu infuzyjnego
 • mylife App z kalkulatorem bolusa & mylife Software - łatwe zarządzanie leczeniem
Jerzy Magiera testuje Ypsopump

Unikalne cechy systemu mylife YpsoPump

 • Małe wymiary i bardzo duży ekran (największy spośród pomp tego typu - bez CGMS).
 • Proste menu z ikonami, czytelne
 • Pompa mylife YpsoPump jest wyposażona w wbudowany akumulator wewnętrzny (ładowany przez włożoną baterię alkaliczną). Po wyjęciu baterii możliwe jest dalsze działanie wszystkich funkcji pompy (ok. 5 min.).
 • Szklana ampułka na insulinę - do samodzielnego napełnienia (160 j.). Można napełnić wcześniej insuliną i przechowywać w lodówce (do 30 dni).
 • Adapter zestawu infuzyjnego minimalizujący możliwość dostania się powietrza do drenu podczas wymiany ampułki z insuliną.
 • Wkłucia YpsoPump Orbit to półprzezroczysty plaster i niski profil podstawy kaniuli - gwarancja dyskrecji.
 • Nasadka drenu we wszystkich rodzajach wkłuć obracająca się swobodnie o pełne 360 stopni. Możliwość podłączania i odłączania bez kontroli wzrokowej, łatwiejsze wkłucie bo nie trzeba uważać z której strony będzie dren.
 • Wszystkie wkłucia YpsoPump Orbit współpracują z urządzeniem wprowadzającym mylife Orbit Inserter.
 • Kalkulator bolusa i aktualne informacje z pompy w telefonie i/lub chmurze
Więcej o pompie Ypsopump na stronie www.mylife-diabetescare.pl.

Ypsopump jest malutką pompą, z dotykowym sterowaniem, połączona z kalkulatorem bolusa, który możemy ustawić w dwojaki sposób jeżeli chodzi o insulinę aktywną. Pompa może być połączona z chmurą, dzięki czemu możliwy jest szeroki zakres do danych. Lekarz ma możliwość analizy danych i omawiania ich z pacjentem, nawet przez telefon, co w dobie zagrożenia epidemiologicznego jest niezwykle ważne - mówi Maciej.

Zobacz nagranie
Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Wydanie specjalne: Maciej Rzyski mówi o pompie insulinowej w życiu diabetyka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line