Pierwsza moja pompa była D-Tron plus. Obecnie pompy insulinowe, od tych sprzed kilkunastu lat, różnią się przede wszystkim dwoma rzeczami. Przede wszystkim dokładność - dokładność w podawaniu insuliny, ustawianiu bazy, tym co możemy zrobić w ustawieniach. A druga to jest współpraca z innymi urządzeniami typu CGM, glukometr, kalkulator bolus. Kiedyś tego nie było. Była to typowa strzykawka i musieliśmy wiedzieć dokładnie ile zaaplikować insuliny. Teraz jest to ułatwione, możemy korzystać z aplikacji, z kalkulatora bolusa, który po wpisaniu poziomu cukru we krwi, ilości wymienników, przelicza nam według ustalone z lekarzem schematu. Pomaga nam to i podaje ile powinniśmy wziąć insuliny. Kiedyś tego nie było - mówi Maciej Rzyski.
Podstawową zaletą pompy insuliny jest to, że nie mamy w organizmie zapasu insuliny. W momencie podania insuliny długodziałającej przy pomocy pena insulina jest podana i w razie problemów lub dodatkowego wysiłku fizycznego musimy reagować w inny sposób, np. spożywając dodatkowe węglowodany. Natomiast w pompie jest jedna insulina, krótkodziałająca, im szybsza tym lepsza. Możemy bazę w pompie zmniejszyć, odpiąć pompę. Dlatego sprawniej można reagować na zmiany zapotrzebowania insuliny w ciągu dnia. Pompa idealnie też sprawdza się w nocy. Jeżeli dobrze dobierzemy dawki insuliny bazowej można całą noc przespać i nie martwić się o poranny poziom cukru we krwi.
Maciej jest pierwszą osobą w Polsce, która korzysta z pompy mylife Ypsopump. Ta marka na polskim rynku obecna jest od około dwóch lat, natomiast Maciek korzysta z pompy już od 2,5 roku. Firma Ypsomed ma ponad 30 lat doświadczenia. Jest szwajcarską firmą. Wywodzi się z firmy Disetronic, która została kiedyś sprzedana firmie Roche. Zostały budynki, zostali ludzi i ci ludzie znowu zrobili to samo, czyli zaprojektowali nową pompę insulinową ze swoim ogromnym doświadczeniem - mówi Maciej.
Pompa mylife YpsoPump
- mylife YpsoPump - mała pompa insulinowa z ekranem dotykowym
- Samodzielnie napełniany mylife YpsoPump Reservoir - na wybraną insulinę
- Zestaw infuzyjny mylife YpsoPump Orbit - ruchomość w zakresie 360 st.
- mylife Orbit Inserter - szybkie i bezpieczne wkłucie zestawu infuzyjnego
- mylife App z kalkulatorem bolusa & mylife Software - łatwe zarządzanie leczeniem
Unikalne cechy systemu mylife YpsoPump
- Małe wymiary i bardzo duży ekran (największy spośród pomp tego typu - bez CGMS).
- Proste menu z ikonami, czytelne
- Pompa mylife YpsoPump jest wyposażona w wbudowany akumulator wewnętrzny (ładowany przez włożoną baterię alkaliczną). Po wyjęciu baterii możliwe jest dalsze działanie wszystkich funkcji pompy (ok. 5 min.).
- Szklana ampułka na insulinę - do samodzielnego napełnienia (160 j.). Można napełnić wcześniej insuliną i przechowywać w lodówce (do 30 dni).
- Adapter zestawu infuzyjnego minimalizujący możliwość dostania się powietrza do drenu podczas wymiany ampułki z insuliną.
- Wkłucia YpsoPump Orbit to półprzezroczysty plaster i niski profil podstawy kaniuli - gwarancja dyskrecji.
- Nasadka drenu we wszystkich rodzajach wkłuć obracająca się swobodnie o pełne 360 stopni. Możliwość podłączania i odłączania bez kontroli wzrokowej, łatwiejsze wkłucie bo nie trzeba uważać z której strony będzie dren.
- Wszystkie wkłucia YpsoPump Orbit współpracują z urządzeniem wprowadzającym mylife Orbit Inserter.
- Kalkulator bolusa i aktualne informacje z pompy w telefonie i/lub chmurze
Ypsopump jest malutką pompą, z dotykowym sterowaniem, połączona z kalkulatorem bolusa, który możemy ustawić w dwojaki sposób jeżeli chodzi o insulinę aktywną. Pompa może być połączona z chmurą, dzięki czemu możliwy jest szeroki zakres do danych. Lekarz ma możliwość analizy danych i omawiania ich z pacjentem, nawet przez telefon, co w dobie zagrożenia epidemiologicznego jest niezwykle ważne - mówi Maciej.