Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Kristóf Szabó o pierwszych miesiącach życia z cukrzycą typu 1 i powrocie do baletu

źródło: oprac. własne, dodano: 27 sierpnia 2020 r.

21 sierpnia odbyło się spotkanie z cyklu "Pogadajmy o cukrzycy" z wyjątkowym gościem specjalnym. Swoją obecnością zaszczycił nas Kristóf Szabó, urodzony na Węgrzech tancerz, czołowy solista Polskiego Baletu Narodowego, wielokrotnie nagradzany za swój doskonały talent taneczny. Kristóf od lutego tego roku zmaga się z cukrzycą typu 1. W emocjonującej rozmowie z Jerzym Magierą zwierza się i opowiada o pierwszych miesiącach życia z tą chorobą i powrocie do baletu. Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

Kristóf Szabó o cukrzycy typu 1 dowiedział się 27 lutego 2020 roku, w dniu kiedy to miał wystąpić w roli Armanda, głównej roli męskiej w balecie "Dama kameliowa". Solista przez trzy godziny nie schodzi ze sceny. Jednak najpierw jego partnerka doznała kontuzji, co wiązało się także ze zmianą partnera. Choreograf John Neumeier przyjechał do Warszawy i uznał, że to właśnie Kristóf wystąpi w głównej roli. To miał być jego wieczór. Tego dnia rano poszedł do laboratorium odebrać wyniki lekarskich badań. Okazało się, że to cukrzyca i stan na granicy śpiączki cukrzycowej. Lekarz definitywnie zabronił udziału w spektaklu. Zamiast na scenie, Kristóf wylądował w szpitalnym łóżku. Tak zaczęła się jego przygoda z cukrzycą.

Już od dłuższego czasu czułem się źle. Musiałem prędzej czy później przeprowadzi te badania. Jest to całkiem ciekawe, że objawy cukrzycy typu 1 składają się idealnie z baletem i tańcem i pracą w tańcu klasycznym, z pracą w Balecie Narodowym. Wszystkie te objawy mogłem sobie tłumaczyć zmęczeniem, niezwykle intensywną pracą. Dlatego też tak późno zrobiłem te badania, bo sygnały może dla innych ludzi byłby czytelne wcześniej, a ja wszystko składałem na konto swojej pracy. Wzmożone pragnienie, bo ja w czasie swoich prób wypijam wiele litrów wody i wszystko wypacam, więc nadmiernego pocenia nie zauważyłem - mówi Kristóf Szabó.

Kristóf Szabó o pierwszych miesiącach życia z cukrzycą typu 1 i powrocie do baletu

Kristóf opowiada o początkowych miesiącach życia z cukrzycą, o pompie insulinowej z której korzysta od dwóch miesięcy, a także o ciągłym monitoringu glikemii, które znacząca poprawia jakość życia z cukrzycą i umożliwia zdecydowanie lepszą kontrolę cukrzycy. Podczas rozmowy zwracamy także uwagę na bardzo ważny aspekt wsparcia w chorobie. Kristóf mógł liczyć na nieocenioną pomoc swojej mamy oraz dziewczyny Natalii.

Największe wsparcie czułem ze strony mojej dziewczyny i mojej mamy i całej rodziny. Moja mama jest bardzo wrażliwą osobą i oczywiście rozumiem to, ale widziałem, że ona prawdopodobniej przejęła się dużo bardziej moim zachorowaniem na cukrzycę niż ja. Teraz myślę, że to przez to, że ma dużą wiedzę, a ja nie wiedziałem z czym wiąże się ta choroba. Często widzę, że płacze albo robią jej się szklane oczy, kiedy ze mną rozmawia i staram się ją przekonać, że jestem pozytywnie nastawiony i wcale się źle nie czuję, jestem szczęśliwy. Ona często myśli, że ja po prostu gram i potrafię z uśmiechem powiedzieć, że wszystko jest dobrze i mi nie wierzy. Moja dziewczyna też mnie wspiera i to jej zawdzięczam mój powrót do pracy, bo sam bym się poddał. Ona zawsze była zmotywowana do ćwiczeń i była dla mnie wzorem do tego, jak tancerze powinni przygotowywać się do swojej pracy - opowiada Kristóf Szabó.

W rozmowie z Kristófem wspominamy także jego początki w przygodzie z tańcem. Tancerz wspomina to o, jak w wieku 16 lat zapisał się do szkoły baletowej, podczas gdy dzieci zaczynają swoją przygodę w balecie w wieku lat dziewięciu.

Próbowałem tańca w innych technika i stylach. I z tego bardzo się cieszę. Uważam, że każdy tancerz powinien próbować różnych technik, bo wymaga się teraz, szczególnie w świecie baletowym, wielkiej wszechstronności od tancerzy. Najnowsze choreografie są bardzo zróżnicowane i tym lepiej, gdy ktoś próbuje i zna inne techniki - wyjaśnia Kristóf Szabó.

Dowiadujemy się także, jakie są jego plany powrotu na scenę i jak przebiegają przygotowania w związku z koronawirusem i sytuacją epidemiologiczną. Kristóf mówi, że przeszedł pomyślnie badania kontrolne i został czasowo dopuszczony do pracy. Tancerz zaangażował się także w działania Fundacji Najsłodsi Michała Figurskiego. Został jej ambasadorem. Opowiada o planach jakie ma w związku z działalnością w Fundacji - na pewno jeszcze o nim usłyszymy.

Dziękujemy bardzo Kristófowi, że pomimo tak krótkie czasu od diagnozy i wielu emocji, jakie wywołuje w nim temat cukrzycy zgodził się na tak szczerą i piękną rozmowę o tym problemie. Mocno trzymamy kciuki za jego pracę, za zdrowie i życzymy wielu sukcesów!

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Kristóf Szabó o pierwszych miesiącach życia z cukrzycą typu 1 i powrocie do baletu
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line