Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukier (nie) krzepi, czyli o tym czym zastąpić cukier w diecie diabetyka

Artykuł partnera, dodano: 14 sierpnia 2020 r.

Na rynku spożywczym stale pojawiają się jakieś nowości. Wiedza na temat odżywiania i zdrowia wciąż się pogłębia. To dobra wiadomość dla osób, które z powodu chorób, stosowanych diet czy swoich przekonań rezygnują z jedzenia danego produktu. Dobra wiadomość jest taka, że w dzisiejszych czasach można znaleźć zamienniki większości produktów spożywczych. Tak właśnie jest z cukrem stołowym i erytrytolem.

Cukier krzepi?

"Cukier krzepi" to hasło reklamowe cukru stołowego z przedwojennej Polski. Teraz wiemy, że jest to dalekie od prawdy. Cukier jest wszędzie. Słodzimy nim napoje, dodajemy do wypieków, znajdujemy ukryty w produktach gotowych - nie tylko w tych słodkich. Jest w sosach, napojach, keczupach, paluszkach rybnych, wędlinach, a nawet w płatkach śniadaniowych dla dzieci, a dokładniej, szczególnie tam!

Cukier kryje się również pod różnymi innymi nazwami: syrop ryżowy, słód jęczmienny, nierafinowany brązowy cukier, i oczywiście syrop glukozowo-fruktozowy, znany też jako syrop kukurydziany. Nie daj się zwieść, koncentrat winogronowy lub jabłkowy to też cukier. Niektórzy uciekają się do tak zawikłanych i mylących nazw jak odparowany sok z trzciny czyli... też cukier.

Dlaczego cukier jest stosowany w nadmiarze?

Dlaczego dookoła tyle cukru? Cukier jest najlepszym konserwantem, jest produktem rafinowanym dlatego nie psuje się i nie utlenia. Produkty z cukrem łatwiej przechowywać i transportować przez co mniej kosztują.

Jakie jeszcze produkty zawierają dodatek cukru? Chyba łatwiej wymienić te, które go nie zawierają. Warzywa, jajka, mięso, ryby, owoce i orzechy. Chcąc lub musząc unikać cukru sięgaj po naturalne produkty, z których można przygotować smaczny, zdrowy posiłek bez żadnych zbędnych dodatków.

Cukier (nie) krzepi, czyli o tym czym zastąpić cukier w diecie diabetyka

Co zamiast cukru?

Chorując na cukrzycę zmuszeni jesteśmy do radykalnej zmiany nawyków żywieniowych i kontrolowania spożycia cukrów. Czy oznacza to jednak, że całkowicie trzeba zrezygnować z jedzenia słodyczy czy słodzenia gorących napojów? Odpowiedź brzmi: nie. Kiedy chcesz dodać cukru do np. wypieków czy przetworów spróbuj jego zamiennika z grupy alkoholi cukrowych, tzw. polioli - erytrytolu.

Erytrytol - co to jest?

Erytrytol (lub erytrol) należy do grupy alkoholi cukrowych, tzw. polioli. Naturalnie występuje w niektórych owocach oraz w produktach fermentowanych (np. wino czy sos sojowy). Na opakowaniach można go znaleźć pod symbolem E968. Uzyskuje się go na drodze fermentacji glukozy przez niektóre gatunki drożdży.

Erytrytol i cukrzyca

Korzyści stosowania polioli, w tym erytrytolu, wynikają z ich właściwości. Są doskonałą alternatywą dla białego cukru, nawet u osób z cukrzycą. Ich wolna wchłanialność, brak całkowitej absorpcji i prawie całkowite wydalanie sprawia, że są korzystne dla cukrzyków, dla których gwałtowne skoki poziomu cukru są niepożądane.

Erytrytol - kalorie

Erytrytol ma blisko 0 kalorii i zerowy indeks glikemiczny. Wyglądem, zapachem i smakiem do złudzenia przypomina zwykły cukier. Ponieważ organizm człowieka nie rozkłada erytrytolu jest on prawie całkowicie wydalany z organizmu.

Erytrytol - jak stosować?

Erytrytol ma słodycz porównywalną do cukru białego. Może być stosowany jako dodatek do, m.in. lodów, dżemów, galaretek, marmolad, owoców kandyzowanych, gum do żucia, a także różnych sosów i suplementów diety. Kilka ciekawych przepisów z użyciem erytrytolu można znaleźć na cosdlazdrowia.pl. W warunkach domowych możemy używać go wszędzie tam gdzie używamy tradycyjnego cukru, z wyjątkiem karmelu. Erytrytol nadaje się do słodzenia napojów i do domowych wypieków oraz do przyrządzania lukru i bezy.

Erytrytol - gdzie kupić?

Erytrytol dostępny jest w sklepach ze zdrową żywnością, sklepach internetowych, np. cosdlazdrowia.pl oraz niektórych supermarketach. W supermarketach najlepiej szukać go w sekcji zdrowa żywność lub obok innych słodzików. Jego cena waha się od 20 do 50 zł za kilogram.

Erytrytol - przeciwwskazania

Erytrytol został dopuszczony do stosowania w Polsce w 2008 roku. Nie ma przeciwwskazań do stosowania tego słodzika. Spożyty w zbyt dużych ilościach (co najmniej 50g) może wywołać wzdęcia, ból brzucha czy nawet biegunkę, ale dzieje się to niezwykle rzadko. Zdecydowanie częściej takie reakcje wywołuje nadużycie ksylitolu. Jak z każdym innym pokarmem, erytrytol należy spożywać w umiarkowanych ilościach oraz zadbać o to aby dieta była urozmaicona.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukier (nie) krzepi, czyli o tym czym zastąpić cukier w diecie diabetyka
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line