Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Nie rezygnujmy z marzeń, tych małych i dużych - Andrzej Michalik o wyprawach i koleżance cukrzycy

źródło: oprac. własne, dodano: 28 lipca 2020 r.

Kolejne spotkanie w ramach cyklu "Pogadajmy o cukrzycy" za nami. Tym razem, w dniu 24 lipca, gościem specjalnym był sportowiec i podróżnik Andrzej Michalik, który ma na swoim koncie trzy samotne wyprawy przez Polskę. Jedyną towarzyszką była koleżanka - cukrzyca. Rozmawialiśmy o projekcie "Słodka Wisła", podczas którego Andrzej przepłynął kajakiem Wisłę oraz "Słodki Bałtyk", kiedy to przeszedł całe polskie wybrzeże. Andrzej opowiadał również o projekcie "Słodkie Punkty", czyli pieszej wyprawie przez Polskę, z Północy "Przylądek Rozewie Gwiazda Północy" na Południe do Zakopanego około 700 km. Andrzej swoją postawą udowadnia, że niemożliwe nie istnieje. Wystarczy tylko chcieć i można realizować swoje marzenia. Zobacz nagranie rozmowy.

W 2016 roku Andrzej Michalik przepłynął kajakiem Wisłę, chociaż wcześniej nie pływał kajakiem. Było to dla niego wielkie wyzwanie. Z rozmowy dowiadujemy się ile trwały przygotowania, ile czasu zajęła cała wyprawa oraz jak wygląda standardowy dzień podczas takiej wyprawy. Andrzej opowiada o noclegach w namiocie, burzach i ulewach. Mówi o tym, jak kontrolował poziom cukru we krwi i jak radził sobie z pojawiającymi się niedocukrzeniami.

Nie miałem doświadczenia wyprawowego. Dużo mnie to stresu kosztowało. Jak sobie czytałem na temat Wisły, wypowiedzi ekspertów, to pojawiła się informacje o burzach, o falach, o dziurawym kajaku. Mówię >ojejku< żeby mi się to tylko nie przydarzyło. Okazało się, że wszystko się mi przydarzyło. Miałem 10 burz, Wisła przybrała około metra, jak płynąłem, byłem zatruty, straciłem pierwszy kajak, itd. opowiada Andrzej Michalik. I dodaje: Cukrzyca przy moim stażu była tutaj mniejszym problemem, chociaż musiałem troszkę bardziej się pilnować. Wysiłek 14-15 godzin. Nie wiedziałem jak organizm zareaguje, czy będą spadki, czy nie, czy organizm będzie zakwaszony dodaje.

Jego drugi projekt zrealizował w 2017 roku, był to "Słodki Bałtyk". Samotnie przeszedł pieszo ok. 600 km wzdłuż wybrzeża Bałtyku. Po plaży i piasku. Andrzej wspomina co było największym problemem podczas tej wyprawy i gdzie nocowała. Dowiadujemy się, co sprawiało najwięcej trudności i jak poradzić sobie z motywacją do osiągnięcia zamierzonych celów.

Nie rezygnujmy z marzeń, tych małych i dużych - Andrzej Michalik o wyprawach i koleżance cukrzycy

Bąble pojawiły się już drugiego dnia. Próbowałem dobre buty, skarpetki bawełniane, ale niestety - bąble, bąble, bąble. I druga sprawa. Jak się szykowałem do Bałtyku, to mówię tu mam filtr do wody, nie ma problemu, zupki będę sobie gotował. A jednak - przecież to jest morze, woda jest słona. Drugim problemem była woda. Zawsze miałem zapasową butelkę w plecaku i miałem dużą półtora litrową butelką przy sobie i jak tylko trochę upiłem to od razu ją uzupełniałem. Cukrzyca bardzo nie szkodziła, ale była ze mną mówi Andrzej.

Ostatnią, trzecią wyprawą, zrealizowaną przez Andrzeja był "Słodkie punkty". Tym razem podróżnik przeszedł z najbardziej wysuniętego punktu na północ Polski do najwyższego położonego punktu na południu Polski. Jakieś 790 km. Finałem wyprawy było wspięcie się na Rysy. Dużym problemem były stopy i bolesne bąble, który cały czas mu towarzyszyły. Podczas tej podróżny, w schronisku górskim, spotkał dziewczynę - obecnie narzeczoną. Andrzej w rozmowie wspomina te chwile.

Cukrzyca aż tak bardzo nas nie ogranicza. Możemy realizować każde marzenia. Możemy robić z nią dużo. Książki mówią o pewnych ramach, ale my musimy cukrzycę dobrze poznać, jak ona się z nami obchodzi. Poznajmy ją w małych kroczkach. To, że mi się udały te trzy wyzwania, to było poprzedzone przygotowaniami, ale grałem też kiedyś w tenisa stołowego w lidze, uprawiałem też dużo sportu. Znam swoją koleżankę cukrzycę i z tym doświadczeniem i z głową - kontrolowałem wszystko. Spełniajmy swoje marzenia. Mamy jedno życie. Nie rezygnujmy z planów, marzeń, tych małych i dużych mówi Andrzej Michalik.

Na koniec Andrzej Michalik opowiada o tym, jak obecnie wygląda jego aktywność fizyczna, jaki sport poleciłby diabetykowi, który na co dzień ma mało wspólnego z regularnym treningiem oraz opowiada o swoich planach i zamiarach na kolejną już, czwartą, wszystko wskazuje, że rowerową wyprawę.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Nie rezygnujmy z marzeń, tych małych i dużych - Andrzej Michalik o wyprawach i koleżance cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line