![](pliki/info/Daniel-Klemensiewicz-diabetes.jpg)
Aplikacja xDrip+ jest narzędziem, które pozwala nam na wykorzystanie sensorów na przykład FreeStyle Libre i transmiterów typu Miao Miao, Blucon, Droplet, Bubble i za pomocą możemy mieć na bieżąco odczyty na telefon. Najbardziej rozpowszechnione jest to w grupie dzieci. Dziecko nosi przy sobie telefon i może mieć na nim odczyty, a wartości te za pomocą aplikacji mogą być przesyłane do opiekunów chorego, czyli do rodziców. To sprawia, że nasze dzieci stają się bezpieczniejsze, my rodzice także czujemy odrobinę bezpieczeństwa i możemy nadzorować tą chorobę na odległość. To jest dla nas ważne. Jestem w pracy, dziecko w szkole i widzę co się dzieje z poziomem cukru u dziecka. To samo w nocy. Dziecko śpi u siebie w pokoju, a ja widzę poziom cukru na moich urządzeniach mówi Daniel Klemensiewicz.
Daniel podczas rozmowy wyjaśnia kwestie związane z kalibracją urządzeń i zasad prawidłowej kalibracji w aplikacji xDrip+. Dowiadujemy się cennych informacji o nowych sensorach FreeStyle Libre 2, które jeszcze nie są oficjalnie dostępne w Polsce. Część rodzin, które zmagają się z cukrzycą u dzieci, na własną rękę kupuje sensory w Niemczech, za pełną odpłatność, aby móc korzystać z nowoczesnych rozwiązań w Polsce.
W Polsce jest kilkadziesiąt rodzin, które korzystają z FreeStyle Libre 2, bo pomagałem im stworzyć z tego systemu najmniejszy CGM na świecie. Sam Libre jest przewidziany jako flash glucose monitoring (FGM). Będziemy mieli odczyt glikemii tylko wtedy, gdy przyłożymy czytnik do sensora. To jest zasada przewidziana przez producenta. Sensor ma wbudowany mały moduł Bluetooth, który wysyła sygnał alarmowy, jeżeli dojdziemy do progu niskiej lub wysokiej glikemii. Mamy tylko i wyłącznie alarm. Jest to krok do przodu, ale można z tego wyciągnąć więcej mówi Daniel Klemensiewicz.
![Daniel Klemensiewicz o FreeStyle Libre, aplikacji xDrip+ i bazie kaskadowej](ogimage/og_5274.jpg)
Daniel wyjaśnia także takie pojęcia, jak Spike, Tomatoo app, Glimp. Mówi o nakładkach na sensory, w stylu Miao Miao i Blucon, które potrafią uczynić z sensorów FreeStyle Libre system ciągłego monitoringu glikemii. Wspomina także o zegarkach i opaskach na rękę, które ułatwiają życie i umożliwiają podgląd na aktualny poziom cukru we krwi u chorego. Wyjaśnia działanie popularnej bardzo, m.in. dzięki przystępnej cenie (ok. 120 zł) opasce MiBand 4.
Daniel prezentuje również na żywo donosowy glucagen, który jest już dostępny w Niemczech. Baqsimi kupowaliśmy miesiąc temu. W opakowaniu są dwie fiolki ze sprayem do nosa. Otwieramy fiolkę, robimy wstrzyknięcie i praktycznie to jest wszystko. Jeszcze nie używaliśmy, ale testy i badania przebiegły bardzo pomyślnie. Nie trzeba go trzymać w lodówce. W refundacji w Niemczech preparat ten jest bezpłatny opowiada Daniel.
Na koniec poruszamy temat bazy kaskadowej i metody jej obliczania. Baza kaskadowa, stosowana w Niemczech, zyskuje bardzo na popularności i niezwykle dobrze sprawdza się u pacjentów z cukrzycą stosujących pompy insulinowe. Daniel przedstawia, gdzie można znaleźć pliki arkusza kalkulacyjnego umożliwiające prawidłowe obliczenie bazy kaskadowej.
Baza kaskadowa jest dla wszystkich. W dokładnym tłumaczeniu z niemieckiego nazywamy ją bazą dobową. Wykorzystujemy powstałe na podstawie badań klinicznych wykresy naturalnego zapotrzebowania w insulinę. Mamy trzy parabole, podzielone są one na umowne grupy wiekowe: 1-5 lat, 6-11 oraz 12+. Różnica parabol polega na tym, że zapotrzebowanie na insulinę w różnych grupach wiekowych jest różne w różnych porach dnia opowiada Daniel.
Daniel Klemensiewicz podczas transmisji otrzymał wiele pozytywnych komentarzy skierowanych w jego stronę. Codziennie wykonuje bezinteresowną pomoc i pomaga wielu rodzinom, które borykają się z problemem cukrzycy. Należą mu się wyjątkowe wyrazy uznania i podziękowania za okazaną pomoc. Dziękujemy Danielowi, że zgodził się wziąć udział w naszym spotkaniu na żywo i opowiedzieć o tym wszystkim. Daniel jest cichym bohaterem polskiej diabetologii. Szacunek!
Grupy dyskusyjne na Facebooku polecane przez Daniela, gdzie można znaleźć jeszcze więcej informacji i wsparcie innych użytkowników: FreeStyle Libre Polska (Pl) oraz Terapia Osobistą Pompą Insulinową - Baza Kaskadowa - WSPARCIE.