Nightscout to system, który pozwala śledzić poziom glikemii na odległość za pomocą komputera, smartfona, tabletu czy smartwatcha połączonych z Internetem. System integruje wiele komercyjnych rozwiązań w jedną platformę telemedycyny. To idealne rozwiązanie dla rodziców i opiekunów dzieci chorych na cukrzycę, aktywnych fizycznie diabetyków, osób chcących zachować dyskrecję, opiekunów osób starszych oraz lekarzy i diabetologów.
Ważną rzeczą, szczególnie przy małych dzieciach, jest to, żeby to opiekunowie obserwowali glikemię. Małe dziecko nie jest w stanie zinterpretować, czy cukier wartości 120 mg/dl, czy 220 mg/dl to jest dobry, czy może jest zły. Przecież takie dziecko nie poda sobie samodzielnie korekty. Opiekun lub rodzic sprawuje pomoc w prowadzeniu takiego dziecka. Chodzi o to, żebyśmy to my widzieli tą glikemię, a nie została na urządzeniu mówi Szymon Czapla.
Szymon Czapla wyjaśnia na jakiej zasadzie opracowano Nightscouta i kto za tym stoi oraz czy korzystanie z systemu jest odpłatne. Dowiadujemy się na czym polega idea #WeAreNotWaiting, czyli #mynieczekamy oraz jakiego rodzaju sprzęt - w jakiej konfiguracji - najlepiej sprawdza się do stworzenia własnego Nighscouta.
System Nightscout umożliwia przekazywanie raportów do lekarzy diabetologów. Ostatnia sytuacja epidemiologiczna, gdy siedzieliśmy w domu i nie mogliśmy mieć wizyt u lekarza, okazało się, że raporty generowane przez Nightscout mogą być bardzo dobrym materiałem do analizy, który można przesłać on-line. Można lekarzowi udostępnić adres internetowy systemu, gdzie lekarz może swobodnie analizować raporty z systemu. To jest telemedycyna, tutaj mamy przyszłość mówi Szymon.
Z wywiadu dowiadujemy się także wielu ciekawych informacji o pętlach zamkniętych, czyli pompy typu Do-It-Yourself. Dla kogo jest takie rozwiązanie i czy wiąże się to z jakimiś zagrożeniami. Rozmawiano także o wyrównaniu cukrzycy na pętlach zamkniętych. Szymon Czapla opowiada o pierwszych doświadczeniach z systemem Dexcom G6, który od niedawna dostępny jest także w Polsce.
System Dexcom G6 jest już dostępny w sprzedaży, a od 1 lipca 2020 roku w refundacji. Moim zdaniem nowy aplikator jest rewelacyjny. Mój syn założył go razem ze mną. System zakłada się bardzo dobrze. Dobrze wygląda, jest przyjazny szczególnie dla małych pacjentów. Jest łatwy do założenia opowiada Szymon Czapla.
Na koniec podsumowanie kongresu ATTD w Madrycie z 2019 roku, który dotyczył zaawansowanych technologii i leczenia cukrzycy. Dowiadujemy się, jakie są cukrzycowe sprzętowe nowości i czego możemy spodziewać się w najbliższych latach. Długi, godzinny wywiad, ale warto to zobaczyć, bo jest w nim masa cennych informacji!
Przydatne linki
- Strona Nighscout.pl
- Grupa dyskusyjna Nightscout Polska (Poland)
- Grupa dyskusyjna CGM in the Cloud
- Grupa dyskusyjna AndroidAPS Polska (Poland)