Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Nowoczesne technologie w cukrzycy - Szymon Czapla opowiada o monitorowaniu glikemii w chmurze

źródło: oprac. własne, dodano: 24 czerwca 2020 r.

W piątki o godzinie 20.00 odbywają się spotkania na żywo z cyklu POGADAJMY O CUKRZYCY. W dniu 19 czerwca 2020 roku gościem specjalnym był Szymon Czapla, pierwszy cukrzycowy inżynier kraju. Szymon Czapla jest pomysłodawcą i jednym ze współautorów polskiej wersji serwisu Nightscout.pl, w którym zgromadzono różne rozwiązania umożliwiające korzystanie z monitoringu glikemii CGM w chmurze. Szymon opowiada o swoich doświadczeniach związanych z monitoringiem glikemii, możliwościach systemu Nigthscout, o pompach insulinowych typu Do-It-Yourself, o sztucznych trzustkach "własnej produkcji" i telemedycynie. Poznajemy także technologiczne nowości z cukrzycowego świata. Zobacz nagranie!

Nightscout to system, który pozwala śledzić poziom glikemii na odległość za pomocą komputera, smartfona, tabletu czy smartwatcha połączonych z Internetem. System integruje wiele komercyjnych rozwiązań w jedną platformę telemedycyny. To idealne rozwiązanie dla rodziców i opiekunów dzieci chorych na cukrzycę, aktywnych fizycznie diabetyków, osób chcących zachować dyskrecję, opiekunów osób starszych oraz lekarzy i diabetologów.

Ważną rzeczą, szczególnie przy małych dzieciach, jest to, żeby to opiekunowie obserwowali glikemię. Małe dziecko nie jest w stanie zinterpretować, czy cukier wartości 120 mg/dl, czy 220 mg/dl to jest dobry, czy może jest zły. Przecież takie dziecko nie poda sobie samodzielnie korekty. Opiekun lub rodzic sprawuje pomoc w prowadzeniu takiego dziecka. Chodzi o to, żebyśmy to my widzieli tą glikemię, a nie została na urządzeniu mówi Szymon Czapla.

Nowoczesne technologie w cukrzycy - Szymon Czapla opowiada o monitorowaniu glikemii w chmurze

Szymon Czapla wyjaśnia na jakiej zasadzie opracowano Nightscouta i kto za tym stoi oraz czy korzystanie z systemu jest odpłatne. Dowiadujemy się na czym polega idea #WeAreNotWaiting, czyli #mynieczekamy oraz jakiego rodzaju sprzęt - w jakiej konfiguracji - najlepiej sprawdza się do stworzenia własnego Nighscouta.

System Nightscout umożliwia przekazywanie raportów do lekarzy diabetologów. Ostatnia sytuacja epidemiologiczna, gdy siedzieliśmy w domu i nie mogliśmy mieć wizyt u lekarza, okazało się, że raporty generowane przez Nightscout mogą być bardzo dobrym materiałem do analizy, który można przesłać on-line. Można lekarzowi udostępnić adres internetowy systemu, gdzie lekarz może swobodnie analizować raporty z systemu. To jest telemedycyna, tutaj mamy przyszłość mówi Szymon.

Z wywiadu dowiadujemy się także wielu ciekawych informacji o pętlach zamkniętych, czyli pompy typu Do-It-Yourself. Dla kogo jest takie rozwiązanie i czy wiąże się to z jakimiś zagrożeniami. Rozmawiano także o wyrównaniu cukrzycy na pętlach zamkniętych. Szymon Czapla opowiada o pierwszych doświadczeniach z systemem Dexcom G6, który od niedawna dostępny jest także w Polsce.

System Dexcom G6 jest już dostępny w sprzedaży, a od 1 lipca 2020 roku w refundacji. Moim zdaniem nowy aplikator jest rewelacyjny. Mój syn założył go razem ze mną. System zakłada się bardzo dobrze. Dobrze wygląda, jest przyjazny szczególnie dla małych pacjentów. Jest łatwy do założenia opowiada Szymon Czapla.

Na koniec podsumowanie kongresu ATTD w Madrycie z 2019 roku, który dotyczył zaawansowanych technologii i leczenia cukrzycy. Dowiadujemy się, jakie są cukrzycowe sprzętowe nowości i czego możemy spodziewać się w najbliższych latach. Długi, godzinny wywiad, ale warto to zobaczyć, bo jest w nim masa cennych informacji!

Przydatne linki

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Nowoczesne technologie w cukrzycy - Szymon Czapla opowiada o monitorowaniu glikemii w chmurze
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 25 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line