Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
O cukrzycy

Cukrzyk i siłownia. Jak prawidłowo wykonywać trening siłowy?

dodano: 19 czerwca 2020 r.

Mówi się, że sport to zdrowie, ale czy w każdym przypadku? Zdecydowanie tak! Pozytywne efekty, jakie aktywność fizyczna wywiera na człowieku, można wymieniać bardzo długo, nawet jeżeli chodzi o diabetyków. Cukrzycy nie muszą czuć się wykluczeni przez swoją przypadłość nawet w przypadku wymagającego treningu siłowego.

Jak przygotować się do treningu?

Aktywność fizyczna, zbilansowana dieta oraz przyjmowanie odpowiednich leków pozwolą diabetykom cieszyć się najlepszą kondycją organizmu. Niestety pierwszy element jest nieraz niesłusznie pomijany. To właśnie aktywność fizyczna obniża poziom cukru we krwi, a regularnie uprawiania może sprawić, że będziemy mogli przyjmować mniej insuliny lub leków doustnych stosowanych w cukrzycy. Istnieje oczywiście ryzyko hipoglikemii podczas ćwiczeń, co może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, jednak wystarczy zastosować się do kilku prostych wskazówek, aby do takiego stanu nie dopuścić.

Około dwie godziny przed treningiem należy spożyć bogaty w węglowodany posiłek. Bezpośrednio przed samym treningiem natomiast konieczne jest zbadanie poziomu cukru. Jeżeli będzie się on mieścić w przedziale 140-200 mg/dl wówczas możemy przejść do ćwiczeń. Umownie przyjmuje się, że zarówno mniejsze jak i większe stężenia w połączeniu ze wzmożonym wysiłkiem mogą być niebezpieczne dla organizmu.

Kontroluj obciążenie

Trening siłowy zakłada wykonywanie serii ćwiczeń wraz z odpowiednim obciążeniem. Czasami wykorzystuje się do tego hantle lub sztangę, a czasami ciężar własnego ciała. Niektórzy eksperci twierdzą wręcz, że jest to najskuteczniejszy rodzaj treningu, poprawiający wydolność całego organizmu, zwiększający siłę i w optymalny sposób przyczyniający się do zwiększenia tempa przemiany materii i redukcji nadmiernych kilogramów. Nie ma zatem przeciwwskazań, dla których cukrzycy mieliby sobie odmawiać tego rodzaju treningu, muszą tylko pamiętać o dobraniu odpowiedniego obciążenia. W tym przypadku sugeruje się stosowanie nieco lżejszych przyrządów. Niedopuszczalne jest bowiem doprowadzenie organizmu do przeciążenia, gdyż może się to skończyć przykrymi konsekwencjami, dlatego lepiej zostawić sobie pewien zapas i trenować z nieco lżejszymi ciężarkami.

Trening siłowy można bez problemu wykonać w domu, dzięki czemu w przypadku pierwszych objawów hipoglikemii będziemy mogli błyskawicznie zareagować. Możemy zdecydować się na wyciskanie hantli na ławeczce do ćwiczeń, wykonywanie na niej brzuszków z obciążeniem czy robienie sekwencji przysiadów z ciężarkami.

Jak często ćwiczyć?

Diabetykom trening siłowy zaleca się od dwóch do trzech razy w tygodniu. W czasie kiedy nie wykonujemy intensywnych ćwiczeń, mięśnie mają czas na odpoczynek i regenerację, co jest również bardzo ważnym elementem. Trening nie powinien trwać dłużej niż godzinę, w innym wypadku może doprowadzić do hipoglikemii. Niezwykle ważne w tej sytuacji jest też odpowiednie nawodnienie organizmu, specjaliści zalecają szklankę wody po około 20 minutach treningu.

Jeżeli wciąż masz obawy lub wątpliwości, co do tego, czy warto rozpoczynać tak intensywny trening - zaczerpnij opinii lekarza lub trenera personalnego. Są to eksperci, którzy dadzą ci szczegółowe wytyczne, dzięki którym nie będziesz musiał obawiać się o swoje zdrowie.

Trening personalny a cukrzyca - czy osoby chorujące na cukrzycę powinny korzystać z usług trenera personalnego?

Cukrzyk i siłownia. Jak prawidłowo wykonywać trening siłowy?


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - O cukrzycy: Cukrzyk i siłownia. Jak prawidłowo wykonywać trening siłowy?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 22 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line