Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

Sport przy cukrzycy typu 1 - szybciej, dalej, więcej - Mariusz Karmelita Turbo Mario opowiada o aktywności fizycznej

źródło: oprac. własne, dodano: 16 czerwca 2020 r.

W piątki o godzinie 20.00 odbywają się spotkania na żywo z cyklu POGADAJMY O CUKRZYCY. W dniu 12 czerwca 2020 roku gościem specjalnym był Mariusz Karmelita, Turbo Mario. Mariusz pomimo cukrzycy typu 1 jest bardzo aktywną osobą. Biega, pływa, jeździ na rowerze. Jako pierwszy Polak z cukrzycą ukończył Ironmana. Kilkukrotnie finiszował w triathlonach. Ma ogromna sportowe doświadczenie, którym uwielbia się dzielić z innymi. Pokazuje, że cukrzyca wcale nie jest przeszkodą do uprawiania aktywności fizycznej. Jego turbo energia nakręci na sport każdego. Warto zobaczyć ten wywiad, bo Turbo Mario ma niesamowity power!

Mariusz Karmelita opowiadał o tym, skąd u niego wzięła się miłość do sportu i jak to jest pracować w roli nauczyciela wychowania fizycznego z cukrzycą. Nie pamiętam życia bez sportu. Mój tata, tak jak, był nauczycielem wychowania fizycznego i odkąd pamiętam, nie miałem szans robić nic innego, jak tylko uprawiać sport. Nie byłem do tego przymuszany. Tata przekazał mi tą pasję mówi Mariusz. Wspomina także, jak wyglądają lekcje wfu w czasach pandemii.

Turbo Mario jest pierwszym Polakiem, który w roku 2016 ukończył dystans Ironmana zmagając się z cukrzycą. Ironman to pełny dystans triathlonowy, czyli 3,8 km pływania (150 basenów), 180 km jazdy rowerem i 42 km 195 metrów biegów. Podczas rozmowy dowiadujemy się, jak często ćwiczy i jaki to jest rodzaj ćwiczeń oraz jak wygląda planowanie treningu z cukrzycą.

Sport przy cukrzycy typu 1 - szybciej, dalej, więcej - Mariusz Karmelita Turbo Mario opowiada o aktywności fizycznej przy cukrzycy

Fizycznie do triathlonu byłem przygotowany, to nie tak, że wstałem z kanapy i postanowiłem zrobić Ironmana. Po prostu nie był bym w stanie tego ukończyć. Padła propozycja, abym pobiegł w sztafecie. Pobiegniesz maraton na końcu, ktoś pobiegnie, ktoś popłynie. A ja powiedziałem, że chce zrobić całego. I ukończyłem w Malborku w 2016 roku Ironmana opowiada Turbo Mario i dodaje podczas tego wysiłku zjadłem 1300 gram węglowodanów, czyli 130 wymienników węglowodanowych. Normalnie musiałbym podać 130 jednostek insuliny (mam 0,9 jednostki na wymiennik), a wziąłem zamiast 130 jednostek wziąłem jedynie 14 jednostek.

Mariusz Karmelita mówi także o stosowaniu ciągłego monitoringu glikemii i o tym, jak ułatwia to kontrolę poziomów cukrów podczas treningu. Dowiadujemy się także, jak wyrównany cukrzycowo jest Mariusz i jaką ma ostatnią hemoglobinę glikowaną.

Mariusz poleca także ćwiczenia dla przeciętnego diabetyka, który nie uprawia sportu wyczynowo. Mówi o tym, przy jakim cukrze można ćwiczyć, przy jakim lepiej się powstrzymać. Na koniec Turbo Mario wymienia swoje sportowe marzenia.

Turbo Mario - życzymy wielu sportowych sukcesów i nieustającej energii do działania!

Jak powinna wyglądać dieta biegacza?

Przydatne linki

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: Sport przy cukrzycy typu 1 - szybciej, dalej, więcej - Mariusz Karmelita Turbo Mario opowiada o aktywności fizycznej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 28 lutego 2024 r.

Zadaj pytanie on-line