Od 1988 roku w Polsce są wykonywane przeszczepy nerki i trzustki chorym, u których cukrzyca spowodowała już niewydolność nerek. Dla tych osób przeszczep nerki jest ratunkiem dla ich życia, a przy okazji można dodatkowo, przeszczepiając trzustkę, pozbyć się cukrzycy. Małgorzata Rudnik była pierwszą pacjentką w Polsce, która w 2010 roku poddała się operacji przeszczepienia samej trzustki, czego do tej pory w Polsce jeszcze nie robiono.
Bałam się tego, że się nie uda, a ja przeżyję. Bo dla mnie było tak: albo się uda i przeżyję, albo się nie uda i nie przeżyję. A ja się bałam, że może się nie udać i mogę przeżyć, a ja już nie chciałam żyć dłużej z cukrzycą wspomina Małgorzata Rudnik.
Małgorzata zachorowała w wieku 9 lat i nie pamiętała życia przed chorobą. Dzięki operacji i przeszczepieniu trzustki od zmarłego dawcy po 24 latach chorowania na cukrzycę typu 1 uwolniła się od tej choroby. W wywiadzie Małgorzata opowiadała o tym, dlaczego zainteresowała się przeszczepami, jak wyglądały przygotowania do operacji, jak czuła się po operacji.
Przez pierwsze dni miała podawaną insulinę, ponieważ zaraz po przeszczepie bierze się sporą dawkę sterydu. Ponieważ steryd powodował, tak jak u wielu zdrowych, podwyższenie poziomu cukru we krwi, trzustka działa bardzo dobrze, ale mimo to była insulinooporność i trzeba było podawać kilka jednostek insuliny. I to tak trwało do trzech miesięcy mówi Małgorzata.
Każdy kiedyś doczeka na swój cud. Ja miałam taką metodę na leczenie cukrzycy, ale przecież może pojawić się jakaś inna metoda. Może ktoś będzie chciał skorzystać z takiej metody jak ja. Jestem tutaj po to, żeby pokazać, że można żyć normalnie po przeszczepie, zupełnie bez ograniczeń. Po przeszczepie skończyłam studia podyplomowe z coachingu zdrowia i żywienia, z komunikacji społecznej i dodatkowo pracuję. Pokazuję, że można żyć tak po prostu, normalnie opowiada Małgorzata Rudnik.
Z wywiadu dowiadujemy się także ile przeszczepów trzustki dokonano w Polsce do tej pory, jakie są różnice między przeszczepem samej trzustki, a nerki z trzustką, kto może zakwalifikować się do zabiegu oraz gdzie w Polsce dokonuje się takich przyczepów. Bardzo ciekawa rozmowa, którą każdy musi zobaczyć.
Kolejne spotkanie już w piątek, 12 czerwca. Wkrótce dowiemy się, kto będzie gościem specjalnym! Transmisję na żywo zobaczycie na naszym kanale na Facebooku i uwaga, od teraz również na kanale na YouTube! Nagranie będzie później udostępnione na YouTube i portalu mojacukrzyca.org.