Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Pogadajmy o cukrzycy

50 lat z cukrzycą typu 1 - Anna Święcicka opowiada o cukrzycy

źródło: oprac. własne, dodano: 2 czerwca 2020 r.

W każdy piątek o godzinie 20.00 na portalu mojacukrzyca.org odbywają się spotkania on-line w ramach cyklu "Pogadajmy o cukrzycy". W piątek, 29 maja 2020 roku, gościem była ANNA ŚWIĘCIKA, administatorka cukrzycowych grup na Facebooku i naszego Forum. Ania opowiadała o prawie 50 latach życia z cukrzycą typu 1, o tym jak dawniej wyglądało leczenie cukrzycy, co się zmieniło i jaką ma receptę na sukces - życie przez wiele lat bez żadnych powikłań. Obejrzyj nagranie i posłuchaj tej niezwykłej rozmowy.

Anna Święcicka podczas rozmowy opowiadała, jak 50 lat temu wyglądał pomiar cukru we krwi, na jakiej podstawie dawkowało się insulinę oraz jak wyglądało leczenie cukrzycy na początku choroby. Wspomina także gotowanie insulinówek, czyli strzykawek do podawania insuliny i historię związaną z jej pierwszym glukometrem, którego dostała od swoich uczniów.

Wcześnie rano, na czczo, jechało się do szpitala. Pobierano nam krew i robiono badanie poziomu cukru z krwi i z moczu. Koło południa były wyniki i wtedy szło się do lekarza. Dopiero wtedy poznawało się poziom glukozy. Kilka lat później były tabletki do badania poziomu cukru w moczu. Wiele lat później pojawiły się glukometry, tylko że takie badanie trwało bardzo długo. Insulina zwierzęca wieprzowa była brana rano i wieczorem. Trzeba było odczekać dość długo z jedzeniem. Na podstawie samopoczucia wprowadzało się ewentualne modyfikacje - mówi Anna Święcicka.

50 lat z cukrzycą typu 1 - Anna Święcicka opowiada o cukrzycy

Anna Święcicka jest emerytowaną nauczycielką matematyki. Cukrzyca nie przeszkodziła jej w zrobieniu kariery nauczycielskiej. Najpierw nauka matematyki i języka angielskiego. Później wicedyrektor, a na końcu funkcja dyrektora szkoły. Anna wspomina, jak prowadziło się lekcje, gdy złapała ją hipoglikemia.

Pierwszy mój glukometr był prezentem na koniec roku szkolnego od mojej klasy. Był to Ames. Uczniowie wiedzieli, ze choruję na cukrzycę. Oni byli szczęśliwi, a ja byłam jeszcze bardziej szczęśliwa, jak go dostałam. Wtedy życie stało się o wiele łatwiejsze. Wtedy glukometry nie były darmowe, jak obecnie, tylko kosztowały bardzo dużo. Na pewno ze swojej pensji bym sobie go nie kupiła - wspomina Anna Święcicka.

Ciekawa historia wiąże się także z jej mężem, Waldemarem. Są małżeństwem od 36 lat, a w pewnym momencie jej małżonek także zachorował na cukrzycę. Anna mówi o tym, jak wygląda życie z diabetykiem i kto w domu pilnuje rygoru.

Na koniec rozmowy poruszony został temat administrowania forum dyskusyjnego i grup dyskusyjnych na Facebooku. Dowiadujemy się, z jakimi problemami najczęściej piszą ludzie. Bohaterka opowiada o tym, czy ta praca wymaga dużego zaangażowania.

Kolejne spotkanie już w piątek, 5 czerwca. Wkrótce dowiemy się, kto będzie gościem specjalnym! Transmisję na żywo zobaczycie na naszym kanale na Facebooku. Nagranie będzie później udostępnione na YouTube i portalu mojacukrzyca.org.

Zobacz nagranieJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~rycho31  IP: 92.106.13.xxx(2020-06-05 16:41:08)
Gratulacje. Oby tak dalej.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Pogadajmy o cukrzycy: 50 lat z cukrzycą typu 1 - Anna Święcicka opowiada o cukrzycy
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line