Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Badanie: 85 proc. dorosłych Polaków chce zwiększyć aktywność fizyczną po epidemii

źródło: PAP Nauka w Polsce, dodano: 26 maja 2020 r.

Aż 85 proc. dorosłych Polaków planuje więcej ćwiczyć po zakończeniu pandemii - wynika z najnowszego sondażu na ten temat, zrealizowanego przez Kantar. Przeprowadzono je w dniach 23-30 kwietnia br. na losowej próbie 1000 Polaków powyżej 18. roku życia. Wykorzystano w tym celu technikę wywiadu telefonicznego wspomaganego komputerowo (CATI).

Okazało się, że 57 proc. badanych odczuwa większą potrzebę ruchu, natomiast 43 proc. przyznało, że w czasie epidemii i społecznej izolacji ich aktywność fizyczna spadła. Powodem tego spadku było najczęściej zamknięcie obiektów sportowych, na co wskazało 35 proc. respondentów. 85 proc. badanych zapowiedziało, że chce więcej ćwiczyć po zakończeniu pandemii.

Przed epidemią z różnego rodzaju obiektów sportowych korzystało ok. 40 proc. Polaków. W badaniu aż 75 proc. z tej grupy zapowiedziało, że wybierze się do nich, gdy tylko zostaną otwarte. Wśród innych przyczyn ograniczenia ruchu badani wskazali też obostrzenia związane z uprawianiem sportu na świeżym powietrzu (20 proc.) oraz izolację (14 proc.).

Większość osób, które zmniejszyły swoją aktywność, już dziś odczuwa negatywny wpływ zmiany sportowych nawyków na swoje samopoczucie (74 proc.) i zdrowie (65 proc.), a także na sylwetkę (61 proc.). Jedynie co 10. Polak deklaruje, że w okresie epidemii ćwiczy więcej. Są to przeważnie osoby, które już wcześniej były najbardziej aktywne.

Aktywnością najchętniej wybieraną w obecnej sytuacji jest jazda na rowerze (36 proc. aktywnych osób). Dużym wzrostem popularności cieszą się treningi ogólnorozwojowe, które można wykonywać w domu, takie jak gimnastyka czy aerobik. Korzysta z nich obecnie 28 proc. amatorów sportu. Kolejnymi popularnymi aktywnościami są jogging (27 proc.) i spacery (26 proc.).

W czasie izolacji społecznej dużego znaczenia nabrały rozwiązania online, które wspierają aktywny i zdrowy tryb życia w warunkach domowych. Obecnie 32 proc. aktywnych fizycznie Polaków ćwiczy korzystając z filmów instruktażowych.

"W czasie epidemii, gdy 30 proc. Polaków spędza w pozycji siedzącej ponad siedem godzin dziennie, a blisko 40 proc. nie podjęło żadnej aktywności fizycznej w ciągu ostatnich 30 dni, każda forma ruchu jest lepsza i bardziej bezpieczna dla zdrowia niż jego brak. (...) Regularna aktywność fizyczna wspiera nasze zdrowie, poprawia samopoczucie, odporność, sprawność umysłową, a przede wszystkim zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób cywilizacyjnych, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia, czy depresja, które cały czas są głównymi przyczynami zgonów w Polsce" - podkreśla cytowany w informacji prasowej przesłanej PAP specjalista chorób zakaźnych oraz medycyny sportowej dr hab. Ernest Kuchar z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak przypomina ekspert, już 20 minut szybkiego marszu dziennie może zredukować ryzyko wstąpienia depresji o 22 proc. Z kolei brak aktywności fizycznej zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia nadciśnienia tętniczego o 50 proc. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe dla własnego zdrowia i dobrego samopoczucia powinny podejmować co najmniej 150 minut umiarkowanej lub 75 minut intensywnej aktywności fizycznej w tygodniu.

Dlatego - zdaniem dr. Kuchara - możliwość ponownego podjęcia ćwiczeń w przystosowanych do tego obiektach sportowych jest obecnie bardzo ważna. W Polsce wznowienie działalności zamkniętych obiektów sportowych zaplanowane zostało dopiero w czwartym etapie odmrażania gospodarki. Obecnie ich właściciele przygotowują się do tego i wdrażają specjalne procedury, by zapewnić ćwiczącym bezpieczeństwo.

Badanie pt. MultiSport Index Pandemia zostało zrealizowane przez Kantar na zlecenie Benefit Systems. (PAP)

Autorka: Joanna Morga

Badanie: 85 proc. dorosłych Polaków chce zwiększyć aktywność fizyczną po epidemii


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Badanie: 85 proc. dorosłych Polaków chce zwiększyć aktywność fizyczną po epidemii
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line