Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ciągły Monitoring Glikemii

Ile realnie kosztuje korzystanie z nierefundowanych systemów ciągłego monitoringu glikemii (CGM/FGM)?

źródło: oprac. własne, autor: Jerzy Magiera, dodano: 20 maja 2020 r., aktualizacja: 21 maja 2020 r.

Pomiar cukru przy pomocy glukometrów powoli przechodzi do lamusa. Oczywiście, jeszcze przez wiele lat będziemy korzystać z glukometrów i nakłuwać palce do pomiaru cukru we krwi. Jednak coraz więcej mówi się o ułomności tego typu rozwiązań. Pomiar glukometrem daje nam punktowy wgląd w glikemię, dosłownie kilka wartości na dobę. Coraz bardziej popularne stają się systemy do ciągłego monitorowania glikemii (CGM) oraz do monitorowania glikemii typu flash (FGM). Jakie są realne koszty korzystania z takich systemów jeżeli nie przysługuje nam jakakolwiek refundacja - mówią krótko, gdy mamy powyżej 26 lat?


Systemy ciągłego monitoringu glikemii zyskują coraz większą popularność. Z jednej strony z powodu częściowej refundacji, która od kilku miesięcy jest dostępna dla wybranej grupy diabetyków Polsce. Z drugiej strony dzięki wielości informacji, które dostarczają. Systemy CGM to nie tylko informacja o bieżącej glikemii (teraźniejszość), ale również dane historyczne (przeszłość) - w postacie wykresów i zestawień oraz, a może przede wszystkim, strzałki trendu, które informują o wzrośnie lub spadku poziomu cukru we krwi - czyli jednym słowem "przewidywanie przyszłości".

W zestawieniu zaprezentowaliśmy systemy do ciągłego monitoringu glikemii i monitoringu glikemii typu flash, które obecnie są dostępne w Polsce. Zestawienie nie uwzględnia częściowej refundacji, która dostępna jest dla osób od 4 do 18 roku życia w przypadku FreeStyle Libre i do 26 roku życia w przypadku systemów ciągłego monitoringu glikemii z firmy Medtronic lub Dexcom.

Informacja

Artykuł opracowano przy założeniu użytkowania systemów zgodnie z zaleceniami producentów i urządzeniami oraz oprogramowaniem zalecanym przez tych producentów.

FreeStyle Libre firmy Abbott

FreeStyle Libre to system monitorowania glikemii typu flash. Oznacza to tyle, że aby uzyskać aktualny wynik pomiaru na wyświetlaczu czytnika lub telefonu należy takie urządzenie do sensora zbliżyć. Obecnie przy korzystaniu z systemu Libre nie ma konieczności posiadania specjalnego czytnika, który kosztuje 255 zł. Za jeden sensor działający przez 14 dni, na oficjalnej stronie producenta, zapłacimy 255 zł. Daje to koszt dzienny na poziomie 18,21 zł. Rok korzystania z FreeStyle Libre to 6630 zł. Jedyny warunek, aby odczytywać wyniki na ekranie smartfona jest konieczność posiadania w telefonie funkcji NFC (z ang. Near Field Communication) oraz pobranie darmowej aplikacji FreeStyle LibreLink. NFC to bezdotykowa i bezprzewodowa technologia komunikacyjna korzystająca z fal radiowych.

Dodatkowo możemy zakupić na przykład nakładkę Miao Miao 2. Umożliwia ona ciągłe odczyty glukozy, co 5 minut bezpośrednio na Twoim urządzeniu mobilnym. Miao Miao 2 jest wodoodporne, wytrzymuje 14 dni na jednym ładowaniu, ma możliwość wielokrotnego ładowania. Nie jest to jednak oficjalny produkt i rozwiązanie promowane przez producenta. Kup nakładkę Miao Miao 2 prosto od producenta i zyskaj dodatkowy rabat na swoje zamówienie.

FreeStyle Libre

Enlite i "trójki" firmy Medtronic

Sensory Enlite są powszechnie używane w pompach insulinowych firmy Medtronic, w których wbudowane są systemy ciągłego monitoringu glikemii. Do korzystania z tych sensorów koniecznie jest posiadanie pompy insulinowej, która taki system posiada. Jeden sensor działa przez 6 dni i kosztuje 150 zł. Dodatkowo w pompie insulinowej MiniMed 640G można korzystać z sensora Guardian Sensor 3, który działa przez 7 dni, a jego koszt to również 150 zł. Nieoficjalnie istnieje pewne rozwiązanie, które umożliwia ponowne uruchomienie tego samego sensora, ale ponieważ nie jest oficjalnie promowane przez firmę nie uwzględniamy go w wyliczeniach. Pełnopłatny transmiter kosztuje 1000 zł. Powinien działać przez jeden rok od uruchomienia i takie założenia przyjmujemy do wyliczeń.

Do korzystania z systemu przyda się również ładowarka. Koszt 399 zł oraz tester sprawdzający szczelność transmitera za 99 zł, a także serter do wprowadzania sensorów za 255 zł. Są to koszty stałe, które trzeba ponieść jednorazowo. Sumując wszystkie wydatki otrzymujemy 10903 zł, czyli 29,87 zł na dzień.

Sensor Enlite

Guardian Connect firmy Medtronic

Do korzystania z Guardian Connect nie potrzeba pompy insulinowej. Potrzebny jest kompatybilny smartfon, na którym uruchomić będzie można bezpłatną aplikację i odczytywać na niej swoje wyniki. Do Guardian Connect używamy sensorów Enlite. Pełnopłatny transmiter Guardian Connect to wydatek rzędu 1850 zł, powinien działać przez rok.

Do korzystania z Guardin Connect konieczna jest również ładowarka. Koszt 399 zł oraz tester sprawdzający szczelność transmitera za 99 zł, a także serter do wprowadzania sensorów za 255 zł. Są to koszty stałe, które trzeba ponieść jednorazowo. Sumując wszystkie wydatki otrzymujemy 11753 zł, czyli 32,20 zł na dzień.

Guardian Connect - System Ciągłego Monitorowania Glikemii (CGM)

Dexcom G5 Mobile

Jeżeli chcemy korzystać z sensorów Dexcom G5 Mobile potrzebne jest kompatybilne urządzenie mobilne, na którym uruchomimy aplikację Dexcom. Nie jest wymagany odbiornik, ale możemy w takowy się wyposażyć, kosztuje 1250 zł. Urządzenie służące do wyświetlania wyników jest potrzebne, jeżeli system G5 nie jest kompatybilny z Twoim telefonem. Odbiornika jednak nie uwzględniamy w wyliczeniach. Transmiter działający przez 3 miesiące kosztuje 650 zł. Na rok potrzebujemy zatem 4 takie transmitery, co daje 2600 zł. Jeden sensor działający przez 7 dni kosztuje 200 zł. Teoretycznie powinniśmy wykorzystać 52 sensory w roku, ale aplikacja Dexcom dopuszcza (oficjalnie) ponowne uruchomienie sensora na kolejne 7 dni. Przyjmijmy więc, że "legalnie" można korzystać z jednego sensora przez 14 dni. Oznacza to 26 sensorów w ciągu roku. Sumując wydatki na transmitery oraz wydatki na sensory roczny koszt korzystania z Dexcoma wyniesie 7800 zł, co da 21,37 zł dziennie.

W Polsce dostępny jest jeszcze Dexcom G4 Platinum, ale nie ujmujemy go w zestawienie ze względu na stopniowe wycofanie produktu z rynku. Wkrótce w Polsce pojawi się następna wersja sensora, czyli Dexcom G6. Na pewno będziemy o tym informować!

Dexcom G5 - mobilny system ciągłego monitoringu glikemii

Eversense firmy Roche Diabetes Care

Eversense XL to jedno z najbardziej innowacyjnych systemów ciągłego monitoringu glikemii dostępny w terapii cukrzycy. Sensor umieszczany jest podskórnie na okres 180 dni. W ciągu roku konieczne są dwa takie zabiegi. Pomiary stężenia glukozy w płynie śródtkankowym odczytywane są w aplikacji na smartfony. W skład każdego pakietu wchodzi: zabieg umieszczenia i usunięcia sensora, szkolenie produktowe, 24 godzinny dyżur po zabiegu oraz opieka przedstawiciela firmy przez cały okres terapii. System składa się z dwóch sensorów Eversense XL, działających po 180 dni każdy, inteligentnego nadajnika Eversense XL oraz zestawu plastrów w ilości 360 sztuk. Za system Eversense XL zapłacimy 12500 zł na rok, czyli na 12 miesięcy, a dokładnie na 360 dni. Koszt dzienny tego systemu to zatem 34,72 zł.

System Eversense CGM

Zestawienie wydatków

Ile realnie kosztuje korzystanie z nierefundowanych systemów ciągłego monitoringu glikemii (CGM/FGM)?
(kliknij, aby powiększyć)

Podsumowanie

Wyliczenia mają charakter orientacyjny. Każdy z tych systemów posiada zarówno plusy, jak i minusy. Dla jednego użytkownika taki system będzie lepszy, dla drugiego inny. Zestawienie ma charakter poglądowy. Pozwala zbadać kryterium ceny. Dzienny koszt korzystania z takiego systemu to od 18 do 34 zł. Rocznie należy przeznaczyć na to od ok. 6600 zł do nawet 12600 zł. Przedział cenowy jest zatem ogromny.

Przy wyborze systemu do ciągłego monitorowania glikemii należy rozważyć wiele czynników. Dobrze zapoznać się z opiniami innych użytkowników. Warto również wspomnieć, że posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności pozwoli ograniczyć wydatki na system do ciągłego monitoringu glikemii, bowiem takie wydatki możemy uwzględnić w rozliczeniu rocznym PIT i odzyskać część poniesionych kosztów. Warto więc posiadać orzeczenie, a jak jeszcze go nie mamy to wystąpić do stosownych organów o wydanie takiego orzeczenia.

Systemy ciągłego monitoringu glikemii to niewątpliwe przyszłość, która rozgrywa się na naszych oczach już teraz. Mnogość informacji jakie dostarczają użytkownikowi powoduje, że samokontrola staje się dokładniejsza i jeszcze lepsza. Pozwala to na unikanie powikłań cukrzycy, zarówno tych wczesnych (jak hipo i hiperglikemia), ale również późnych powikłań cukrzycy. Warto rozważyć zakup CGM/FGM i rozpocząć lepsze życie z cukrzycą.

Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org

Ceny zaprezentowane w zestawieniu pochodzą ze sklepu Diabetyk24.pl, 20.05.2020

Ile realnie kosztuje korzystanie z nierefundowanych systemów ciągłego monitoringu glikemii (CGM/FGM)?


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [12]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Kamil  IP: 89.64.84.xxx(2021-04-27 18:39:14)
super zestawienie, dokładnie tego szukałem

~Ania  IP: 213.127.75.xxx(2021-02-13 20:05:43)
Mieszkam w Niderlandach od 3ech lat i tutaj życie z cukrzycą to bajka ! Tak, bajka! Korzystam z sensorów Freestyle Liebre Link płacąc jak każdy ubezpieczenie zdrowotne(gdzie w PL cały czas pod strachem czy wystarczy pasków , bo limity! I oszczędzanie, cukry kosmos 200 i powyżej to była normalność. Mało tego nie chodzę do lekarza po recepty na insulinę , ponieważ w systemie widnieję jako osoba chora na przewlekłą chorobę idę po insulinę do apteki i biorę ile chcę i to za darmo! Także w ubezpieczeniu. Kolejna sprawa to to,że sensory przywozi mi kurier do domu( i to nie wyjątek tylko normalność) ponieważ mam zakontraktowaną ilość że sklepem medycznym na cały rok.Boje się tylko jak przyjdzie mi wracać na stałe do Ojczyzny...

~Chory   IP: 5.173.165.xxx(2020-07-03 11:44:50)
Mam 46 lat oczywiście refundacja mnie nie obejmuje a moje koszty CGM w oparciu o system Dexcom G5 to: sensor nierefundowany 200 zł producent przewiduje go na 7 dni, w Polsce standard to 14 dni ja używam go jeszcze dłużej, są ludzie którzy używali nawet 4 tygodnie, Sensory można kupić taniej od rodziców dzieci które mają refundacje ,czasem uda mi się kupić w cenie 120 zł. Kolejnym elementem systemu jest transmiter w cenie bez refundacji 650 zł, ja kupuje zużyte z wyczerpaną baterią w cenie ok. 150 zł, kupuje baterie za 15 zł sam je wymieniam (jak to zrobić - filmiki są na YT) , transmiter z aplikacją xDrip+ działa ok 6 miesięcy. Ostatni element to telefon -ceny nie liczę bo i tak go mam. Podsumowując miesięcznie max 2 sensory (max.400 zł) + transmiter (używany po wymianie baterii 200 zł ; 6 miesięcy = 33 zł miesięcznie) daje to 433 zł, jak sensor podziała dłużej to będzie taniej. U mnie wygląda to tak sensor 120 zł raz na 3 tygodnie + w/wł koszt transmitera, (zapomniałem o plastrach i sprey-u ochronnym do skóry- ok. 10 zł miesięcznie)

~GrzegorzS  IP: 83.24.183.xxx(2020-06-01 23:28:15)
Zestawienie dobre. Dzięki takim porównaniom od razu jestem leczony z ciągotek do CGM. No bo jeśli na najtańszy system musiałbym wydać połowę (bo teraz była podwyżka) mojego miesięcznego dochodu, to wszystko jasne. :D A tani, bezinwazyjny ciągły monitoring glikemii nie powstanie nigdy. Różnego rodzaju "zegarki" próbowali produkować już od kilkudziesięciu lat, ale według mnie główną przeszkodą jest trudność wytworzenia odpowiednika pasków testowych. Czyli jakiegoś wymiennego elementu, który będzie niemożliwy do podrobienia, a który będzie zapewniał producentowi nieprzerwany dopływ finansów. W naszych realiach, dokąd nie będzie refundacji, emeryt/rencista wszelkie systemy ciągłego monitoringu glikemii może traktować wyłącznie jako ciekawostkę.

~aneri50  IP: 77.111.246.xxx(2020-05-27 00:37:20)
refundacja dla wybrańców, bo reszta, po 18 czy 20 roku życia zdrowieje i po co refundowac? skoro wszyscy zdrowieja, i juz nie maja cukrzycy, zwłaszcza t1., cóż nawet orzecznicy zus, twierdza, ze cukrzyca mija, ślepota mija, nogi odrastają po amputacji, nie ma sie juz ani hypoglikemii ani hyperglikemii, to po co tym "ozdrowieńcom" jakakolwiek refundacja, tyle, ze ja jakoś "nie wyzdrowiałam" nadal po 57 latach cukrzyca t1 z powikłaniami..

~Jasiczek   IP: 178.36.241.xxx(2020-05-25 10:36:58)
Szkoda ze jest refundowany tylko dla wybranej grupy chorych .

~Aga  IP: 194.99.105.xxx(2020-05-25 09:50:57)
Ceny dla bogatszych, mnie przy zarobkach najniższej krajowej nie stać na taki luksus. Tak, luksus

~potraff  IP: 193.34.52.xxx(2020-05-21 10:00:51)
Mam od niedawna pompę 640G (od miesiąca podpięty) i sensory Guardian 3. Pierwszy działał 2 dni (po pierwszych 7dniach), drugi już 3 dzień (znowu po pierwszych 7dniach). Plusem dla mnie ogromnym jest blokada podawania insuliny przez pompę, która przewiduje spadek cukru. No i brak codziennie kilku kłuć penem eliminuje lekkie problemy z pompą (problemy w sensie noszenia i trzymania jej). Koszt spory, niestety.

~N.   IP: 89.64.43.xxx(2020-05-21 09:15:54)
Ceny z kosmosu... Niestety taki kraj... I pomyśleć, że w cywilizowanych krajach takie cuda mają za darmo. Po prostu żal i wstyd!

~aneri50  IP: 83.28.39.xxx(2020-05-21 01:25:43)
ceny dla krezusów chyba, bo na pewno nie dla zwykłego diabetyka z 56 letnim słodkim stażem i emeryturą netto znacznie niższa niż koszt samego monitoringu rocznie. Innymi słowy, albo żyć i mierzyć cukier cgm, i librą, tylko pytanie, co potem jeść i za co, albo kłuć palce i coś tam zjeść po insulinie. pompy dla diabetyków 26+ a tym bardziej 60+ bez refundacji, reszta "dobrodziejstw" prowadzenia cukrzycy również bez jakiejkolwiek refundacji. aaa, sorry, refundują pojemniki i dreny do pompy, tylko po co, chyba jedyna refundacja jak "przysługuje" diabetykowi 60+ to trumna i pogrzeb. słodziak z prawie 57 letnim słodkim stażem

~brzuch  IP: 176.109.48.xxx(2020-05-20 23:33:18)
Cos sie mowi o zegarku z ciaglym pomiarem glikemii, ale jak na razie Kuba Klawiter go nie dostal, a mial testowac.

~aviano  IP: 83.6.128.xxx(2020-05-20 21:53:46)
Prawdziwy przełom nastąpi, gdy pojawi się ogólnodostępny = tani, bezinwazyjny ciągły monitoring glikemii.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ciągły Monitoring Glikemii: Ile realnie kosztuje korzystanie z nierefundowanych systemów ciągłego monitoringu glikemii (CGM/FGM)?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line