Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

FreeStyle Libre 2

Ypsomed
Bądź na bieżąco!
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Biotts otrzymał ponad 11 mln PLN dofinansowania na rozwój terapii przeciwcukrzycowych

źródło: ISBnews, dodano: 3 kwietnia 2020 r.

BiottsBiotts otrzymał 11,2 mln zł dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na innowacyjną terapię opartą o autorski nośnik transdermalny. Wartość projektu to 14,6 mln zł. Tym samym spółka zamknęła budżet potrzebny na rozpoczęcie prac nad rozwojem terapii przeciwcukrzycowych, podał Biotts. Rozwiązania spółki umożliwiają transport leków przez skórę - do tej pory podawanie większości farmaceutyków w ten sposób było niemożliwe.

"W projekcie, współfinansowanym przez NCBR, będziemy rozwijać nowy lek aplikowany na skórę, zawierający innowacyjny nośnik, dzięki niemu przetransportujemy przez skórę (do krwiobiegu) substancje przeciwcukrzycowe. To prawdziwy przełom, od lat oczekiwany przez pacjentów cierpiących na cukrzycę i koncerny farmaceutyczne" - powiedział partner zarządzający Biotts Konrad Krajewski, cytowany w komunikacie.

Skuteczność samego nośnika Biotts w innowacyjnych terapiach, potwierdziły badania przedkliniczne realizowane dla innych cząsteczek o podobnych właściwościach fizykochemicznych. Pod szyldem Biotts naukowcy tworzą nie tylko autorskie nośniki leków, ale również same farmaceutyki. System transdermalny może być wykorzystany jako system transportujący dla powszechnie stosowanych leków onkologicznych, przeciwzapalnych czy przeciwbólowych, zwiększając ich celowane działania, zmniejszając przy tym dawkę leku i radykalnie redukując skutki uboczne terapii.

"Dotychczas tylko małe cząsteczki rozpuszczalne w tłuszczach były dostarczane do organizmu człowieka przez najtrudniejszą barierę - skórę. Nasza technologia jest przełomowa - obniży koszty leczenia, a miliony pacjentów będą wreszcie mogły przyjmować leki w komfortowych warunkach. Zastąpi ona np. doustne formy podawania leków, obciążające układ pokarmowy czy bolesne zastrzyki" - powiedział prezes Biotts Paweł Biernat, cytowany w komunikacie.

Do tej pory zbiór substancji przenikających przez największy ludzki organ był zamknięty - wrocławskiej spółce udało się poszerzyć go o białka, przeciwciała, microRNA i substancje rozpuszczalne w wodzie. Badania przedkliniczne Biotts potwierdziły możliwość kontrolowania głębokości przenikania nośnika. W badaniach wykorzystano m.in. markery fluorescencyjne, które zamknięte w nośniku (w wersji o szybkiej i głębokiej wchłanialności) były obecne w moczu już po 30 minutach od momentu aplikacji. Badania in vitro i badania drążenia potwierdziły, że nośnik jest w 100% bezpieczny, podano.

"Nasz nośnik działa podobnie do 'korytarza życia' na autostradzie. Karetka przejeżdża, a ruch na drodze wraca do normy. Zatem gdy nasz nośnik 'zmiękcza' chwilowo cement międzykomórkowy, substancja aktywna przedostaje się do organizmu, bez bólu" - wyjaśnił Krajewski.

Spółka jest autorem i wyłącznym właścicielem praw autorskich do czterech zgłoszeń patentowych, z których dwa weszły w globalna procedurę ochrony PCT.

Jak podkreślono, gra toczy się o wysoką stawkę, bowiem wartość rynku transdermalnych systemów dostarczania leków wyniesie 7,1 mld USD do 2023 r. (wg analiz Markets and Markets). Rozwój ten napędza wzrost występowania chorób przewlekłych i postęp technologiczny w systemach przezskórnego dostarczania leków. Rynek leków przeciw cukrzycy typu II wykazuje dużą dynamikę wzrostu - osiągnie 61,2 mld USD do 2024 r. (wg raportu BIO-TECH Consulting, Identyfikacja kandydatów do rozwoju generycznego o największym potencjale komercyjnym w obszarze chorób cywilizacyjnych).

Firma Biotts

Biotts to spółka biotechnologiczna z Wrocławia, rozwijająca autorskie technologie transportu leków oraz receptury leków w obszarze onkologii, dermatologii i chorób autoimmunologicznych. Zespół naukowców Biotts opracował autorską technologię otrzymywania uniwersalnego transdermalnego systemu terapeutycznego. Unikalne właściwości systemu kilkukrotnie zwiększają biodostępność substancji czynnych, umożliwiając im penetrację przez bariery skórne aż do kilku centymetrów, tym samym sięgając tkanek miękkich oraz kości. Spółka zajmuje się także świadczeniem usług badawczo-rozwojowych na zlecenie firm farmaceutycznych, biotechnologicznych, kosmetycznych i chemicznych z całego świata.

Biotts otrzymał ponad 11 mln PLN dofinansowania na rozwój terapii przeciwcukrzycowych


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Ja  IP: 5.173.177.xxx(2020-04-03 19:54:24)
Pompa insulinowa z transdermalnym systemem podawania insuliny? Jestem ZA!!!!


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Biotts otrzymał ponad 11 mln PLN dofinansowania na rozwój terapii przeciwcukrzycowych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2023 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 29 września 2023 r.

Zadaj pytanie on-line