Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Solo

Pogadajmy o cukrzycy - na żywo z Barbarą Mikołajec, dzisiaj o godz. 20.00

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Dywersyfikacja dostaw receptą na braki leków w obliczu koronawirusa i innych wyzwań zdrowotnych

źródło: informacja prasowa, dodano: 13 marca 2020 r.

INFARMARosną obawy, że epidemia koronawirusa wpłynie na ograniczenie dostępności leków dla polskich pacjentów. Firmy zrzeszone w INFARMIE podejmują wysiłki, aby zapewnić ciągłość dostaw. Jednak długoterminowe zagwarantowanie bezpieczeństwa lekowego, zarówno w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną, jak i przyszłymi wyzwaniami wymaga rozwiązań zapewniających dywersyfikację dostaw leków.

Firmy farmaceutyczne zrzeszone w Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA na cyklicznym spotkaniu w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, które odbyło się 4 marca 2020 r. podkreślały, że w związku z epidemią koronawirusa stale monitorują swoje łańcuchy dostaw i mają plany awaryjne w celu zapewnienia ich ciągłości. Na ten moment nie identyfikują problemów, które mogłyby wpłynąć na braki leków w związku z sytuacją epidemiologiczną.

"Jesteśmy świadomi obaw wyrażanych w mediach, że epidemia koronawirusa może mieć wpływ na dostępność leków w Europie. Chciałabym jednak uspokoić, że obecnie dostępne dane wskazują, że bezpośrednie ryzyko, że COVID-19 wpłynie na produkcję i dostawy innowacyjnych leków w Europie w krótkim okresie, jest bardzo ograniczone." - tłumaczy Bogna Cichowska-Duma, Dyrektor Generalny INFARMA.


Europejska organizacja zrzeszająca innowacyjne firmy farmaceutyczne (EFPIA), której członkiem jest INFARMA zwróciła się do swoich członków o regularne aktualizowanie danych związanych z dostawami leków. EFPIA stale współpracuje z właściwymi organami, takimi jak Europejska Agencja Leków (EMA), aby na bieżąco weryfikować czy wpływ epidemii COVID-19 może prowadzić do problemów z dostępnością leków.

"Jednocześnie musimy pamiętać, że leki stosowane u polskich pacjentów to leki pochodzące zarówno od międzynarodowych, jak i polskich dostawców. Zapewnienie bezpieczeństwa lekowego, tak w obliczu epidemii koronawirusa, jak i innych sytuacjach, wiąże się z koniecznością zapewnienia dywersyfikacji dostaw. To podstawowy warunek." - podkreśla Bogna Cichowska-Duma.

Ubiegłoroczny kryzys lekowy, związany m.in. ze zmianami przepisów dotyczących ochrony środowiska w Chinach i zamknięciem części fabryk pokazał, że w sytuacji, w której znaczna część produkcji substancji czynnych (tzw. API) ma miejsce w kraju Środka, może negatywnie wpływać na dostępność leków dla pacjentów. Mając na uwadze, że w Europejskiej Agencji Leków zarejestrowanych jest ok. 3000 substancji czynnych, a na polskich listach refundacyjnych znajdują się leki zawierające niemal 600 API, konieczne jest zapewnienie rozwiązań, które pozwolą na produkcję tych substancji w różnych miejscach na świecie, w tym również w Europie.

"Żaden kraj europejski nie jest w stanie poradzić sobie z taką sytuacją samodzielnie. W Polsce dziś produkowanych jest około 40 API. Nie gwarantuje to bezpieczeństwa lekowego polskich pacjentów. Nierealne jest również wyprodukowanie u nas w kraju wszystkich API do leków stosowanych przez Polaków." - podsumowuje Bogna Cichowska-Duma.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa lekowego INFARMA rekomenduje tworzenie rozwiązań kompleksowych, nakierowanych na dywersyfikację dostaw zarówno gotowych leków, jak i substancji czynnych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Leszek   IP: 87.207.93.xxx(2020-03-18 20:11:20)
Witam, Jeżeli Insuliny będą dostępne to myślę że nie trzeba robić zapasów. Natomiast jeżeli z dostępnością mogą być problemy to zapas w domu trzeba mieć ponieważ jak zacytuję Jurka Magierę "Cukrzyk tyle ma życia ile ma insuliny w lodówce" nie będzie czasu na długotrwałe oczekiwanie na dostawę lub wożenie się po miastach w poszukiwaniu insuliny. Pomimo tego kiedy proszę lekarza o wypisanie powiedzmy trzech opakowań "Lervemir-a" To nie ma takiej możliwości ponieważ i tak Pani mgr. w aptece mi przeliczyć ilość dawkowania ze zleceniem na recepcie i nie wyda mi takiej ilości bo przekraczam maksimum. Wielokrotnie spotkałem się z odmową wydania insuliny gdy na recepcie było napisane dawkowanie "Wiadomo". Prosić lekarza żeby mi wypisał dawkowanie dwa razy większe niż biorę też jest niezgodne z etyką Lekarza. Będzie trudno przeżyć jeśli będą kłopoty. Ponadto aptekarze nie mogą wydać zamienników Insuliny co powoduje dodatkowe problemy ze zdobyciem leku dzięki któremu żyjemy. Pozdrawiam


Powrót Do góry

XXII Zjazd Polskiego Towarzystwa Diabetologicznegomojacukrzyca.org - Artykuły: Dywersyfikacja dostaw receptą na braki leków w obliczu koronawirusa i innych wyzwań zdrowotnych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Poznaj cukrzycę
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Piątek, 14 maja 2021 r.

Zadaj pytanie on-line