Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Nowy wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Nowy sposób potwierdzania zleceń

źródło: Narodowy Fundusz Zdrowia, dodano: 4 marca 2020 r.

Narodowy Fundusz ZdrowiaOd 1 stycznia 2020 r. obowiązuje nowy wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego określony w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 2 sierpnia 2019 r. w sprawie wzoru zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne oraz zlecenia naprawy wyrobu medycznego (Dz. U. 2019 poz. 1555), a także zmienia się proces potwierdzania zleceń. Rok 2020 jest rokiem przejściowym. Możemy realizować zlecenia w starej formie, lekarz może też wystawić już nowe zlecenie.

Wystawianie, weryfikacja i realizacja zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne odbywa się za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych Funduszu, zgodnie z art. 38c ust. 2 ustawy z dnia 12 maja 2011 r. o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 784 ze zm.).

Osoby chore na cukrzycę na zleceniach na zaopatrzenie w wyroby medyczne mogą otrzymać refundowany osprzęt do pomp insulinowych (wkłucia oraz zbiorniki na insulinę), a także sensory do systemu Flash Glucose Monitoring o nazwie FreeStyle Libre - zgodnie z obecnymi warunkami refundacyjnymi.

Nowy wzór druku zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne obowiązujący od 1 stycznia 2020 roku (Dz.U. 2019 poz. 1555) - POBIERZ I ZOBACZ, JAK WYGLĄDA

Strony 1-3 (cz. I i II) zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne wystawiana (drukowana) jest przez osobę uprawnioną do wystawiania zleceń na zaopatrzenie za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych Funduszu.

Strona 4 (cz. III i IV) zlecenia wystawiana (drukowana) jest przez realizatora zlecenia - świadczeniodawcę posiadającego umowę zawartą z NFZ w rodzaju świadczeń zaopatrzenie w wyroby medyczne.

Ważne informacje dotyczące nowych zleceń

Od 1 stycznia 2020 roku wprowadzony został nowy wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, który nie wymaga potwierdzenia w Oddziale NFZ pod warunkiem, że lekarz lub inna osoba uprawniona do wystawienia zlecenia wystawi go za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych Funduszu (eZWM)!

O nowych zasadach potwierdzania zleceń na wyroby medyczne od 1 stycznia pisaliśmy już w 2019 roku - kliknij tutaj.

Jeżeli uprawnienie pacjenta do danego wyrobu medycznego zostaje potwierdzone za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych Funduszu (eZWM) przez lekarza lub inną osobę uprawnioną, która zlecenie wystawia (w przychodni, w szpitalu), wówczas pacjent od razu może się udać z potwierdzonym zleceniem do sklepu lub apteki, bez konieczności wizyty w NFZ. Ponadto zlecenie takie może być wystawione i potwierdzone niezależnie od miejsca zamieszkania pacjenta.

Od 1 stycznia zlecenia na wyroby medyczne na nowych zasadach

Zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne są wystawiane na okres nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia wystawienia.

Zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, w tym ich kontynuacja, są wystawiane na okres nie dłuższy niż 6 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia ich wystawienia. W przypadku gdy weryfikacja zlecenia odbyła się za pośrednictwem serwisów internetowych lub usług informatycznych są wystawiane na okres nie dłuższy niż 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych od dnia wystawienia.

Wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, w tym ich kontynuacja np. pieluchomajtki wystawione na dłużej niż jeden miesiąc możesz zrealizować w częściach obejmującymi okresy nie krótsze niż miesiąc i nie dłuższe niż 6 miesięcy. Jeśli zlecenie zostanie podzielone, to wszystkie części należy zrealizować w punkcie, w którym pozostawiono zlecenie. Zlecenia za miesiące, które upłynęły, nie mogą być zrealizowane.

Wyroby medyczne należy zakupić w punktach, które mają zawartą umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne. Są to sklepy medyczne lub apteki. Nie obowiązuje rejonizacja, to pacjent decyduje, gdzie zrealizuje zlecenie.

W przypadku gdy zlecenie przyjęte do realizacji nie może zostać zrealizowane, świadczeniodawca zwraca, o ile to możliwe, zlecenie świadczeniobiorcy, albo osobie działającej w jego imieniu lub na jego rzecz.

Produkty mogą różnić się ceną i jakością. Pacjent może wybrać wyrób droższy niż limit refundacji i dopłacić różnicę między ceną brutto wyrobu, a kwotą refundacji. Każdy punkt, który ma umowę z NFZ na realizację zaopatrzenia w wyroby medyczne, musi posiadać przynajmniej jeden produkt w grupie w cenie limitu zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie z dnia 29 maja 2017 r. (Dz. U. 2019 poz. 1267 z późn. zm.).

Świadczeniodawca, w celu zapoznania świadczeniobiorcy z działaniem i zastosowaniem wyrobu medycznego, obowiązany jest do posiadania w każdym miejscu udzielania świadczeń co najmniej jednego wyrobu medycznego produkowanego seryjnie, oznaczonego grupą i liczbą porządkową określoną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia (Dz. U. 2019 poz. 1267 z późn. zm.).

Realizacja zlecenia drogą wysyłkową może dotyczyć wyłącznie zaopatrzenia w wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie.

Świadczeniodawca obowiązany jest do zaopatrywania świadczeniobiorców wyłącznie w fabrycznie nowe wyroby medyczne.

Więcej informacji na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia.

Nowy wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Nowy sposób potwierdzania zleceń


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Nowy wzór zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Nowy sposób potwierdzania zleceń
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 12 czerwca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line