Strona główna FreeStyle Libre zamów online! Forum dyskusyjne Facebook Twitter NK YouTube Instagram Snapchat RSS Kontakt
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Cukrzyca nie leżakuje. Jak zmotywować się do aktywności fizycznej? Dzisiaj, godz. 20.00

FreeStyle Libre
mylife YpsoPump
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

Co dalej z metforminą? Nadal nic nie wiadomo!

źródło: oprac. własne, dodano: 15 stycznia 2020 r.

Co dalej z metforminą? Nadal nic nie wiadomo!

Dzisiaj mamy 15 stycznia, czyli dzień, w którym mieliśmy poznać wyniki badań wszystkich leków zawierających metforminę. Jednak to nie nastąpi. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał komunikat dotyczący możliwości wydłużenia terminu kontroli leków do 31 stycznia 2020 roku. GIF daje producentom czas na przeprowadzenia badań produktów leczniczych zawierających metforminę. Zatem na wyniki badań jeszcze poczekamy.

Przypominamy, że afera z metforminą wybuchła na początku grudnia ubiegłego roku, gdy Dziennik Gazeta Prawna poinformowała, że zażywana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych.

To właśnie 15 stycznia mieliśmy dowiedzieć się, które leki z metforminą są zanieczyszczone substancją NDMA - nityrozaminami, które mogą być rakotwórcze. Taki termin Europejska Agencja Leków wyznaczyła producentom leków na przedstawienie szczegółowych badań wszystkich partii preparatów z metforminą. Jednocześnie EMA wydała zalecenie, by pacjenci - głównie diabetologiczni - nie przerywali przyjmowania leków.

To jednak nie nastąpiło. Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał dzisiaj (15 stycznia) aktualizację komunikatu w sprawie produktów leczniczych zawierających metforminę. Wynika z niego, że agencje regulacyjne Unii Europejskiej otrzymały zgłoszenia od podmiotów odpowiedzialnych posiadających pozwolenie na dopuszczenie do obrotu dla produktów zawierających metforminę, o braku możliwości dotrzymania terminu dostarczenia raportu z oceny ryzyka dotyczącego obecności nitrozoamin, wyników badań serii substancji czynnych i produktów leczniczych oraz kompleksowego raportu z dochodzenia działań naprawczych i zapobiegawczych.

Z komunikatu GIF wynika, że nowy termin na przedstawienie raportów wyznaczono na 31 stycznia 2020 roku. Pozostaje zatem nadal czekać na dalsze informacje. Śledzimy nieustannie ten temat i będziemy Państwa informować o dalszych czynnościach.

Oto treść dzisiejszego komunikatu GIF

Co dalej z metforminą? Nadal nic nie wiadomo!


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do górymojacukrzyca.org - Informacje: Co dalej z metforminą? Nadal nic nie wiadomo!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.


Contour Plus Elite
Nowość!
Przydatne
Informacje
Ogłoszenia
Sklep dla diabetyków
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
Polecamy
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2021 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 24 czerwca 2021 r.

Zadaj pytanie on-line