Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jakie powikłania niesie cukrzyca typu 2.?

Artykuł partnera, dodano: 10 stycznia 2020 r.

Na hasło "powikłania cukrzycy" wielu osobom przypominają się opowieści o amputacji nogi. Rzeczywiście, to jedno z możliwych powikłań, ale znacznie częstsze są powikłania kardiologiczne. Produkowana w trzustce insulina obniża poziom cukru we krwi w zdrowym organizmie. Gdy organizm jest chory na cukrzycę, oznacza to, że ten mechanizm zawodzi. W cukrzycy typu 1. trzustka w ogóle nie produkuje insuliny, natomiast w cukrzycy typu 2. produkuje jej za mało. Taka sytuacja może być bardzo niebezpieczna dla zdrowia i prowadzić do licznych powikłań.

Badania dla cukrzyków

Największe problemy dotyczą osób, które nie leczą się lub nie badają. Przy odpowiednim trybie życia i diagnostyce wiele poważnych problemów cukrzycowych można wyeliminować. Przykładowo cukrzycy, którzy mają historię problemów z sercem, są bardzo narażeni na zawały czy udary. Ryzyko ich wystąpienia znacznie spada przy zachowaniu odpowiedniej profilaktyki. Regularne wykonywanie badań krwi i wątroby może wykryć zmiany i nie dopuścić do tego, by pojawiły się powikłania kardiologiczne.

Razem daje to profil, który ułatwia lekarzowi leczenie, a cukrzykowi daje informację na temat ryzyka pojawienia się chorób. Powikłania kardiologiczne po cukrzycy dzielą się na wczesne, które mają zazwyczaj ostry przebieg, i przewlekłe, które występują później, ale mogą mieć bardzo poważne skutki dla zdrowia.

Hipoglikemia i hiperglikemia - częste powikłania cukrzycy

Hipoglikemia oznacza gwałtowne obniżenie ilości cukru we krwi, w wyniku m.in. za dużej dawki lekarstw (dotyczy to już głównie leków starej generacji). Większość nowych leków nie tylko obniża poziom cukru, ale zmniejsza też ryzyko sercowo-naczyniowe. Z kolei hiperglikemia to nadmiar cukru we krwi. Zdarza się częściej, bo łatwo do niej dopuścić, lekceważąc zalecenia lekarza lub zapominając o lekarstwach. Niektórzy zmagają się z hiperglikemią również w sytuacji stresowej. Hiperglikemia może doprowadzić do objawów skórnych w cukrzycy typu 2., takich jak wybroczyny. Innym skutkiem hiperglikemii może być kwasica ketonowa.

Jakie powikłania niesie cukrzyca typu 2.?

Kwasica - jedno z powikłań cukrzycy

Wśród wczesnych powikłań cukrzycy często wymienia się kwasicę. Kwasica ketonowa objawia się:
 • bólem brzucha,
 • pragnieniem,
 • nudnościami,
 • bólami głowy,
 • zmęczeniem,
 • parciem na pęcherz,
 • brzydkim zapachem z ust.
Kwasica najczęściej występuje w cukrzycy typu 1., ale może też zdarzyć się chorującym na cukrzycę typu 2., gdy pacjenci nieuważnie stosują się do zaleceń lub całkowicie rezygnują z leczenia. Nieleczona kwasica może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej, a w efekcie - do śmierci.

Kwasica mleczanowa to kolejny, bardzo rzadko występujący rodzaj kwasicy. Jest efektem ubocznym przyjmowania leków przeciwcukrzycowych u osób z niektórymi schorzeniami.

Cukrzyca typu 2. - powikłania kardiologiczne

Powikłania kardiologiczne cukrzycy typu 2. rozwijają się długo, ale mogą być śmiertelne. Należy do nich np. choroba niedokrwienna serca, która jest najczęściej występującym powikłaniem kardiologicznym w cukrzycy typu 2. Cukrzycy częściej dostają też zawału i są bardziej narażeni na udar mózgu. Oczywiście staranne leczenie i badanie się sprawiają, że ryzyko występowania powikłań cukrzycy typu 2. znacząco spada. Nieleczona cukrzyca to poważne zagrożenie dla zdrowia zarówno w krótkiej perspektywie, jak i pod kątem groźnych chorób przewlekłych, takich jak właśnie powikłania kardiologiczne.

Późne powikłania cukrzycowe

Wśród innych, późnych, bardzo groźnych powikłań cukrzycowych należy wymienić również:
 • nefropatię cukrzycową, czyli uszkodzenia nerek,
 • neuropatię cukrzycową, czyli uszkodzenia nerwów,
 • retinopatię cukrzycową, czyli uszkodzenia wzroku lub oślepnięcie,
 • zespół stopy cukrzycowej, czyli owrzodzenia lub amputacja nogi,
 • nieprawidłowy przebieg ciąży,
 • infekcje grzybicze i zakażenia,
 • nasiloną próchnicę i choroby dziąseł.
Centrum Medyczne Synexus oferuje m.in. konsultacje ze specjalistą, bezpłatne badanie wątroby na urządzeniu FibroScan® oraz pakiet badań krwi (lipidogram, morfologia, kreatynina, glukoza) dla osób ze zdiagnozowaną cukrzycą typu 2. oraz powikłaniami kardiologicznymi. Pacjenci mogą poznać nowe możliwości terapeutyczne w ramach prowadzonych programów badań klinicznych.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jakie powikłania niesie cukrzyca typu 2.?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line