Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - zobacz program!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Razem ścigamy się z cukrzycą w instytucjach publicznych

źródło: info. prasowe, dodano: 20 grudnia 2019 r.

Razem ścigamy się z cukrzycąJak zapobiegać cukrzycy? Kiedy badać swój cukier? Jak przebiega prawidłowe leczenie? W ramach "Razem ścigamy się z cukrzycą" jesienią zadbaliśmy o edukację diabetologiczną pracowników administracji centralnej. Z akcji skorzystało ok. 2300 osób w NFZ, ZUS oraz Ministerstwie Zdrowia, Ministerstwie Finansów oraz Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii prowadząc przesiewowe badania cukru we krwi oraz pomiary ciśnienia. Kilkadziesiąt z nich otrzymało zalecenie weryfikacji poziomu cukru we krwi u lekarza pierwszego kontaktu.

WHO uznała cukrzycę za epidemię XXI wieku. Jednak w wyniku tak szybko postępujących rozmiarów choroby przybiera ona wymiary pandemii. Jest to tak powszechny problem, że niemal każdy z nas zna kogoś ze swojego bliższego lub dalszego otoczenia, kto zmaga się z tą chorobą. W Polsce jest prawie 3 mln osób chorych na cukrzycę, a liczba ta nieustannie rośnie. Co więcej, ok. 30% z nich nie wie, że jest chora. Część z chorych na cukrzycę o swoim stanie zdrowia dowiaduje się w momencie wystąpienia powikłań (np. zawał serca).

Idziemy z cukrzycą na wojnę - wojnę o życie. Naprawdę nie trzeba wiele, aby zminimalizować ryzyko choroby, dlatego w naszych działaniach skupiamy się na profilaktyce, ponieważ zapobieganie jest znacznie skuteczniejsze niż drogie leczenie i farmakoterapii - podkreślił na konferencji prasowej z okazji Światowego Dnia Cukrzycy Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, który udzielił kampanii patronatu honorowego. O wadze profilaktycznych badań prezes Niedzielski mówił również podczas XXIX Forum Ekonomicznego - Bardzo się cieszę z tej akcji, która pozwala każdemu zmierzyć poziom cukru we krwi. Nasze społeczeństwo nie jest świadome tego, że chorujemy na cukrzycę na taką skalę. W tej chwili szacujemy, że liczba Polaków chorych na cukrzycę wynosi około 3 mln osób. Ile więcej potrzeba, aby zacząć działać? Badajmy się koniecznie.

Instytucje realizujące zadania publiczne wspierają obywateli w zaspokajaniu określonych potrzeb. Jest niezmiernie ważne, aby ich pracownicy byli świadomi aktualnych problemów społecznych, tak żeby podjąć związane z tym wyzwania. W ramach kampanii "Razem ścigamy się z cukrzycą" odwiedziliśmy kilka z nich prowadząc przesiewowe badania cukru we krwi, które wzbogaciliśmy o pomiary ciśnienia oraz edukację diabetologiczną.

Warto wiedzieć, że nadciśnienie tętnicze często współtowarzyszy cukrzycy. W przypadku cukrzycy typu 1 wiąże się z nefropatią cukrzycową; w cukrzycy typu 2 oprócz związku z rozwojem nefropatii, wiąże się z insulinoopornością, a w jej konsekwencji hiperinsulinemia. Krótkie wykłady edukacyjne towarzyszące akcji miały na celu przekazanie podstawowej wiedzy, jak zadbać o siebie i bliskich, aby wygrać wyścig z cukrzycą. Kilkadziesiąt z uczestników akcji otrzymało zalecenie weryfikacji poziomu cukru we krwi, a także kontroli ciśnienia u lekarza pierwszego kontaktu.

Cukrzyca długo może przebiegać bezobjawowo, mimo rozwoju powikłań układu sercowo-naczyniowego, nerek, oczu, nerwów, mózgu. Dochodzi do tego również wtedy, gdy cukrzyca jest źle leczona. Przewlekłe powikłania nie tylko pogarszają jakość życia, lecz także skracają długość życia nawet o 12 lat - mówi dr Alicja Milczarczyk. I dodaje: Dlatego tak ważne są szybkie rozpoznawanie i skuteczne leczenie cukrzycy. Dysponujemy już lekami, które nie tylko skutecznie obniżają stężenie glukozy, lecz także zmniejszają ryzyko zgonu u chorych z cukrzycą typu 2 mających powikłania sercowo-naczyniowe.

To czwarta edycja kampanii "Razem ścigamy się z cukrzycą". Wygrana z cukrzycą to cel, do którego prowadzi długa droga. Nie zwalniamy tempa i zapraszamy do wspólnego wyścigu z cukrzycą. Znajdziecie nas na www.scigamysiezcukrzyca.pl oraz na facebook.com/Razemscigamysiezcukrzyca/.

Razem ścigamy się z cukrzycą w instytucjach publicznych


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Razem ścigamy się z cukrzycą w instytucjach publicznych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 15 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line