Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

JAK ŻYĆ Z CUKRZYCĄ - specjalny dodatek do Gazety Wyborczej

źródło: oprac. własne, dodano: 9 grudnia 2019 r.

Dzisiaj, tj. 9 grudnia 2019 roku, w Gazecie Wyborczej ukazał się specjalny dodatek przygotowany przez MediaPlanet pt. "Jak żyć z cukrzycą". W dodatku sprawdzisz, jak kosztowna jest cukrzyca dla pacjenta i dla państwa, przeczytasz wywiad z Michałem Figurskim, założycielem Fundacji Najsłodsi oraz przeczytasz tekst ekspercki prof. dr hab. n. med. Krzysztofa Strojka. Materiały dostępne są także na stronie www.jakzyczcukrzyca.pl

Cukrzyca to problem zarówno medyczny, jak i społeczny. Za potocznym rozumieniem, że jest to choroba, która polega na podwyższonym poziomie glukozy we krwi, kryją się tragedie w postaci kalectwa spowodowanego m. in. utratą wzroku, uszkodzeniem nerek, nerwów, serca, mózgu czy stóp. Na szczęście postępy w leczeniu pozwalają na uniknięcie tych fatalnych następstw. - pisze prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii. Czytaj więcej.

Cukrzyca to choroba o fatalnym wizerunku, wokół której narosło wiele mitów i tez, co sprawia, że często postrzegana jest jako choroba wstydliwa i przez to w wielu przypadkach jest nieleczona. Fundacja Michała Figurskiego "Najsłodsi" podjęła walkę z tym zjawiskiem. Do przeczytania ciekawy wywiad z Michałem Figurskim, założycielem Fundacji. Czytaj więcej.

JAK ŻYĆ Z CUKRZYCĄ - specjalny dodatek do Gazety Wyborczej

W rozdziale dotyczącym aktywności zawodowej chorych na cukrzycę w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego jest jasno napisane, że "sam fakt chorowania na cukrzycę nie może stanowić przyczyny dyskryminacji lub nierównego traktowania". Niestety, rzeczywistość często bywa inna. Diabetycy wolą nie przyznawać się do choroby, bo boją się pogorszenia warunków pracy, a nawet zwolnienia. Często choroba pozostaje w ukryciu. To jednak nie jest dobre rozwiązanie. - o życiu zawodowym diabetyka opowiada Jerzy Magiera, autor portalu mojacukrzyca.org. Czytaj więcej o codziennej samokontroli diabetyka.

Diabetycy często doświadczają powikłań sercowo-naczyniowych - wielu z nich umiera na zawał serca lub udar mózgu. Z prognoz wynika, że do 2030 roku nawet o 100 procent zwiększy się umieralność z powodu cukrzycy, w tym przede wszystkim z powikłań kardiologicznych. - przed powikłaniami kardiologicznymi ostrzega prof. dr hab. med. Piotr Jankowski, Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Czytaj więcej.

Jak bardzo zdiagnozowanie cukrzycy u nastolatka może zmienić jego dotychczasowe życie? Co staje się dla niego największym wyzwaniem? Swoją historią podzielił się z nami Bartek Żebryk, który na cukrzycę typu 1 cierpi od 14. roku życia, a dzisiaj szerzy wśród diabetyków ideę aktywnego życia z chorobą. Czytaj więcej.

Cukrzyca jest zdiagnozowana i leczona u 2,5 mln Polaków, ale szacuje się, że dodatkowo 20 procent obywateli nie wie o tym, że choruje. Bez podjęcia działań, które zatrzymają epidemiczny wzrost zachorowań, w 2030 roku będzie chorować już 5 mln osób w Polsce. Ile zatem kosztuje cukrzyca? - zastanawia się dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia. Czytaj więcej.

Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, w znacznym stopniu zależna od trybu życia. Niby wszyscy to wiemy, a jednak liczba zachorowań stale rośnie. Można mieć wręcz wrażenie, że mamy w przypadku diabetes mellitus efekt śnieżnej kuli - pacjentów z cukrzycą typu 2 przybywa coraz szybciej i są oni w coraz młodszym wieku. Czy jesteśmy w stanie odwrócić tę tendencję? O nierównej walce z groźnym przeciwnikiem mówi Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Czytaj więcej.

W gazecie także o prewencji cukrzycy oczami prof. dr hab. med. Leszka Czupryniaka oraz rozważania o bergamotce - prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz i dr n. med. Daniel Śliż.

Portal mojacukrzyca.org sprawuje patronat medialny nad tym wydaniem.

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Joanna  IP: 78.88.111.xxx(2019-12-11 12:22:31)
No niestety, cukrzyca szaleje i wygrywa tak długo zanim Polska wzorem innych krajów nie przeprowadzi rewolucji inkretynowej - nie wprowadzi na masową skalę współczesnych leków refundowanych dla każdego pacjenta bez zaporowych warunków. Na choroby serca - flozyny , gdy po latach weszły do refundacji dla procenta pacjentów w skrajnie zaawansowanej chorobie dla wszystkich pozostałych podrożały nawet o 70 złotych miesięcznie. Kto za to odpowiada? Dlaczego do dziś stosuje się muzealne leki typu metforminy i czeka nieraz nawet latami aż przestają działac a pacjent ma wiele poważnych powikłań, a nie od razu stosuje się leki nowoczesne i skuteczne zanim pacjent dostanie np. zaawansowanej choroby wieńcowej ? Innej drogi walki z cukrzycą nie ma.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: JAK ŻYĆ Z CUKRZYCĄ - specjalny dodatek do Gazety Wyborczej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line