
Cukrzyca to problem zarówno medyczny, jak i społeczny. Za potocznym rozumieniem, że jest to choroba, która polega na podwyższonym poziomie glukozy we krwi, kryją się tragedie w postaci kalectwa spowodowanego m. in. utratą wzroku, uszkodzeniem nerek, nerwów, serca, mózgu czy stóp. Na szczęście postępy w leczeniu pozwalają na uniknięcie tych fatalnych następstw. - pisze prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, Kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu, konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii. Czytaj więcej.
Cukrzyca to choroba o fatalnym wizerunku, wokół której narosło wiele mitów i tez, co sprawia, że często postrzegana jest jako choroba wstydliwa i przez to w wielu przypadkach jest nieleczona. Fundacja Michała Figurskiego "Najsłodsi" podjęła walkę z tym zjawiskiem. Do przeczytania ciekawy wywiad z Michałem Figurskim, założycielem Fundacji. Czytaj więcej.

W rozdziale dotyczącym aktywności zawodowej chorych na cukrzycę w Zaleceniach Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego jest jasno napisane, że "sam fakt chorowania na cukrzycę nie może stanowić przyczyny dyskryminacji lub nierównego traktowania". Niestety, rzeczywistość często bywa inna. Diabetycy wolą nie przyznawać się do choroby, bo boją się pogorszenia warunków pracy, a nawet zwolnienia. Często choroba pozostaje w ukryciu. To jednak nie jest dobre rozwiązanie. - o życiu zawodowym diabetyka opowiada Jerzy Magiera, autor portalu mojacukrzyca.org. Czytaj więcej o codziennej samokontroli diabetyka.
Diabetycy często doświadczają powikłań sercowo-naczyniowych - wielu z nich umiera na zawał serca lub udar mózgu. Z prognoz wynika, że do 2030 roku nawet o 100 procent zwiększy się umieralność z powodu cukrzycy, w tym przede wszystkim z powikłań kardiologicznych. - przed powikłaniami kardiologicznymi ostrzega prof. dr hab. med. Piotr Jankowski, Instytut Kardiologii, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie. Czytaj więcej.
Jak bardzo zdiagnozowanie cukrzycy u nastolatka może zmienić jego dotychczasowe życie? Co staje się dla niego największym wyzwaniem? Swoją historią podzielił się z nami Bartek Żebryk, który na cukrzycę typu 1 cierpi od 14. roku życia, a dzisiaj szerzy wśród diabetyków ideę aktywnego życia z chorobą. Czytaj więcej.
Cukrzyca jest zdiagnozowana i leczona u 2,5 mln Polaków, ale szacuje się, że dodatkowo 20 procent obywateli nie wie o tym, że choruje. Bez podjęcia działań, które zatrzymają epidemiczny wzrost zachorowań, w 2030 roku będzie chorować już 5 mln osób w Polsce. Ile zatem kosztuje cukrzyca? - zastanawia się dr n. ekon. Małgorzata Gałązka-Sobotka, Dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego Uczelni Łazarskiego, Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia. Czytaj więcej.
Cukrzyca typu 2 to choroba cywilizacyjna, w znacznym stopniu zależna od trybu życia. Niby wszyscy to wiemy, a jednak liczba zachorowań stale rośnie. Można mieć wręcz wrażenie, że mamy w przypadku diabetes mellitus efekt śnieżnej kuli - pacjentów z cukrzycą typu 2 przybywa coraz szybciej i są oni w coraz młodszym wieku. Czy jesteśmy w stanie odwrócić tę tendencję? O nierównej walce z groźnym przeciwnikiem mówi Anna Śliwińska, Prezes Zarządu Głównego, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków. Czytaj więcej.
W gazecie także o prewencji cukrzycy oczami prof. dr hab. med. Leszka Czupryniaka oraz rozważania o bergamotce - prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz i dr n. med. Daniel Śliż.
Portal mojacukrzyca.org sprawuje patronat medialny nad tym wydaniem.