Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Gmina Syców i digitalizacja gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach

źródło: info. prasowe, dodano: 9 grudnia 2019 r.

Syców jest pierwszą gminą w województwie dolnośląskim, która zapoczątkowała digitalizację gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach. Wszystko za sprawą umowy zawartej we wrześniu b.r. pomiędzy Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej w Sycowie a Fundacją Medicover. Dzięki niej możliwe było rozpoczęcie badań uczniów klas III i VII z wykorzystaniem nowatorskiego, a zarazem prostego w obsłudze Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolnej (ESMS).

- Cieszę się, że jako pierwsi w województwie dolnośląskim wprowadzamy gabinety pielęgniarskie w XXI wiek. Zrealizowane do tej pory badania unaoczniły nam skalę problemu a także potwierdziły konieczność ich kontynuowania oraz wspierania rodziców w codziennej walce o zdrowie ich dzieci - przyznaje Piotr Nogala, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Sycowie.

Gabinety profilaktyki szkolnej nierzadko stanowią relikt lat 90-tych i nie przystają do dzisiejszych czasów. Omija je proces cyfryzacji, który jest zaawansowany w większości placówek oświatowych. Praca higienistki i pielęgniarki szkolnej oparta jest na sporządzaniu papierowych dokumentacji, a w większości szkół nie funkcjonują systemy elektroniczne, które mogłyby tę pracę usprawnić. Nadal wiele gabinetów nie jest wyposażona w nowoczesny sprzęt komputerowy.

- W dobie digitalizacji szkoły konieczne jest, aby uczniowie - dzieci i młodzież - mogli korzystać z nowoczesnych rozwiązań profilaktycznych, a ich rodzice otrzymywać przejrzystą informację o stanie zdrowia swoich dzieci. Raporty statystyczne generowane przez Elektroniczny System Medycyny Szkolnej pozwalają na określenie obszarów, które w danym momencie wymagają budowania programów profilaktycznych w oparciu o najczęściej występujący problem, z możliwością precyzyjnego podziału na konkretne szkoły lub dzielnice - wyjaśnia Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Zadania pielęgniarki szkolnej są bardzo złożone. Wdrożenie nowoczesnych narzędzi pomogłoby jej w pełni wykorzystywać swój potencjał w codziennej pracy. Dla wielu dzieci gabinet pielęgniarki to enklawa, w której szukają pomocy w trudnych chwilach. To tutaj trafiają z bólem brzucha czy nudnościami, które czasem są pierwszy sygnałem nadmiernego stresu, znakiem, że dziecko nie radzi sobie z problemami w szkole lub poza nią.

Na pielęgniarkach szkolnych spoczywa zatem ogromna odpowiedzialność. To one muszą udzielać pierwszej pomocy przedlekarskiej w przypadku nagłych zachorowań, urazów, zatruć, kierować postępowaniem po przesiewowym nad uczniami z dodatnimi wynikami testów oraz utrzymywać stały kontakt z rodzicami uczniów i powiadamiać ich o przypadkach wymagających pomocy lekarskiej. Pielęgniarki udzielają także czynnego poradnictwa dla uczniów z problemami zdrowotnymi oraz sprawują opiekę nad uczniami z chorobami przewlekłymi i niepełnosprawnością, a także biorą udział w planowaniu, realizacji i ocenie edukacji zdrowotnej.

Aktualnie w Sycowie badania z wykorzystaniem ESMS są realizowane w 5 szkołach podstawowych. Samorządy coraz bardziej angażują się w profilaktykę chorób cywilizacyjnych. Brak aktywności fizycznej oraz nieodpowiednia dieta stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia. Otyłość to choroba, która w 70 procentach przypadków kończy się cukrzycą. Jedną z głównych przyczyn otyłości jest spożywanie słodkich napojów, które w konsekwencji są bardzo groźne dla zdrowia. Konsekwencją otyłości może być również: przeciążenie kości i mięśni, stłuszczenie wątroby, bezdech senny, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze oraz zespół policystycznych jajników. Dlatego tak ważne jest wdrażanie działań profilaktycznych i edukacja dzieci już od najmłodszych lat.

- Z badań Fundacji Medicover wynika, że ok. 65 proc. uczniów w wieku 13-14 lat ma zaledwie dostateczną, słabą i bardzo słabą wydolność fizyczną. Sami obserwujemy, że coraz więcej uczniów unika zajęć wychowania fizycznego i nie jest zainteresowana uprawianiem sportu. Alarmujący jest także brak świadomości rodziców lub czasu na to, aby zainteresować się wynikami badań przesiewowych swoich dzieci oraz ich niewłaściwymi nawykami związanymi ze stylem życia i odżywiania - wspomina Piotr Nogala.

ESMS to narzędzie, które powstało, aby usprawnić badania przesiewowe (tzw. bilans), oraz by móc w sposób wystandaryzowany komunikować się z opiekunami dzieci i informować ich o wynikach badań bilansowych i o stanie zdrowia ich dzieci. Skuteczność tego systemu informatycznego została potwierdzona podczas trwających 6 lat badań przesiewowych dzieci, w ramach ogólnopolskiego programu PoZdro! realizowanego przez Fundację Medicover.

- Dzięki ESMS i przeprowadzonym badaniom można będzie precyzyjniej podejmować działania profilaktyczne, a to w przyszłości da nam zdrowsze pokolenie. W ręce pielęgniarki szkolnej trafił natomiast praktyczny i nowoczesny instrument do diagnozy oraz dający konkretne argumenty w rozmowach z rodzicami na temat zdrowia ich dzieci - dodaje Piotr Nogala.

Uczniowie z Sycowa są zadowoleni i zainteresowani nowym sposobem prowadzenia badań przesiewowych. Przyznają, że stały się ciekawsze i chętniej biorą w nich udział.

- System nie sprawia trudności w użytkowaniu, ułatwia moją pracę i jest bardzo przydatny. Niecierpliwie czekam na analizę końcową wyników, aby wyciągnąć wnioski i móc mieć pewność, że działania, które podejmujemy są odpowiedzią na faktyczne potrzeby zdrowotne dzieci w naszej szkole - relacjonuje Małgorzata Pietras, pielęgniarka, która jako pierwsza w Sycowie rozpoczęła badania przy użyciu ESMS.

Nowy, elektroniczny system wydaje się być doskonałą odpowiedzią na potrzeby współczesnego gabinetu pielęgniarki szkolnej.

- Wprowadza wiele pozytywnych zmian i pozwala na działania na nowym, ciekawym poziomie. Praktycznie wszyscy rodzice dzieci z klas III i VII wyrazili zgodę na badanie, co również dowodzi tego, że warto to robić - dodaje Małgorzata Pietras.

Dzięki otwartości i współpracy pomiędzy Jednostkami Samorządu Terytorialnego oraz placówkami NZOZ, możliwe jest wprowadzenie dużych zmian. Ponadto zaangażowanie samorządów lokalnych w profilaktykę chorób cywilizacyjnych i kooperacja z organizacjami pozarządowymi powinno stać się ogólnopolskim trendem.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Gmina Syców i digitalizacja gabinetów profilaktyki zdrowotnej w szkołach
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line