Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Informacje

METFORMINA - zbieramy dla Was informacje [aktualizacja]

źródło: oprac. własne, dodano: 4 grudnia 2019 r.

METFORMINA - zbieramy dla Was informacje [aktualizacja]

Aktualizacja: 9 grudnia 2019 r., godz. 12.00

Zażywana przez niemal dwa mln Polaków chorych na cukrzycę metformina może mieć w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w celu wywołania u nich chorób nowotworowych. - informuje Dziennik Gazeta Prawna. Specjalnie dla Was zbieramy wszystkie informacje dotyczące METFORMINY. Tutaj dowiesz się wszystkiego, co pojawi się w tym temacie.

Z informacji podanych przez Dziennik Gazetę Prawną wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie od siebie w dwóch miejscach: w Azji oraz w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które zaopatrują w leki niemal całą Europę. Niepożądaną substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest on bardzo niebezpieczny dla wątroby, a także działa rakotwórczo. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich postęp choroby nowotworowej.

"Jedno z naszych źródeł wskazuje, że normy w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych od siebie źródłach. Sprawa jest rozwojowa. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Również na środę rano w polskim Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić mają się krajowi konsultanci w danych dziedzinach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych." - pisze Dziennik Gazeta Prawna.

Czytaj więcej na stronie Dziennika Gazeta Prawna.


[Godz. 10.19] Sztab kryzysowy w środę o godz. 13.00

"Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia, chodzi o zanieczyszczenie leków dla diabetyków rakotwórczym środkiem chemicznym. Krajowy konsultant do spraw diabetologii profesor Krzysztof Strojek powiedział Polskiemu Radiu Katowice, że dziś o godzinie 13 ma się odbyć spotkanie zespołu ekspertów, którzy zdecydują o kolejnych krokach. Obecni mają być m.in. eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych." - informuje Radio Katowice.

Czytaj więcej na stronie Radia Katowice.


[Godz. 10.28] Preparaty na polskim rynku zawierające metforminę

Listę podał Dziennik Gazeta Prawna w swoim newsie. Nie jest to oficjalna lista leków zanieczyszczonych. Trzeba czekać na oficjalny komunikat Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.
 • Avamina (500, 850, 1000 mg)
 • Formetic (500, 850, 1000 mg)
 • Glucophage (500, 850, 1000 mg)
 • Metfogamma 500, 850, 1000
 • Metformax 500, 850, 1000
 • Metformin Bluefish (500, 850, 1000 mg)
 • Metformin Galena (500, 850 mg)
 • Metformin Vitabalans (500, 1000 mg)
 • Siofor 500, 850, 1000
 • Etform (500, 850, 1000 mg)
 • Avamina SR (500, 750, 1000 mg)
 • Glucophage XR (500, 750, 1000 mg)
 • Metformax SR 500
 • Symformin XR (500, 750, 1000 mg)
 • Komboglyze (2,5 mg + 850 mg, 2,5 mg + 1000 mg)
 • Segluromet (2,5 mg + 1000 mg, 7,5 mg + 1000 mg
 • Xigduo (5 mg + 850 mg, 5 mg + 1000 mg)
 • Synjardy (12,5 mg + 1000 mg)
 • Eucreas (50 mg + 850 mg, 50 mg + 1000 mg)
 • Janumet (50 mg + 1000 mg)
 • Ristfor (50 mg + 1000 mg)
Źródło: natemat.pl


[Godz. 10.34] Co mają zrobić pacjenci?

Co powinni zrobić pacjenci, którzy zażywają metforminę? Iść jak najszybciej do swojego lekarza rodzinnego. Ten zaś, w zależności od przekazanych przez administrację publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dalej. Prawdopodobne jest przestawianie pacjentów na inne leki - wyjaśnia w rozmowie z "DGP" Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.

Czytaj więcej na stronie Radia RMF FM.

Portal mojacukrzyca.org zaleca jednak wstrzymanie się w podejmowaniu jakichkolwiek działań do czasu zakończenia obrad sztabu kryzysowego. Jak tylko pojawią się oficjalne informacje niezwłocznie je przekażemy!


[Godz. 10.46] Spotkanie w Ministerstwie Zdrowia zakończone!

Twitter: W @MZ_GOV_PL zakończyło się spotkanie ministra zdrowia z @GIS_gov, GIF, prezesem @URPLWMiPB konsultantami krajowymi, dyrektorem @InstytutLekow.

Czekamy na oficjalny komunikat w sprawie metforminy.


[Godz. 10.54] Konferencja prasowa Ministra Zdrowia

Twitter: Profesor @SzumowskiLukasz: Mieliśmy dziś spotkanie w szerokim gronie, takze profesorskim. Powinniśmy tutaj mówić nie o zanieczyszczenie, ale o skutku ubocznym syntezy. @GIS_gov @InstytutLekow @URPLWMiPB


[Godz. 11.01] Konferencja prasowa Ministra Zdrowia

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski na konferencji prasowej:
 • "Pomimo, że prawdopodobnie śladowe ilości substancji znajdowały się w lekach od dawna, to leki mają korzyści zdrowotne."

 • "Zaprzestanie przyjmowania leków może grozić poważniejszymi konsekwencjami niż ich dalsze przyjmowanie."

 • "Jeżeli dowiemy się, że normy są przekroczone na tyle, że stwarzają zagrożenie, to lek zostanie wycofany. W tym momencie nie ma informacji, przez które trzeba by ten lek wycofać."

[Godz. 11.39] Wiceminister zdrowia: nie ma informacji, aby lek zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów

Janusz Cieszyński podkreślił, że zanieczyszczenia nie zostały wykryte w lekach dostępnych na terenie Polski, a informacje z zagranicy są teraz weryfikowane.

Pytany przez dziennikarzy, czy można bezpiecznie przyjmować lek, powtórzył, że "na ten moment nie zostały wycofane jakiekolwiek leki". Dodał, że o dalszych działaniach Ministerstwo Zdrowia będzie informować po otrzymaniu komunikatu od Europejskiej Agencji Leków, która ma potwierdzić swoje stanowisko wydane na podstawie badań.

Wiceminister podkreślił, że nie ma informacji, aby lek zagrażał życiu i zdrowiu pacjentów. - Jeśli mamy takie informacje, lek natychmiast jest wycofywany z obrotu - zapewnił.

Czytaj więcej na stronie TVN24.pl


[Godz. 12.35] Komunikat Ministerstwa Zdrowia

W związku z informacjami dotyczącymi zanieczyszczenia metforminy, substancji czynnej używanej do produkcji leków przeciwko cukrzycy, Ministerstwo Zdrowia informuje, że 4 grudnia Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski zorganizował spotkanie z udziałem ekspertów. W zgodnej opinii ekspertów pacjenci nie powinni rezygnować z przyjmowania leków zawierających metforminę...

Czytaj więcej na mojacukrzyca.org


[Godz. 13.12] Europejska Agencja Leków dla Dziennik Gazeta Prawna: W lekarstwach na cukrzycę wykryto zanieczyszczenie

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział mediom, że w kwestii leków na cukrzycę zawierających metforminę, nie można mówić o zanieczyszczeniu, lecz o efekcie ubocznym syntezy przy produkcji. Europejska Agencja Leków (EMA) w odpowiedzi wysłanej DGP stwierdza jednak wprost: zanieczyszczenie wykryto. I jednym z powodów powstawania wadliwych leków może być właśnie nieodpowiedni sposób ich przygotowania.

Czytaj więcej na stronie Dziennik.pl


[Godz. 13.51] Maciej Miłkowski tweetuje

Twitter, Maciej Miłkowski, wiceminister Zdrowia: "Skończyła się konferencja z EMA. Ministerstwo Zdrowia niezwłocznie we współpracy z URPL i GIF wystosuje oficjalny komunikat dotyczący otrzymanych zaleceń."


[Godz. 14.03] Konsultant krajowy w dz. diabetologii: stężenie NDMA w lekach na cukrzycę przekroczone nieznacznie

Nie zmieniamy zaleceń dotyczących stosowania metforminy - powiedział w środę (4 grudnia) dziennikarzom konsultant krajowy w dziedzinie diabetologii prof. dr hab. Krzysztof Strojek. Ocenił, że korzyści wynikające z zastosowania metforminy mają znaczenie decydujące i lek nie powinien być odstawiony.

Czytaj więcej na stronie rynekzdrowia.pl


[Godz. 17.33] Miłkowski na Twitterze: komunikat jutro

Wiceminister Zdrowia Maciej Miłkowski poinformował na Twitterze, że komunikat EMA w sprawie leków zawierających metforminę będzie dostępny w dniu jutrzejszym.


[Godz. 17.45] Stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie diabetologii

Opublikowane zostało stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie diabetologii Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek w sprawie informacji prasowej dot. preparatów merforminy produkowanej w fabrykach w Chinach i Indiach. Pobierz dokument PDF.


[Godz. 19.50] Fakty TVN: Metformina i panika pacjentów. Ministerstwo Zdrowia uspokaja

Minister zdrowia Łukasz Szumowski apeluje do pacjentów chorych na cukrzycę, aby nie przerywali leczenia metforminą. Podkreśla, że to może być groźniejsze niż kontynuowanie leczenia. Metformina nie jest zanieczyszczona, znaleziono w niej substancję, która może być efektem ubocznym produkcji. W środę w Ministerstwie Zdrowia w tej sprawie zebrał się sztab kryzysowy.

Zobacz materiał z Faktów TVN.


[5 grudnia, godz. 09.30] W studiu RMF.FM Minister Zdrowia Łukasz Szumowski - słuchaj on-line


[6 grudnia, godz. 18.23] Które leki z metforminą są zanieczyszczone? Dowiemy się w połowie stycznia

Jak podało radio RMF.FM dopiero 15 stycznia dowiemy się, które leki z metforminą są zanieczyszczone substancją NDMA - nityrozaminami, które mogą być rakotwórcze. Taki termin Europejska Agencja Leków wyznaczyła producentom leków na przedstawienie szczegółowych badań wszystkich partii preparatów z metforminą. Jednocześnie EMA wydała zalecenie, by pacjenci - głównie diabetologiczni - nie przerywali przyjmowania leków.

Czytaj więcej na portalu mojacukrzyca.org


[8 grudnia, godz. 23.55] Informacja Europejskiej Agencji Leków (EMA) dotycząca metforminy

Europejska Agencja Leków (EMA) jest świadoma, że śladowe ilości zanieczyszczenia N-nitrozodimetyloaminą (NDMA) zostały znalezione w niewielkiej liczbie leków przeciwcukrzycowych zawierających metforminę wytwarzaną poza obszarem UE. Poziomy zanieczyszczeń NDMA obserwowane w lekach zawierających metforminę spoza obszaru UE są bardzo niskie i wydaje się, że występują na poziomie lub nawet poniżej poziomu ekspozycji, na który mogą być narażeni ludzie z innych źródeł, włączając w to żywność i wodę...

Czytaj więcej na portalu mojacukrzyca.org


[9 grudnia, godz. 11.58] Sprzedaż metforminy w Polsce

Miesięcznie sprzedawanych jest pomiędzy 1,6, a 2 miliony opakowań leków z metforminą. Opracowanie: KtoMaLek.pl


METFORMINA - zbieramy dla Was informacje [aktualizacja]


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [12]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Kryst  IP: 89.230.73.xxx(2019-12-11 07:28:42)
Do dzisiaj sprawy nie udało się wyjaśnić! Nie wierzę w pokrętne wyjaśnienia przedstawicieli kipujących dla nas te leki. Wciąż czekam na rzetelne wyjaśnienie sprawy. Przestałam brać leki jestem na ścisłej diecie i mocno chudnę. Chcę przeczekać.

~Seba  IP: 93.99.228.xxx(2019-12-06 20:17:19)
Do Joanna: w Czechach również mam od wielu lat Metforminę, aktualnie Metformin Mylan 1000, a raczej Czechy nie są jakimś zaściankiem.

~Paweł  IP: 46.134.55.xxx(2019-12-05 06:09:33)
Moi drodzy parafianie... Z założenia każdy preparat chemiczny jest trujący. A tym są leki. Wystarczy wziąć ulotkę by przeczytać o ilości reakcji nieporządanych. Czasami mogących prowadzić do rozstroju organizmu. Byle lek na ból głowy może człowieka wykończyć. Tak więc bez paniki. Więcej świństw przyjmujemy jedzące żywność zawierającą konserwanty niż leki podlegające kontroli. Cieszmy się że coś tam wykryli. Oznacza to że ktoś gdzieś tam czuwa. Niestety technologie się cały czas rozwijają. Co umożliwia z biegiem czasu wnikliwsze analizy. Jednakże patrząc wstecz nie zawsze da się wszystko sprawdzić. Jedyny problem jaki mam z tą sprawą to fakt że wszystko jest produkowane w Azji. A rodzime przemysły???? Gdzie są?

~Jędrek 127  IP: 82.177.150.xxx(2019-12-04 18:57:53)
Brać albo nie brać, klasyczny szekspirowski dylemat. Na razie będę brał, jak skończyłem z piwem i papierosami to jest mi źle :-(. Podobno ilość nałogów jest wartością stałą, coś trzeba brać :--). W końcu i tak kiedyś umrzemy, najwyżej zejdę przytruty inaczej :-) "Mimo wszystko z uśmiechem"

~Tfu...  IP: 88.156.135.xxx(2019-12-04 15:57:52)
Jestem zbulwersowany decyzją szanownych "specjalistów" ..... dla mnie lek, który w swoim składzie ma szkodliwą substancję , niezależnie od tego w jaki sposób pojawiła się, mimo tego, że są to niewielkie ilości, powinien natychmiast zostać wycofany ze sprzedaży i zastąpiony lekiem "czystym" . Powinno się wydać bezpłatnie lek czysty w miejsce zwróconego leku zapaskudzonego. Chińczyki niech sami sobie zjedzą tą substancję na trucie szczurów. Ministerstwo powinno zainteresować się co robią służby , które mają za cel kontrolę leków. Jak czytam, lek jest zanieczyszczony już od jakiegoś czasu. Czy trzeba czegoś takiego, że użytkownicy metforminy będą padać jak muchy, żeby ktoś coś wreszcie zrobił. Nie znajduję slów odpowiednio obelżywych, aby określić to co się dzieje.

~GosiaT  IP: 217.99.162.xxx(2019-12-04 14:55:59)
Nie rozumię jak może być dopuszczony lek do sprzedaży w aptece z substancją trującą?? nie mogę tego pojąć.Nie ma już żadnej kontroli leków??? Ja biorę Siofor 850 trzy razy dziennie, produkowany w Chinach a pakowany w Berlinie. Gdzie jest ta niemiecka jakość. Są to moje początki z cukrzycą typu 2 i od razu tyle strasznych informacji. Jestem zawiedziona instytucjami kontrolującymi w naszym kraju.

~Andzia  IP: 5.173.248.xxx(2019-12-04 14:35:09)
No i...? Czyli nadal wiemy, że nic nie wiemy Nie ma problemu?

~Winterwind37  IP: 89.64.62.xxx(2019-12-04 13:14:28)
Przeczytajcie sobie to: https://en.wikipedia.org/wiki/N-Nitrosodimethylamine http://www.piwet.pulawy.pl/por/nitrozoaminy.html https://pantabletka.pl/czym-zanieczyszczono-metformine-i-co-robic-dalej/ a potem piszcie bzdury

~Andzia  IP: 5.173.244.xxx(2019-12-04 12:15:31)
Jednak wzrok mnie nie myli.. Łykajmy truciznę na zdrówko!! Nie wierzę do cholery nie wierzę!

~Krzysiek 57  IP: 89.65.253.xxx(2019-12-04 11:24:15)
I co wiemy, że nic nie wiemy, Pan Minister stwierdził, że truciznę trzeba przyjmować dalej bo trucizna zdrowa jest i tyle. Wszystkim cukrzykom życzę smacznego i dużo zdrowia /sobie zresztą też bo idę wziąć Siofor/.

~A.M  IP: 156.67.101.xxx(2019-12-04 10:46:43)
Jestem ciekaw na jakie leki? nas przestawia. za te placimy w ryczaucie okolo 20 zl a z tego co wiem nie bardzo sa inne w tych cenach. Wiekszosci polakow na nowe leki nie stac wydac miesiecznie 200-500zl za paczke na miesiac. Powinni to dosc mocno zrefundowac w tych okolicznosciach

~Joanna  IP: 78.88.111.xxx(2019-12-04 10:44:55)
Niestety, takie są skutki podawania pacjentom archaicznego dziś leku, braku bezwarunkowej refundacji współczesnych leków którymi świat leczy diabetyków od lat. Bo u nas w końcu 2019 metformina to podstawa, po prostu hańba dla polskiej diabetologii.


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Informacje: METFORMINA - zbieramy dla Was informacje [aktualizacja]
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line