Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nowy program w zakresie zdrowego odżywiania dzieci JEDZ Z GŁOWĄ

źródło: info. prasowe, dodano: 3 grudnia 2019 r.

W Lublinie rusza nowy program polityki zdrowotnej w zakresie zdrowego odżywiania dzieci pn. "Jedz z głową". Do udziału zgłosiło się 38 szkół podstawowych w mieście. Celem programu jest poprawa stanu zdrowia uczniów klas I-III, profilaktyka chorób cywilizacyjnych i edukacja żywieniowa. Inicjatorem programu jest Miasto Lublin, które w latach 2019-2021 przeznaczy na jego realizację blisko 700 tys. zł. Realizatorem Programu została Fundacja Medicover.

- "Działania związane z edukacją zdrowotną, promocją zdrowego stylu życia oraz profilaktyką chorób podejmowane wobec dzieci i młodzieży powinny znajdować się w centrum uwagi całego społeczeństwa. Nie można pozostawać obojętnym wobec narastającego problemu chorób cywilizacyjnych, których świadomość jest bardzo niska" - apeluje Monika Lipińska, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.

Liczba dzieci z nadwagą oraz otyłością stale rośnie. Zwiększona produkcja przetworzonej żywności, szybka urbanizacja oraz zmieniający się styl życia doprowadziły do zmiany wzorców żywieniowych. Otyłość, to poważna choroba, której nie można bagatelizować. Jej konsekwencją mogą być poważne problemy zdrowotne takie jak: podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, insulinooporność wraz z cukrzycą, stłuszczenie wątroby, zespół policystycznych jajników, bezdech senny czy przeciążenie kości i mięśni. W trosce o zdrowie dzieci Miasto Lublin rozpoczęło realizację programu "Jedz z głową".

Nowy program w zakresie zdrowego odżywiania dzieci JEDZ Z GŁOWĄ

- "Jestem przekonana, że wczesna diagnostyka, odpowiednia edukacja i właściwe działania przyczynią się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób cywilizacyjnych oraz zwiększenia świadomości zdrowego stylu życia wśród naszych dzieci" - zachęca Monika Lipińska.

W ramach programu "Jedz z głową" zaplanowano przeprowadzenie testu wydolnościowego oraz badań w zakresie analizy składu ciała i ciśnienia tętniczego krwi. Wszystko odbywa się w szkolnych gabinetach profilaktyki zdrowotnej i pomocy przedlekarskiej. Badania wykonywane przez pielęgniarki lub higienistki szkolne są nieinwazyjne, nie bolą i są przeprowadzane z poszanowaniem prywatności dziecka. Każdy rodzic, który wyrazi zgodę na udział dziecka w programie otrzyma informację z wynikami testów oraz zalecenia dotyczące dalszego postępowania. W Lublinie badania realizowane będą za pomocą Elektronicznego Systemu Medycyny Szkolnej (ESMS). To nowatorski, a zarazem prosty w obsłudze system informatyczny dla pielęgniarek szkolnych.

Nowy program w zakresie zdrowego odżywiania dzieci JEDZ Z GŁOWĄ

- "W ramach diagnozy potrzeb zdrowotnych będą realizowane 3 badania: ocena masy i składu ciała za pomocą wagi do bioimpedancji, ocena sprawności krążeniowo-oddechowej poprzez 3-minutowy tzw. Kasch-Pulse Recovery Test oraz pomiar ciśnienia tętniczego krwi" - wylicza Agnieszka Skowrońska, Koordynator Projektów Fundacji Medicover.

Do 20 grudnia 2019 r. badaniom zostaną poddani uczniowie klas III. - "Rodzice już niebawem otrzymają formularze, dzięki którym będą mogli zgłosić swoje dzieci do udziału w przesiewowych badaniach fizykalnych. Mamy nadzieję, że odzew będzie pozytywny. Nam a także władzom poszczególnych placówek oświatowych zależy na tym, aby badania objęły jak największą liczbę uczniów. Zdrowie dzieci jest dla nas najważniejsze" - zapewnia Agnieszka Skowrońska.

Nowy program w zakresie zdrowego odżywiania dzieci JEDZ Z GŁOWĄ

Uczniowie, których rodzice wyrażą zgodę na udziału w programie wezmą także udział w warsztatach edukacyjnych prowadzonych przez dietetyka lub specjalistę żywienia. Zajęcia będą miały formę lekcji multimedialnych, z elementami eksperymentów, rysowania i wyklejania. Ich celem jest zaprezentowanie w ciekawy i atrakcyjny sposób zalet płynących z prowadzenia zdrowego stylu życia oraz dbania o jakość codziennych posiłków. Ponadto z myślą o najmłodszych na przełomie listopada i grudnia 2019 r. zostanie zorganizowany konkurs plastyczny pn. "Jem zdrowo - jem z głową!", który ma mieć dodatkowy walor edukacyjny. Udział w nim wezmą uczniowie klas I-III, którzy będą mogli zaprezentować prace, przygotowane dowolną techniką, inspirowane zdrowym odżywianiem. Laureaci konkursu oraz młodzi artyści, którzy zostaną wyróżnieni, otrzymają nagrody.

Działania profilaktyczne są niezwykle ważne. Potwierdzają to rezultaty programów polityki zdrowotnej przeprowadzonych dotychczas przez Miasto Lublin.

Nowy program w zakresie zdrowego odżywiania dzieci JEDZ Z GŁOWĄ

"Lubelski samorząd realizuje szereg działań profilaktycznych skierowanych do młodzieży w ramach Programu Zdrowie dla Lublina na lata 2016 - 2020. Są to działania prewencyjne stanowiące fundament w walce z chorobami cywilizacyjnymi" - zapewnia Barbara Danieluk, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin.

Program "Jedz z głową" skierowany jest nie tylko do uczniów szkół podstawowych. Ich rodzice a także nauczyciele i wychowawcy będą mogli wziąć udział w specjalnych warsztatach. Dzięki nim dowiedzą się m.in. jak reklama nakłania dzieci do niezdrowych wyborów zakupowych, jak uchronić najmłodszych przed chorobami cywilizacyjnymi oraz poznają ciekawostki na temat składu produktów spożywczych oraz na co zwracać uwagę przy ich wyborze. Ponadto szkoleniami teoretycznymi z elementami pracy warsztatowej zostaną objęci dyrektorzy szkół oraz pracownicy stołówek szkolnych. W trakcie spotkań analizie poddane zostaną zaktualizowane normy żywienia dla dzieci i młodzieży. Uczestnicy poznają także zasady komponowania prawidłowo zbilansowanych jadłospisów i nauczą się obliczania ich wartości energetycznej oraz odżywczej. Program "Jedz z głową" zawita także do sklepików szkolnych. Ich ajenci dowiedzą się przede wszystkim, jakie grupy produktów są przeznaczone do sprzedaży w sklepikach, a których w ofercie posiadać nie wolno.

Nowy program w zakresie zdrowego odżywiania dzieci JEDZ Z GŁOWĄ

Jedną z lubelskich szkół od lat aktywnie włączających się w akcje prozdrowotne jest Szkoła Podstawowa nr 39. Podejmowane są w niej różnorodne działania, które mają za zadanie podnieść wśród dzieci, młodzieży, rodziców i nauczycieli poziom wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia a więc prawidłowego odżywiania oraz wprowadzić regularną aktywność fizyczną.

- "Program "Jedz z głową" jest programem długofalowym i skierowanym do różnorodnej grupy odbiorców, co daje szansę na wprowadzenie trwałych, poprawnych nawyków prozdrowotnych. Ponadto, przez kilka lat współpracowaliśmy z Fundacją Medicover w realizacji programów prozdrowotnych i jesteśmy bardzo zadowoleni z tej współpracy" - przyznaje Małgorzata Bielecka
Głównym celem programu jest utrwalenie prawidłowego postępowania dzieci dotyczącego zdrowego stylu życia a także wzmocnienie postaw prozdrowotnych u rodziców. - Myślę, że chociaż u części dzieci i rodziców nastąpi redukcja wagi ciała i wzrost aktywności fizycznej. Dodatkowo zmotywuje on uczestników do wspólnego spędzania wolnego czasu oraz przygotowywania posiłków. Mam nadzieję, że wcześnie podjęte działania zapobiegną negatywnym skutkom otyłości w życiu dorosłym" - dodaje Małgorzata Bielecka.

Nowy program w zakresie zdrowego odżywiania dzieci JEDZ Z GŁOWĄ


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nowy program w zakresie zdrowego odżywiania dzieci JEDZ Z GŁOWĄ
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line