Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Globalny program Cities Changing Diabetes ruszył w Polsce!

źródło: Centrum Prasowe PAP, dodano: 28 listopada 2019 r.

Cities Changing DiabetesBadanie wśród nauczycieli na temat świadomości cukrzycy, a następnie zaprojektowanie działań edukacyjnych skierowanych do uczniów - tak zacznie się w Polsce program Cities Changing Diabetes. W uroczystej inauguracji programu uczestniczyli m.in. Księżna Królestwa Danii, duński minister zdrowia i osób starszych Magnus Heunicke oraz przedstawiciele polskiego środowiska medycznego.

Program Cities Changing Diabetes (CCD) to międzynarodowe przedsięwzięcie, którego celem jest zatrzymanie wzrostu zachorowań na cukrzycę i promocja zdrowego stylu życia. Inicjatywa objęła dotąd 26 miast i ponad 130 milionów ich mieszkańców. W programie uczestniczą m.in. Meksyk, Szanghaj, Kopenhaga, Rzym, Houston czy Buenos Aires. Polska przystępuje do niego jako pierwszy kraj w Europie Środkowej.

"Przyglądamy się zachorowalności na cukrzycę w dużych miastach, ponieważ rozwój urbanizacji pociąga za sobą zjawiska, które potęgują ryzyko chorób cywilizacyjnych. Życie w mieście wpływa na to, jak ludzie jedzą czy spędzają czas wolny" - powiedział podczas inauguracji Steffen Nielsen, dyrektor Programu Cities Changing Diabetes. - Dzięki programowi miasta mogą wymieniać doświadczenia i uczyć się rozwiązań przetestowanych już w innych miejscach na świecie" - dodał.

W Polsce na cukrzycę choruje już ponad 3 mln osób, a ponad 5 mln znajduje się w stanie określanym jako przedcukrzycowy. Z najnowszego raportu Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że w ciągu pięciu lat zapadalność na tę chorobę wzrosła o 15 proc.

"Walka z cukrzycą to bardzo ważna dziedzina, nad którą musimy pracować i dbać o to, żeby były coraz lepsze efekty. Widzimy, że mamy tu wiele do zrobienia" - ocenił podczas konferencji Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia. - Trzeba głośno mówić o konieczności edukacji, o konieczności współpracy ze wszystkimi interesariuszami, ponieważ to jest nasz wspólny cel: wydłużenie życia społeczeństwa, a przy okazji zmniejszenie kosztów systemu ochrony zdrowia" - podkreślił.

O roli działań profilaktycznych mówił również duński minister zdrowia i osób starszych Magnus Heunicke. "Jeśli chodzi o cukrzycę, to Polska i Dania mają podobne wyzwania - w obu krajach coraz więcej osób cierpi na drugi typ cukrzycy związany z otyłością. Aż przykro patrzeć na zwiększającą się liczbę chorych, zwłaszcza że wiemy, że z cukrzycą można walczyć, można prowadzić działania prewencyjne" - powiedział.


W Polsce w ramach programu CCD powołana została już Rada Naukowa, w której skład wchodzą lekarze oraz przedstawiciele pacjentów. "Nie ma wątpliwości i to każdy diabetyk wie doskonale, że podstawowym działaniem w cukrzycy jest edukacja, czyli przekazywanie wiedzy, jak się zachowywać, aby utrzymać dobre zdrowie. W Polsce Program Cities Changing Diabetes skierujemy do osób młodych, aby odpowiednio kształtowały swoje nawyki na przyszłość" - ogłosił prof. Leszek Czupryniak z Rady Naukowej.

Dr Małgorzata Gałązka-Sobotka poinformowała natomiast, że planowanie działań edukacyjnych skierowanych do dzieci i młodzieży rozpocznie się od ankiety przeprowadzonej wśród nauczycieli. "Przeciętnie dziecko spędza w szkole 41 godzin tygodniowo - to nawet trochę więcej niż standardowy czas pracy osoby dorosłej. Nasze dzieci kształtują swoje postawy prozdrowotne w rozmowie z nauczycielami różnych przedmiotów i poprzez obserwację ich postaw. Nauczyciel nie tylko edukuje, ale również kształtuje świadomość" - podkreślała dr Gałązka-Sobotka.

Jak mówiła, celem ankiety będzie zbadanie świadomości nauczycieli na temat cukrzycy, czynników ryzyka cukrzycy oraz osobistych doświadczeń nauczycieli w zetknięciu się z cukrzycą wśród dzieci. "Mamy nadzieję, że wyniki tych badań pozwolą nam zaprojektować wyjątkowa interwencję" - podsumowała.

Inauguracja Programu CCD w Polsce została włączona do oficjalnego programu wizyty Duńskiej Pary Książęcej. W uroczystościach wzięła udział Księżna Królestwa Danii. Inicjatorami Programu CCD są University College London, Steno Diabetes Center Copenhagen oraz firma Novo Nordisk, których przedstawiciele uczestniczyli w wydarzeniu.

Prof. David Napier z University College of London akcentował, że na skuteczną walkę z cukrzycą potrzebne są w budżetach państw odpowiednie środki. "Cukrzyca staje się chorobą cywilizacyjną, która zatacza coraz szersze kręgi. Będziemy optować za coraz większymi budżetami na walkę z tą chorobą. Niejednokrotnie udaje się walczyć z cukrzycą w zarodku, ale jest to kwestia odpowiednich pieniędzy" - wskazywał. - "To ważne, bo umieralność pacjentów chorych na cukrzycę w dalszym ciągu jest wysoka, a mamy XXI wiek i tak być nie powinno" - dodał.

Lars Fruergaard Jorgensen, dyrektor generalny w firmie Novo Nordisk zwracał uwagę na skalę choroby. "Około 300 mln ludzi jest poważnie zagrożonych cukrzycą; to jest mniej więcej ludność USA. Około 2/3 zagrożonych mieszka w wielkich miastach" - wyliczał. "Wobec rosnącej zachorowalności wydaje się, że zwalczanie cukrzycy lekarstwami jest niewystarczające" - zaznaczył.

Morten Hulvej Rod ze Steno Diabetes Center Kopenhagen gwarantował z kolei, że partnerzy Programu są gotowi dzielić się z Polską swoimi najlepszymi doświadczeniami. "Będziemy wspólnie sobie pomagać i przenosić dobrze funkcjonujące rozwiązania na grunt polski" - zapewniał.

Z danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej wynika, że w 2017 roku ponad 400 milionów osób cierpiało na cukrzycę. Według prognoz tej instytucji w 2045 roku chorych będzie ponad 700 milionów osób.

foto. PAP/M. Kmieciński
PAP/M. Kmieciński


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Globalny program Cities Changing Diabetes ruszył w Polsce!
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line