Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Jak dbać o zdrowie psychiczne?

autorka: Natalia Kocur, dodano: 18 listopada 2019 r.

Powiedzenie "w zdrowym ciele zdrowy duch" ma w sobie bardzo dużo prawdy. Nasze myślenie i dobrostan organizmu są ze sobą nierozerwalnie połączone i nieustannie wzajemnie na siebie oddziałują. Dobra kondycja psychiczna jest w znacznej mierze uwarunkowana właściwą kondycją fizyczną. Jakie więc są podstawy dbania o zdrowie (psychiczne i fizyczne)?

1. Ciało

Dbanie o ciało wymaga spełnienia trzech podstawowych warunków:
  • zapewnienie sobie odpowiednio dużo aktywności fizycznej,
  • wysypianie się,
  • utrzymywanie zbilansowanej diety.
Aktywność fizyczna nie musi oznaczać od razu codziennych wycieczek na siłownię. Nawet spacery i chodzenie po schodach zrobi dużą różnicę u osób prowadzących siedzący tryb życia. Choć nie zawsze o tym myślimy - także postępowanie terapeutyczne cukrzycy zawiera w sobie zapewnienie aktywności fizycznej. Więcej na ten temat można przeczytać w tym artykule.

Higiena snu to także podstawa utrzymywania dobrego samopoczucia i zdrowia. Wiadomo, że optymalną ilością snu dla osoby dorosłej jest około 7-8 godzin na dobę. Jednak to nie wszystko - warto zadbać także przed położeniem się spać o ograniczenie ekspozycji na sztuczne światło, unikanie ciężkostrawnych pokarmów i napojów zawierających kofeinę.

Przykładanie wagi do diety to dla osoby chorej na cukrzycę żadna nowość. Choć o zdrowe posiłki, w odpowiednich ilościach i o odpowiednim czasie powinien dbać każdy człowiek, dla cukrzyków jest to szczególnie istotna sprawa.

2. Mózg

Mózg to najważniejszy organ w naszym ciele - aż nie sposób wymienić wszystkich funkcji, które spełnia. Dlaczego więc tak często zapominamy o narządzie, dzięki któremu myślimy, mówimy, poruszamy się i odbieramy bodźce z otoczenia?

Na mózg bardzo dobrze działa wysiłek - stawianie sobie nowych wyzwań umysłowych. Świetnie w tej roli sprawdza się nabywanie nowych umiejętności i przyswajanie wiedzy - to, czego ta wiedza i umiejętności dotyczą, nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Wybierz to, co lubisz najbardziej i co Cię interesuje i zgłębiaj ten temat.

3. Myśli

Wiele zmartwień, które mamy w życiu tak naprawdę... nie istnieje. Pojawiają się one w wyniku opierania się na opiniach, a nie faktach lub pochopnym ocenianiu sytuacji.

4. Samoocena

Jesteś człowiekiem, z którym spędzisz w życiu najwięcej czasu. Warto polubić samego siebie i myśleć o sobie dobrze. Oczywiście żadna skrajność nie jest dobra, dlatego nie chodzi o to, by popadać w narcyzm. Postaraj się pamiętać o swoich mocnych stronach i nie być dla siebie zbyt surowym.

5. Ludzie

Człowiek, to istota społeczna. Nie bez powodu samotność jest uważana za jeden z najpoważniejszych problemów i największych obaw. Dbaj zatem o relacje, rozmawiaj o swoich problemach oraz bądź oparciem dla innych.

6. Odpoczynek

Popadanie skrajności zawsze niesie za sobą przykre konsekwencje - podobnie jest z pracą i odpoczynkiem. Ani pracoholizm, ani lenistwo nie przyniosą tak dobrych efektów dla naszego zdrowia i samopoczucia, jak odpowiedni bilans między wysiłkiem a relaksem. Nie zapominaj o czasie na odpoczynek po okresie wzmożonego wysiłku - zarówno fizycznego, psychicznego, jak i emocjonalnego.

POBIERZ SPECJALNĄ INFOGRAFIKĘ O TYM, JAK DBAĆ O ZDROWIE PSYCHICZNE?

Natalia KocurNatalia Kocur, psycholog, psychoterapeutka w nurcie poznawczo-behawioralnym. Studia psychologiczne ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a szkolenie terapeutyczne odbyła w Centrum Terapii Poznawczo-Behawioralnej w Warszawie. Mieszka i praktykuje w Warszawie. Prowadzi psychoterapię indywidualną oraz stronę internetową z bazą najnowocześniejszej wiedzy na temat zaburzeń lękowych i technikami samopomocy: pokonajlek.pl.

Jak dbać o zdrowie psychiczne?
Kliknij, aby pobrać całą infografikę


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~pro  IP: 89.68.103.xxx(2019-11-25 22:36:29)
"co czwarty polak doświadczy problemów psychicznych". Ciekawe skąd wiedzą. Zrzuty aluminium i rtęci się zaczęły ?


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Jak dbać o zdrowie psychiczne?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line