Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Do czego wykorzystywana jest diagnostyka obrazowa?

Artykuł partnera, dodano: 29 października 2019 r.

Diagnostyka obrazowa, jak sugeruje nazwa, jest działem medycyny zajmującym się wykrywaniem chorób za pomocą różnych technik obrazowania zmian fizjologicznych i patologicznych zachodzących w ludzkim ciele. Do diagnostyki obrazowej wykorzystuje się nowoczesne sprzęty medyczne takie jak rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy i aparat cyfrowy RTG - pozwalają one na dokładną i szczegółową analizę narządów wewnętrznych pacjenta, a przy tym zapewniają bezinwazyjne i całkowicie bezbolesne badanie.

Dlaczego diagnostyka obrazowa jest tak ważna?

Diagnostyka obrazowa daje bardzo duże możliwości rozpoznania i oceny stadium rozwoju wielu mniej lub bardziej poważnych schorzeń, dlatego powszechnie się ją wykorzystuje niemal we wszystkich dziedzinach współczesnej medycyny, zarówno w profilaktyce, jak i w leczeniu. Dzięki tomografii komputerowej, rezonansowi magnetycznemu czy zdjęciom rentgenowskim możliwe jest wykrycie zmian chorobowych, nawet nowotworowych, na wczesnym etapie ich rozwoju, co daje większe szanse na wyleczenie.

Jakie są metody diagnostyki obrazowej?

Najpopularniejszą metodą diagnostyki obrazowej jest ultrasonografia opierająca się na falach ultradźwiękowych przenikających komórki organizmu i umożliwiających wyświetlanie obrazu badanego narządu na monitorze. Równie przydatne są zdjęcia RTG i tomografia komputerowa, czyli techniki obrazowania wykorzystujące promieniowanie rentgenowskie, a także rezonans magnetyczny działający w oparciu o pole elektromagnetyczne i fale radiowe. Więcej o zabiegu diagnostyki obrazowej znajduje się na https://www.sport-klinika.pl/diagnostyka-obrazowa/.

Do czego wykorzystuje się diagnostykę obrazową?

USG świetnie się sprawdza między innymi w badaniach jamy brzusznej, piersi, serca i węzłów chłonnych. RTG umożliwia rozpoznanie schorzeń układu kostnego oraz chorób płuc i nowotworów w obrębie klatki piersiowej. Z kolei rezonans magnetyczny służy do diagnozowania chorób w ośrodkowym układzie nerwowym, jak również układzie mięśniowym i szkieletowym, a nawet szpiku kostnym. Wszystkie te techniki obrazowania pozwalają z niezwykłą precyzją określić zmiany patologiczne zachodzące w ludzkim organizmie i na tej podstawie podjąć odpowiednie kroki w leczeniu.

Do czego wykorzystywana jest diagnostyka obrazowa?


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Do czego wykorzystywana jest diagnostyka obrazowa?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line