Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Wielkopolska: sztuczna inteligencja w badaniu retinopatii cukrzycowej

źródło: Fundacja Okulistyka 21, dodano: 22 października 2019 r.

Fundacja Okulistyka 21W październiku 2019 roku Fundacja Okulistyka 21 uruchomiła program profilaktyki retinopatii cukrzycowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Projekt "Skrining Retinopatii Cukrzycowej" zakłada badania cukrzyków przy okazji wizyty u diabetologa, bez udziału lekarza okulisty - zdjęcia dna oka analizować będzie sztuczna inteligencja. O założeniach programu i tym, jak wyglądają badania z profesorem Andrzejem Grzybowskim rozmawia Julian Lasik.

Na czym polega ten program profilaktyki?

1 października 2019 roku na terenie województwa wielkopolskiego został oficjalnie uruchomiony Program profilaktyki retinopatii cukrzycowej z wykorzystaniem sztucznej inteligencji realizowany przez Fundację Okulistyka 21. Jest to największy tego typu projekt w Europie i obejmie ponad 40 tys. pacjentów z cukrzycą w ciągu trzech lat. W pierwszym etapie założyliśmy współpracę przez okres 15 miesięcy z 14 poradniami diabetologicznymi posiadającymi kontrakt z NFZ na terenie całej Wielkopolski, które w ramach udziału w projekcie mają możliwość zapewnienia swoim pacjentom nowoczesnego, wygodnego i szybkiego badania pod kontem wykrycia zmian wskazujących na retinopatię cukrzycową. Poradnie diabetologiczne zaangażowane w projekt zostały wyposażone w nowoczesny sprzęt okulistyczny do robienia zdjęć dna oka, przeszkolono personel w poradniach oraz zorganizowano plan realizacji badań.

Co się składa na badanie w ramach programu?

Całość badania trwa około kilka minut a składa się na to: wykonanie w pełni automatyczną fundus kamerą zdjęcia dna oka przez wyszkoloną i wykwalifikowaną przez Fundację pielęgniarkę oraz edukację pacjenta poprzez przekazanie broszur zawierających podstawowe informacje na temat retinopatii cukrzycowej oraz pokazanie na nowoczesnych tabletach filmu przygotowanego przez Fundację "Okulistyka 21" wraz z TVP Poznań, który ma za zadane wyjaśnienie pacjentowi czym jest retinopatia cukrzycowa oraz jakie są jej objawy oraz sposoby leczenia.

Co się dzieje dalej z uzyskanymi zdjęciami dna oka pacjenta?

Dzięki współpracy z firmą Polymed - dystrybutorem oprogramowania IDx-DR (oprogramowania mającego klasę IIb wg Unii Europejskiej, czyli zapewniającego autonomiczną analizę zdjęć bez udziału lekarza) uzyskane zdjęcia są następnie analizowane przez specjalnie dedykowany algorytm, który w ciągu kilku minut informuje o zmianach chorobowych wskazujących na retinopatię cukrzycową bądź ich braku. Po zakończonym badaniu pacjent jest już świadom występujących zagrożeń ze strony retinopatii cukrzycowej.

Innowacyjność badań polegała na wykorzystaniu SI (sztucznej inteligencji) do analizy zdjęć dna oka pacjenta wykonanych specjalnym aparatem (funduskamera) przez przeszkolony personel pielęgniarski. Całe badanie trwało zaledwie kilka minut a pacjenci otrzymywali wynik w postaci wydruku na miejscu wraz z zaleceniami dotyczącymi dalszych wizyt kontrolnych u swojego okulisty.

Coraz więcej mówi się o zagrożeniach, które niesie ze sobą sztuczna inteligencja, czy mamy się czego bać?

Sztuczna inteligencja jest niezwykle skutecznym narzędziem, które może wspomagać lekarzy. Problem polega jednak na tym, że w ostatnim czasie na rynku pojawiło się wiele ofert, których wiarygodność jest niska. W Unii Europejskiej istnieje system certyfikacji urządzeń medycznych - mamy klasę I, II, IIa, IIb, III i IV. Im wyższa klasa, tym większa jest wiarygodność i bezpieczeństwo zastosowanego narzędzia. Przykładowo oprogramowanie o klasie I nie może być wykorzystywane autonomicznie, czyli bez nadzoru lekarza. Jedynie oprogramowania, które mają klasę IIb i wyżej mogą być wykorzystywane autonomicznie, to znaczy, że ich wyniki są wystarczające. Jeżeli mamy zastosować jakieś oprogramowanie oparte na sztucznej inteligencji musimy niestety zweryfikować jego wiarygodność.

Podsumowując, istnieje ryzyko, że pod szyldem "sztucznej inteligencji" mogą kryć się hochsztaplerzy i oszuści. Dlatego sama ta nazwa nie powinna jeszcze budzić naszego zaufania. Ostatecznie powinien za danym rozwiązaniem, w tym przypadku, okulistycznym, stać lekarz, który jest gwarantem wiarygodności danego procesu diagnostycznego. Sztuczna inteligencja nie eliminuje lekarzy, a wspomaga ich pracę. W naszym projekcie, ja wraz z zespołem okulistów, zapewniam kontrolę doboru właściwego oprogramowania, jego właściwe zastosowanie oraz kontrolę jego efektywności. Planujemy, że ok. 10% wszystkich zdjęć dna oka zostanie dodatkowo przeanalizowanych przez okulistów, by na każdym etapie mieć pewność, że oprogramowanie działa prawidłowo.

Retinopatia cukrzycowa

Czy ktoś jeszcze jest zaangażowany w program?

Przez cały okres trwania programu pacjentów i pielęgniarek wspiera edukator, który jest obecny przy badaniach oraz ma za zadanie odpowiadać na zadane pytania oraz doradzać pacjentom którzy mają jakiekolwiek wątpliwości.

Pracownicy fundacji "Okulistyka 21" na co dzień aktywnie współpracują z całym personelem medycznym, tj. lekarzami specjalistami diabetologii oraz pielęgniarkami poszczególnych poradni zaangażowanymi w projekt by jak największa liczba pacjentów została przebadana w celu podniesienia wykrywalności retinopatii cukrzycowej.

Gdzie można uzyskać więcej informacji?

Na potrzeby programu została uruchomiona specjalna strona internetowa www.retinopatiacukrzycowa.pl zawierająca informacje dotyczące profilaktyki retinopatii cukrzycowej oraz dająca możliwość pobrania przez pacjentów ich wyników badań. Ponadto na stronie można znaleźć aktualna listę poradni diabetologicznych współpracujących z Fundacją na terenie Wielkopolski.

By dotrzeć do jak największej liczby pacjentów rozpoczęto szeroką akcję promocyjną polegającą na emisji filmów w TVP oraz wielu artykułów zarówno w prasie lokalnej jak i branżowej. Nawiązano również współpracę z Polskim Towarzystwem Diabetologicznym.

Przeczytaj naszą broszurę edukacyjną! POBIERZ

Poniżej znajduje się lista współpracujących poradni diabetologicznych na terenie województwa wielkopolskiego.

Retinopatia cukrzycowa


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Wielkopolska: sztuczna inteligencja w badaniu retinopatii cukrzycowej
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Wtorek, 28 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line