Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Co to jest cukrzyca typu 1? Czym różni się od pozostałych?

Artykuł partnera, dodano: 21 października 2019 r.

Cukrzyca typu 1 jest chorobą o podłożu autoimmunologicznym i stanowi około 10% wszystkich przypadków cukrzycy. Najwięcej zachorowań jest przed 30 rokiem życia, a jej pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj już w dzieciństwie. Czym dokładnie jest ta choroba, czym różni się od pozostałych typów cukrzycy oraz jak wygląda jej leczenie? - o tym w dalszej części naszego artykułu.

Czym jest cukrzyca typu 1?

Jak już wspominaliśmy na wstępie, cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, iż organizm osoby chorej tworzy przeciwciała, które atakują jej własne komórki i prowadzą do ich zniszczenia. W cukrzycy typu 1 celem ataku są tak zwane komórki beta trzustki odpowiedzialne za produkcję oraz wydzielanie insuliny. Ich zniszczenie prowadzi do bezwzględnego braku tego hormonu i wystąpienia ciężkich objawów choroby. Biorąc pod uwagę patomechanizm cukrzycy typu 1 jedyną formą jej leczenia jest regularna podaż egzogennej insuliny. Stąd też dawna nazwa tego typu cukrzycy, to cukrzyca insulinozależna.

Cukrzyca typu 1 - objawy

Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 występują zazwyczaj u dzieci i mają charakter nagły (rozwijają się w ciągu kilku tygodni). Należą do nich między innymi wzmożone pragnienie nawet do kilku litrów na dobę (polidypsja), częste oddawanie moczu (poliuria), uczucie zmęczenia, senność, znaczna utrata masy ciała oraz skłonność do częstych i nawracających infekcji. U części pacjentów, pierwszym objawem cukrzycy typu 1 może być tak zwana ketonowa śpiączka cukrzycowa - jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga bezwzględnej hospitalizacji.

Co to jest cukrzyca typu 1? Czym różni się od pozostałych?

Jak odróżnić cukrzycę typu 1 od innych jej typów?

Zasadniczo wyróżnia się cukrzycę:
 • Typu 1 - określaną dawniej, jako cukrzyca insulinozależna.
 • Typu 2 - określaną dawniej, jako cukrzyca insulinoniezależna.
 • Ciążową - jest to stan podwyższonego stężenia glukozy pojawiający się po raz pierwszy w ciąży. Diagnozowana jest na podstawie trójpunktowego testu obciążenia glukozą (OGTT) wykonywanego przesiewowo pomiędzy 24, a 28 tygodniem ciąży u wszystkich ciężarnych.
 • Typu MODY - jest to rzadki, uwarunkowany genetycznie typ cukrzycy o obrazie zbliżonym do cukrzycy typu 2, ale występujący u osób młodych.
 • Typu LADA - cukrzyca autoimmunologiczna o powolnym przebiegu. Charakteryzuje się obrazem zbliżonym do cukrzycy typu 1, ale występuje u osób w wieku powyżej 30 lat.
Z punktu widzenia pacjentów najważniejsze wydaje się podkreślenie podstawowych różnic pomiędzy cukrzycą typu 1 oraz 2. Tak więc:
 • Wiek zachorowania - pierwsze objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się u dzieci i dorosłych przed 30 rokiem życia. Początek cukrzycy typu 2 jest charakterystyczny dla 4-5 dekady życia.
 • Choroby autoimmunologiczne w wywiadzie - cukrzyca typu 1 często współwystępuje z chorobą Hashimoto, Gravesa-Basedowa, czy też celiakią. W przypadku cukrzycy typu 2 związku takiego się nie obserwuje.
 • Cukrzyca w wywiadzie rodzinnym - dzieci oraz rodzeństwo osób chorych na cukrzycę typu 1 mają genetyczną predyspozycję do zachorowania. Brak jej w przypadku cukrzycy typu 2.
 • BMI - cukrzyca typu 1 występuje zazwyczaj u osób szczupłych, a jednym z jej pierwszych objawów jest zazwyczaj chudnięcie. Na cukrzyce typu 2 chorują najczęściej osoby z nadwagą lub otyłością - stany te predysponują do jej wystąpienia.
 • Leczenie - terapia cukrzycy typu 1 polega na bezwzględnej podaży insuliny przez całe życie. Cukrzyca typu 2, zwłaszcza na początkowym etapie choroby, może być leczona wyłącznie dietą i/lub lekami doustnymi.
Podsumowując, cukrzyca jest chorobą cywilizacyjną i z roku na rok zwiększą się liczba osób z nią walczących. Sprawia, to iż bardzo ważne jest pogłębianie wiedzy społeczeństwa na temat jej objawów, czynników ryzyka oraz sposób leczenia.

Więcej artykułów o cukrzycy znajdziesz na stronie Diabetyk24.pl/blog-section

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Co to jest cukrzyca typu 1? Czym różni się od pozostałych?
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line