Czym jest cukrzyca typu 1?
Jak już wspominaliśmy na wstępie, cukrzyca typu 1 jest chorobą autoimmunologiczną. Oznacza to, iż organizm osoby chorej tworzy przeciwciała, które atakują jej własne komórki i prowadzą do ich zniszczenia. W cukrzycy typu 1 celem ataku są tak zwane komórki beta trzustki odpowiedzialne za produkcję oraz wydzielanie insuliny. Ich zniszczenie prowadzi do bezwzględnego braku tego hormonu i wystąpienia ciężkich objawów choroby. Biorąc pod uwagę patomechanizm cukrzycy typu 1 jedyną formą jej leczenia jest regularna podaż egzogennej insuliny. Stąd też dawna nazwa tego typu cukrzycy, to cukrzyca insulinozależna.
Cukrzyca typu 1 - objawy
Pierwsze objawy cukrzycy typu 1 występują zazwyczaj u dzieci i mają charakter nagły (rozwijają się w ciągu kilku tygodni). Należą do nich między innymi wzmożone pragnienie nawet do kilku litrów na dobę (polidypsja), częste oddawanie moczu (poliuria), uczucie zmęczenia, senność, znaczna utrata masy ciała oraz skłonność do częstych i nawracających infekcji. U części pacjentów, pierwszym objawem cukrzycy typu 1 może być tak zwana ketonowa śpiączka cukrzycowa - jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia i wymaga bezwzględnej hospitalizacji.

Jak odróżnić cukrzycę typu 1 od innych jej typów?
Zasadniczo wyróżnia się cukrzycę:
- Typu 1 - określaną dawniej, jako cukrzyca insulinozależna.
- Typu 2 - określaną dawniej, jako cukrzyca insulinoniezależna.
- Ciążową - jest to stan podwyższonego stężenia glukozy pojawiający się po raz pierwszy w ciąży. Diagnozowana jest na podstawie trójpunktowego testu obciążenia glukozą (OGTT) wykonywanego przesiewowo pomiędzy 24, a 28 tygodniem ciąży u wszystkich ciężarnych.
- Typu MODY - jest to rzadki, uwarunkowany genetycznie typ cukrzycy o obrazie zbliżonym do cukrzycy typu 2, ale występujący u osób młodych.
- Typu LADA - cukrzyca autoimmunologiczna o powolnym przebiegu. Charakteryzuje się obrazem zbliżonym do cukrzycy typu 1, ale występuje u osób w wieku powyżej 30 lat.
- Wiek zachorowania - pierwsze objawy cukrzycy typu 1 pojawiają się u dzieci i dorosłych przed 30 rokiem życia. Początek cukrzycy typu 2 jest charakterystyczny dla 4-5 dekady życia.
- Choroby autoimmunologiczne w wywiadzie - cukrzyca typu 1 często współwystępuje z chorobą Hashimoto, Gravesa-Basedowa, czy też celiakią. W przypadku cukrzycy typu 2 związku takiego się nie obserwuje.
- Cukrzyca w wywiadzie rodzinnym - dzieci oraz rodzeństwo osób chorych na cukrzycę typu 1 mają genetyczną predyspozycję do zachorowania. Brak jej w przypadku cukrzycy typu 2.
- BMI - cukrzyca typu 1 występuje zazwyczaj u osób szczupłych, a jednym z jej pierwszych objawów jest zazwyczaj chudnięcie. Na cukrzyce typu 2 chorują najczęściej osoby z nadwagą lub otyłością - stany te predysponują do jej wystąpienia.
- Leczenie - terapia cukrzycy typu 1 polega na bezwzględnej podaży insuliny przez całe życie. Cukrzyca typu 2, zwłaszcza na początkowym etapie choroby, może być leczona wyłącznie dietą i/lub lekami doustnymi.
Więcej artykułów o cukrzycy znajdziesz na stronie Diabetyk24.pl/blog-section