Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Cukrzyca u kobiet

źródło: Diagnostyka, dodano: 18 października 2019 r.

DiagnostykaKobiety częściej niż mężczyźni chorują na cukrzycę, jednak nie tyle ma to związek z tym, że kobiety gorzej od mężczyzn się odżywiają i mniej ruszają, tylko z tym, że... dłużej żyją. A cukrzyca typu 2 to zdecydowanie choroba związana z wiekiem. W przebiegu cukrzycy dochodzi do rozwoju makroangiopatii, czyli uszkodzenia dużych naczyń krwionośnych i związanych z tym chorób sercowo-naczyniowych, co w rezultacie może prowadzić do zawału serca i udaru mózgu.

Małe naczynia krwionośne również ulegają niekorzystnym zmianom (tzw. mikroangiopatia), co objawia się jako zaburzenia czucia (i jest powiązane jest ze stopą cukrzycową), zaburzenia widzenia oraz może prowadzić do cukrzycowej choroby nerek. Cukrzyca jest zaliczana do chorób cywilizacyjnych.

W Polsce kobiety żyją przeciętnie o 9 lat dłużej niż mężczyźni. Cukrzyca typu 2 natomiast najczęściej występuje u osób po 60. roku życia. Nic więc dziwnego, że proporcja płci w grupie diabetyków wskazuje na przewagę kobiet (56 proc. diabetyków to kobiety, a 44 proc. - mężczyźni). Nie warto jednak czekać, aż z biegiem lat to schorzenie się rozwinie - poprzez aktywny styl życia i zdrową dietę możemy przeciwdziałać niekorzystnym tendencjom.

Jakie są objawy cukrzycy i jakie badania należy wykonać?

Zmęczenie, senność, drażliwość, apatia, zwiększone łaknienie, częste oddawanie moczu, częste występowanie siniaków i wolniejsze gojenie ran - takie, fizyczne objawy związane z cukrzycą można wskazać. U mężczyzn dodatkowo może dochodzić do zaburzeń erekcji, a u kobiet do nawracających infekcji grzybiczych pochwy. Pogarszający się wzrok to również powód do podejrzeń o cukrzycę.

Jednak najbardziej obiektywnym wskaźnikiem cukrzycy jest nieprawidłowe stężenie glukozy we krwi. Glukoza to cukier prosty, który dzięki insulinie przekładany jest na energię niezbędną do życia i prawidłowego funkcjonowania organizmu. U zdrowej osoby jej poziom - przed jedzeniem - nie powinien przekraczać 100 mg/dl (5,5mmol/l). Wynik w przedziale 100-125 mg/dl (5,6-6,9 mmol/l) to tzw. nieprawidłowa glikemia na czczo, która jest stanemprzedcukrzycowym. Jego wystąpienie znacząco podnosi ryzyko rozwoju cukrzycy. Stężenie glukozy na czczo powyżej górnej granicy (w dwóch badaniach) to dowód, że choroba już się rozwinęła.

Drugi ze stanów przedcukrzycowych to nieprawidłowa tolerancja glukozy. Wskazuje na nią za wysokie stężenie glukozy po dwóch godzinach od jej podania (tzw. test OGTT).

W stanach przedcukrzycowych dochodzi do rozwoju i stopniowego nasilania się tzw. insulinooporności. Jest to stan, w którym komórki nie odpowiadają prawidłowo na działanie insuliny, czyli nie wykorzystują glukozy. Najczęściej stan ten jest skutkiem (nie przyczyną!) otyłości, często jest powiązana z innymi zaburzeniami, takimi jak złe wyniki lipidogramu, nadciśnieniem, nieprawidłowości krzepnięcia krwi.

Cukrzyca u kobiet

Hemoglobina glikowana - parametr przydatny nie tylko cukrzykom

Powikłania cukrzycy są groźne, więc bardzo istotne jest wczesne wykrycie tej choroby lub też stanów ją poprzedzających i wdrożenie właściwego leczenia. Diabetykom zapewne znane jest oznaczanie hemoglobiny glikowanej (HbA1C). Parametr ten jest od lat jest uwzględniany w wytycznych Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczących monitorowania cukrzycy. Amerykańskie Stowarzyszenie Diabetologiczne (ADA) i Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) sugerują, że możliwa jest diagnoza cukrzycy w oparciu o wynik HbA1C powyżej 6,5%.

Ponadto, parametr ten odzwierciedla sprawność gospodarki węglowodanowej zarówno u cukrzyków, jak i u osób bez tego schorzenia. Wskazuje się zatem na zasadność oznaczania hemoglobiny glikowanej u zdrowych osób, bo określa możliwość wystąpienia cukrzycy 2 typu jak również ryzyka sercowo-naczyniowego w przyszłości,. Do wizyty u lekarza oraz zrewidowania diety i aktywności fizycznej powinien skłonić poziom HbA1C powyżej 5,7%.

Lekarze podkreślają, że cukrzyca średnio o 6 lat skraca życie diabetyków, a kiedy rozwinie się u nich choroba sercowo-naczyniowa mogą oni żyć nawet o 12 lat krócej.

Cukrzyca jest jedną z chorób cywilizacyjnych, którym warto poświęcić szczególną uwagę, bo dotyczą większości z nas. W laboratoriach medycznych Diagnostyka do końca listopada 2019 roku trwa kampania edukacyjna z ofertą badań w obniżonej cenie, można sprawdzić wszystkie parametry pod kątem cukrzycy a także kilkanaście innych, m.in. badających funkcje serca, nerek, wątroby i wpływającą na cały organizm witaminę D3 https://www.drogadozdrowia.diag.pl

dr nauk medycznych Emilia Martin, laboratoria medyczne DIAGNOSTYKA

Diagnostyka Pakiety


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Cukrzyca u kobiet
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line