Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Leki dla cukrzyków

Artykuł sponsorowany, dodano: 12 września 2019 r.

Diagnoza cukrzycy zawsze jest zaskoczeniem i szokiem zarówno dla pacjenta, jak i jego rodziny. Mimo tego, że jest to jedna z "najpopularniejszych" chorób XXI wieku zaznajomienie się z obowiązującymi zasadami leczenia, dostępnymi na rynku lekami, możliwościami leczenia wymaga ogromu czasu i wysiłku. Nie wszystkie tego typu informacje podane są pacjentowi jak na dłoni.
 1. Lista leków
 2. Leki na cukrzycę typu 2
 3. Leki na cukrzycę typu 1
Lista leków

Leki dla cukrzyków to niezbędne narzędzie leczenia. Warto zdawać sobie sprawę, że nie wszystkie leki dostępne w USA lub zachodniej Europie są równie łatwo (albo w ogóle) dostępne w Polsce. Przygotowując się do walki z chorobą, warto odwiedzić zestawienie dostępne na https://baza-lekow.com.pl/diabetologia/ i zapoznać się z dostępnymi w kraju lekami dla diabetyków. Obejmują one nie tylko leki przypisywane na receptę, ale także wspomagające suplementy, które można kupić bez konieczności wizyty u lekarza. Chodzi głównie o naturalne preparaty, które pomagają w regulowaniu poziomu cukru w organizmie. Na liście znaleźć można zarówno leki przeznaczone do leczenia cukrzycy typu 1, jak i te dedykowane cukrzycy typu 2. W bazie można znaleźć leki, suplementy oraz wyroby medyczne.

Leki na cukrzycę typu 2

Większość osób chorych na cukrzycę to przede wszystkim pacjenci z cukrzycą typu 2. Podstawowe przyczyny tej choroba to nieodpowiednia dieta, bogata w cukier, tłuszcze oraz wysoko przetworzoną żywność. Do jej rozwoju przyczynia się także niski poziom aktywności fizycznej, siedzący tryb życia, połączony ze stresem i małą ilością snu. Część osób z cukrzycą boryka się z powodu obciążeń genetycznych. Leczenie cukrzycy wymaga stałej kontroli poziomu cukru i współpracy z diabetologiem. Kluczowa jest właściwa, zdrowa i lekkostrawna dieta oraz regularna aktywność fizyczna (niekoniecznie bardzo wysoka, chodzi o umiarkowany ruch, ale najważniejsze, aby podejmowany był on stale). Substancje stosowane w lekach przeciwcukrzycowych to m.in metformina, sitagliptyna, wildgliptyna oraz empaglifozyna, natomiast w przypadku cukrzycy typu 2 najczęściej zapisuje się metforminę, która uznawana jest za substancję wyjątkowo bezpieczną w stosowaniu, ponieważ nie powoduje ona niedocukrzeń. Leki takie można znaleźć na serwisach segregujących leki/bazach leków.

Leki na cukrzycę typu 1

Cukrzyca typu 1 w przeciwieństwie do cukrzycy typu 2 pojawia się niezależnie od prowadzonego przez pacjenta trybu życia. Jej przyczyną nie jest ani niezdrowa dieta, ani brak aktywności fizycznej. Przyczyną jest uszkodzenie komórek beta (wysepek Langerhansa) trzustki. Dzieje się tak najczęściej w wyniku infekcji wirusowej. Uszkodzenie komórek bezpośrednio wpływa na zaburzenie gospodarki glukozy w organizmie, ponieważ to właśnie wysepki Langerhansa odpowiadają za produkcję insuliny. Skłonność do zachorowania na cukrzycę jest niestety również dziedziczna. Rozpoznania cukrzycy typu 1 jednoznacznie łączy się z koniecznością zastosowania insulinoterapii. Insulinę podaje się metodą wielokrotnych wstrzyknięć insuliny bądź za pomocą ciągłego podskórnego wlewu insuliny z wykorzystaniem osobistej pompy insulinowej.

Uszkodzenie, o którym mowa, prowadzi bowiem do stopniowego zmniejszania się poziomu insuliny endogennej (czyli produkowanej przez organizm pacjenta - ryc. 12), aż do całkowitego nieodwracalnego zniszczenia komórek. Koniecznej jest więc podawanie insuliny egzogennej w formie leku. Na rynku polskim dostępne są obecnie cztery rodzaje insulin:
 • szybko działające analogi
 • krótko działające krystaliczne insuliny
 • insuliny o przedłużonym działaniu
 • analogi długo działające.
Leki dla cukrzyków


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Leki dla cukrzyków
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line