Strona główna
 1. Wiadomości
 2. O cukrzycy
 3. Porady
 4. Sprzęt i leki
 5. Więcej
 6. Przydatne
 7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Nowy raport Fundacji Urszuli Jaworskiej - Cukrzyca Tu i Teraz

źródło: raport Cukrzyca Tu i Teraz, dodano: 24 września 2019 r.

Fundacja Urszuli JaworskiejFundacja Urszuli Jaworskiej zaprezentowała raport "Cukrzyca Tu i Teraz - badanie systemu monitorowania, leczenia i opieki nad pacjentem z cukrzycą z punktu widzenia potrzeb pacjenta, personelu medycznego oraz placówek ochrony zdrowia". Celem badania było poznanie opinii pacjentów oraz profesjonalistów medycznych na temat obecnego stanu monitorowania, leczenia i opieki nad pacjentami z cukrzycą.

"Oddajemy w Państwa ręce raport dotyczący stanu opieki nad pacjentem z cukrzycą w Polsce z perspektywy pacjentów, lekarzy diabetologów, lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz pielęgniarek i edukatorów diabetologicznych. Mam nadzieję, że uzyskane dane pozwolą na budowę systemu opieki w kierunku stałego monitorowania, lepszej terapii i kompleksowej opieki nad pacjentem z cukrzycą." - Urszula Jaworska, Prezes Zarządu Fundacji Urszuli Jaworskiej.

Przeprowadzenie badania było możliwe dzięki zaangażowaniu Konsultanta Krajowego w dziedzinie diabetologii, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Fundacji Diabeciaki, Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach oraz przy wsparciu i pomocy NFZ.

Urszula JaworskaW badaniu udział wzięło 1203 pacjentów, 61 lekarzy diabetologów, 181 lekarzy POZ oraz 133 pielęgniarki i edukatorzy diabetologiczni. Badanie przeprowadzono od grudnia 2018 roku do maja 2019 roku.

"Raport to drogowskaz do tych zmian i liczę, że przy dalszych pracach wszystkie zainteresowane instytucje będą wspólnie ten projekt budować, a potem realizować. Uważam, że opiekę nad pacjentami z cukrzycą należy budować z perspektywy samych zainteresowanych, uwzględniając ich oczekiwania oraz potrzeby. Niemniej ważne są również oczekiwania i potrzeby kadr medycznych i personelu pomocniczego pracujących na rzecz pacjentów z cukrzycą." - Urszula Jaworska, Prezes Zarządu Fundacji Urszuli Jaworskiej.

Podsumowanie odpowiedzi - cukrzyca typu 1

Prawie 40% dorosłych pacjentów z cukrzycą typu 1 uznało, że cały system opieki diabetologicznej wymaga zmiany. Jeśli chodzi o poszczególne kategorie, to za najpilniej wymagającą zmianę pacjenci wskazali potrzebę zmiany w dostępie do leków innowacyjnych. Odpowiedź taką wskazało 82% diabetyków. Równie pilnej zmiany wymaga według ankietowanych system finansowania leczenia cukrzycy. Odpowiedziało tak nieco ponad 81% badanych pacjentów. 58,7% uznało, że potrzeba zmian w dostępie do lekarzy diabetologów. Prawie 53%, że należy również poprawić dostęp do lekarzy innych specjalności. Ponad 40% pacjentów uznało, że poprawy wymaga system leczenia powikłań. A ponad 26%, że diagnostyka cukrzycy. Praktycznie wszyscy pacjenci z cukrzycą typu 1 podkreślili w swobodnej wypowiedzi, potrzebę zmiany finansowania leczenia i zakupu sprzętu dla osób po 26 roku życia. Pojawiły się też głosy o potrzebie zmian w przepisach na prawo jazdy dla diabetyków oraz o konieczności budowy systemu informatycznego dla pacjentów (zapisy on-line do specjalistów). Pojawiły się również głosy o potrzebie dostępu do wykwalifikowanych psychologów i psychiatrów rozumiejących potrzeby pacjentów z cukrzycą oraz do specjalistów w zakresie zaburzeń odżywiania. Inną poruszoną kwestią, którą wymienili pacjenci to mało profesjonalne podejście lekarzy do kobiet w ciąży z długoletnią cukrzycą oraz słaba systemowa edukacja dla pacjentów. Tylko 1% ankietowanych wskazało, że obecny system opieki nad pacjentami z cukrzycą nie wymaga zmian, gdyż działa prawidłowo.

Podsumowanie odpowiedzi - cukrzyca typu 2

Ankietowani pytani o zmianę systemu opieki diabetologicznej w 32,8% uznali, że system w całości wymaga zmian. W konkretnych elementach w pytaniu największą ilość wskazań pacjentów otrzymała odpowiedź, że poprawy wymaga dostęp do innowacyjnego leczenia. Takiego zdania było ponad 70% pacjentów z cukrzycą typu 2. Ponad 59%, że poprawy wymaga dostęp do lekarzy diabetologów, a ponad 53% pacjentów uznało również konieczność zmiany systemu finansowania leczenia. 47,7% uznało, że poprawy wymaga dostęp do lekarzy innych specjalności. Ponad 33%, że konieczna jest zmiana w diagnostyce cukrzycy, a 32%, że system leczenia powikłań. W odpowiedzi "Inny sposób" pacjenci mieli możliwość swobodnej wypowiedzi i wskazania, co według nich wymaga jeszcze poprawy lub zmiany. Pojawiły się tutaj głosy, że zmian wymaga system edukacji społeczeństwa i profilaktyki cukrzycy. Zmiany w nierównym dostępie "duże miasto a wieś" oraz sposobu żywienia, szczególnie w dostępie do tzw." jedzenia śmieciowego".

REKOMENDACJE NAJPILNIEJSZYCH ZMIAN W KIERUNKU OPTYMALIZACJI OPIEKI NAD PACJENTEM Z CUKRZYCĄ W POLSCE
 • EDUKACJA - Poprawa świadomości pacjentów i społeczeństwa na temat cukrzycy i jej powikłań. Edukacja już od najmłodszych lat, wprowadzenie systemowej edukacji w skali całego kraju. Przekonanie pacjentów, że sami mają największy wpływ na możliwość zachorowania i przebieg swojej choroby. Walka z tzw. niezdrowym stylem życia. Nauka prawidłowych nawyków żywieniowych. Wprowadzenie zawodu edukatora diabetologicznego, dobrze wyedukowanego i dostępnego dla pacjentów. Uświadamianie jak ważny jest aktywny udział w procesie leczenia i jak wiele zależy od samego pacjenta i jego rodziny.

 • OPIEKA KOORDYNOWANA - Kompleksowa opieka nad pacjentami i koordynacja opieki w zespołach terapeutycznych. Wymiana informacji o pacjentach dzięki informatyzacji i elektronicznej dokumentacji pacjenta i telemedycynie. Stworzenie zespołów terapeutycznych (lekarz POZ, diabetolog, dietetyk, pielęgniarka) opartych w przypadku cukrzycy typu 2 na POZ, a w przypadku typu 1 na poradni diabetologicznej. Opieka koordynowana w praktyce, a nie na papierze.

 • ZMIANY W SYSTEMIE - Adekwatne finansowanie kadr medycznych i świadczeń zdrowotnych, gwarantujące ograniczenie kolejek i poprawę dostępu do opieki. Optymalizacja systemu, który podoła zmianom demograficznym (starzenie się społeczeństwa) i rosnącej liczbie pacjentów z cukrzycą.

 • TERAPIE - Leczenie zgodne z zaleceniami klinicznymi Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego z zagwarantowanym dostępem pacjentów do zawartych w zaleceniach; diagnostyki, leków i wyrobów medycznych.

 • COMPLIANCE i MONITOROWANIE - Poprawa wskaźników przestrzegania przez pacjentów zaleceń terapeutycznych, utrzymanie pacjenta na poziomie stałej współpracy z lekarzem i terapeutami. Ciągłe monitorowanie efektów terapeutycznych. Stała opieka nad pacjentem, nie tylko podczas wizyt. Angażowanie rodziny i bliskich pacjenta w poprawę skuteczności opieki i terapii. Wykorzystanie narzędzi telemedycyny w samokontroli cukrzycy.

 • PROFILAKTYKA CUKRZYCY - Zatrzymanie "epidemii" cukrzycy typu 2. Skuteczna profilaktyka i leczenie pacjentów już na etapie przedcukrzycowym w przypadku typu 2. Skuteczna profilaktyka i leczenie otyłości, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Wprowadzenie zajęć o zdrowym stylu życia do szkół. Promowanie zdrowego stylu życia i aktywnosci fizycznej przez media. Zakaz reklamy słodyczy, chipsów i podobnej niezdrowej żywności.

 • PROFILAKTYKA POWIKŁAŃ - Skuteczne zapobieganie powikłaniom cukrzycy, w szczególności; powikłaniom sercowo — naczyniowym, nefrologicznym i neurologicznym, poprzez kompleksową i koordynowaną opiekę nad pacjentem z cukrzycą.
Pobierz pełny raport - kliknij tutajJeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Joa  IP: 85.221.216.xxx(2019-09-24 13:12:34)
Przeczytałam do strony 128 raportu. Ciekawe, ale brak podkreślania najistotniejszej wg mnie obecnie rzeczy, niezbędnej cukrzykom - refundacji systemów cgm!!!


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Nowy raport Fundacji Urszuli Jaworskiej - Cukrzyca Tu i Teraz
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line