Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Miłkowski: Refundacja flozyn to już tylko kwestia negocjacji cenowych

źródło: MedExpress, dodano: 18 września 2019 r.

Medexpress.plOrganizacje zrzeszające pacjentów nieustannie piszą apele do Ministra Zdrowia w sprawie nowych terapii w cukrzycy typu 2. W sierpniu apelowano o udzielenie wyjaśnień odnośnie przeciągających się procesów refundacyjnych dla flozyn i inkretyn. Redaktorzy MedExpress zapytali wiceministra zdrowia Maciej Miłkowski, jak Ministerstwo reaguje na te apele i jaka jest odpowiedź Ministerstwa Zdrowia w tej sprawie.

Pacjenci w Polsce w ramach refundacji w pierwszej kolejności otrzymują terapie w tabletkach tj. metforminę, następnie pochodną sulfonylomocznika, a kiedy te przestają być skuteczne od razu insulinę. Środkowy etap leczenia cukrzycy typu 2 tj. tuż przed włączeniem insuliny jest zaniedbany. W luce tej powinny znaleźć się nowoczesne terapie, które zabezpieczą pacjenta przed ryzykiem wystąpienia powikłań sercowo - naczyniowych oraz odsuną w czasie zastosowanie uciążliwej terapii insuliną, która wymaga zwiększonego zużycia refundowanych testów paskowych do pomiaru glikemii. Organizacje pacjentów apelują w sprawie nowych terapii w cukrzycy typu 2 (czytaj więcej).

Maciej Miłkowski: Wiemy, że leczenie cukrzycy jest bardzo istotne. Choroba ta powoduje mnogość powikłań kardiologicznych, naczyniowych, a leczenie tych powikłań jest bardzo kosztowne. Ale leczenie nowymi technologiami, w tym przypadku flozynami (choć są tu jeszcze inne typy leków, które nie są objęte refundacją) przy aktualnie proponowanych cenach, to budżet trudny do sfinansowania.

Maciej Miłkowski: Jest to bowiem duża grupa chorych, nawet do 200 tysięcy pacjentów. Wiemy też, że tych leków [flozyn] jest kilka. I choć w ich charakterystykach produktu leczniczego mowa jest o podobnych grupach chorych, to we wnioskach refundacyjnych każdemu z nich przypisano konkretne, [nieco inne] populacje. W związku z tym musimy tu myśleć łącznie o pełnej populacji, czyli pełnej grupie wszystkich pacjentów, być może wszystkich pacjentów w pełnym zakresie leczenia. To jest związane teraz już wyłącznie z negocjacjami cenowymi. Wiem, że te negocjacje są bardzo trudne. W niektórych przypadkach te leki są dostępne w aptekach taniej niż my możemy wynegocjować na dzień dzisiejszy. Tak więc widać, że jest jeszcze tu jeszcze pole do negocjacji. Oczekujemy, że firmy będą jednak chciały te leki sprzedawać w Polsce, bo są to olbrzymie kwoty - setki milionów złotych.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Miłkowski: Refundacja flozyn to już tylko kwestia negocjacji cenowych
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line