Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Artykuły

Gdynia walczy z nadwagą u dzieci i cukrzycą

źródło: informacja prasowa, dodano: 17 września 2019 r.

W ubiegłym roku szkolnym Gdyński Samorząd finansował dodatkowe badania wśród uczniów klas 3 i 7 szkół podstawowych w zakresie analizy masy i składu ciała, wydolności fizycznej i płaskostopia. Wyniki badań są niepokojące. Spośród 1427 przebadanych dzieci 22% procent cierpi na nadwagę lub otyłość. U 222 uczniów stwierdzono nieprawidłowe ciśnienie tętnicze krwi, a 497 z nich ma niedostateczną wydolność fizyczną.

W związku z tym Gdyński Samorząd rozpoczął realizację programu polityki zdrowotnej pn.: "Program polityki zdrowotnej w zakresie profilaktyki i leczenia nadwagi i otyłości w populacji młodzieży w Gminie Miasta Gdyni na lata 2018 - 2020", którego celem jest zmniejszenie częstości występowania nadmiaru masy ciała oraz modyfikacja zachowań żywieniowych u dzieci i młodzieży.

"Jakość i długość życia mieszkańców Gdyni jest priorytetem dla działań podejmowanych przez Gdyński Samorząd. O zdrowie dzieci i młodzieży dbamy prowadząc działania w różnych obszarach życia. Obecnie w Gdyni realizowane są trzy programy polityki zdrowotnej. Oprócz leczenia nadwagi i otyłości, organizowane są także szczepienia ochronne dla dziewczynek w wieku 13-14 lat przeciwko zakażeniu wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz program mający na celu popularyzację sportu i aktywności fizycznej. Ponadto prowadzimy analizę jakości i organizacji żywienia zbiorowego w gdyńskich szkołach podstawowych. Wszystkie te działania mają na celu wzmocnienie potencjału zdrowotnego dzieci i młodzieży. Z niepokojem obserwujemy wzrost masy ciała u najmłodszych mieszkańców Gdyni. Badania przeprowadzone w minionym roku szkolnym wśród uczniów gdyńskich szkół potwierdzają niekorzystne statystyki otyłości w populacji dzieci i młodzieży w Polsce. Specjaliści alarmują o pilnej konieczności rozwiązań w tym obszarze, dlatego też podjęliśmy decyzję o wdrożeniu kompleksowego programu profilaktyki i leczenia otyłości. Wierzę, że będzie to kolejny krok do skutecznego przeciwdziałania skutkom otyłości i nadwagi" - mówi Pan Bartosz Bartoszewicz, Wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Program jest w całości finansowany ze środków Gminy Miasta Gdyni, realizowany przez Fundację Medicover, podmiot wyłoniony w drodze konkursu. Po wyrażeniu zgody przez rodziców, dzieci zostaną zakwalifikowane do programu na okres 12 miesięcy. Celem programu jest objęcie dziecka i jego najbliższej rodziny kompleksową opieką sprawowaną przez interdyscyplinarny zespół składający się z lekarza, dietetyka, psychologa i specjalisty aktywności fizycznej. Wykonane zostaną również badania krwi u dziecka, które wykażą, czy nadwaga lub otyłość przyczyniła się już do rozwoju innych problemów zdrowotnych, np. zaburzeń hormonalnych czy też cukrzycy. Zaplanowane są również warsztaty dla rodzin, których celem jest zwiększenie świadomości w zakresie konsekwencji wynikających z choroby, jaką jest otyłość, a także zwiększenie motywacji całej rodziny do zmiany stylu życia.

"Młodzież biorąca udział w programie będzie miała możliwość korzystania nie tylko z konsultacji u specjalistów ale również będzie mogła uczestniczyć w wydarzeniach sportowych im dedykowanych. Mam nadzieję, że zmiana nawyków żywieniowych oraz stylu życia przyczyni się nie tylko do poprawy stanu zdrowia, ale również pozytywnie wpłynie na samoocenę uczestników oraz zachęci do korzystania z bogatej oferty sportowej proponowanej przez miasto" - dodaje Anna Melki, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

Współcześnie, dzieci obarczone są szeregiem problemów zdrowotnych wynikających - w znacznej mierze - z nieprawidłowego stylu życia. Otyłość, bagatelizowana przez niektórych, to choroba, która w 70 procentach przypadków kończy się cukrzycą. Niegdyś dotykała ona głównie osoby dojrzałe, w wieku 50 - 60 lat. Obecnie na cukrzycę zapadają nią nastolatkowie.

Gdynia walczy z nadwagą u dzieci i cukrzycą
Od lewej: Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover, dr n. med. Katarzyna Korzeniowska, ekspert, specjalista pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, Magdalena Drażba, Gdyńskie Centrum Zdrowia

"Dziś wiemy, że otyły nastolatek to w 80 procentach otyły dorosły, a konsekwencją otyłości mogą być poważne problemy zdrowotne takie jak: insulinooporność wraz z cukrzycą, podwyższony poziom cholesterolu, nadciśnienie tętnicze, stłuszczenie wątroby, zespół policystycznych jajników, bezdech senny czy przeciążenie kości i mięśni" - wylicza dr n. med. Katarzyna Korzeniowska, ekspert, specjalista pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej.

Groźną konsekwencją otyłości są również zaburzenia emocjonalne. Otyłe dziecko czy nastolatek narażony jest częściej na docinki ze strony swoich rówieśników, co skutkować może obniżonym nastrojem oraz mniejszą pewnością siebie. Rokrocznie budżet Państwa przeznacza ponad 9 procent nakładów na opiekę zdrowotną, czyli około 2,5 mld złotych na leczenie cukrzycy i jej powikłań.

"Wydatki pacjenta z cukrzycą na leczenie mogą sięgać nawet do kilkuset złotych miesięcznie. Retorycznym zdaje się być zatem pytanie, czy warto zapobiegać rozwojowi cukrzycy u dzieci i młodzieży?" - pyta Katarzyna Korzeniowska.

Od 2013 roku Fundacja Medicover prowadzi w Polsce program profilaktyki nadwagi i otyłości występującej wśród dzieci i ich rodziców. Jego celem jest wpływanie zarówno na rodzinę, jak i na szkołę, ponieważ obydwa te środowiska mogą wspólnie wspierać dzieci w utrzymaniu prawidłowej masy ciała oraz dobrego samopoczucia.

"Chciałem bardzo podziękować miastu Gdynia za zaufanie. Cieszymy się, że innowacyjne rozwiązania takie jak badanie przesiewowe uczniów w oparciu o system informatyczny w gabinecie pielęgniarki szkolnej, a następnie prowadzenie przemyślanej polityki zdrowotnej doprowadzą do współpracy, która może wpłynie korzystnie na stan zdrowia uczniów" - zapewnia Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover.

Gdynia walczy z nadwagą u dzieci i cukrzycą
Od lewej: Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover, dr n. med. Katarzyna Korzeniowska, ekspert, specjalista pediatrii, endokrynologii i diabetologii dziecięcej, Magdalena Drażba, Gdyńskie Centrum Zdrowia, Anna Melki, Dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia, Grzegorz Rietz, absolwent Programu Fundacji Medicover, Joanna Rietz, mama Grzegorza

Liczby mówią same za siebie. W Gdyni prowadzony wcześniej przez Fundację Medicover program ukończyło 232 uczestników. Tylko 35 procent nadal przybierało na wadze i nie zmieniało nawyków żywieniowych ani sportowych. Pozostali średnio obniżali swój centyl BMI (BMI - wskaźnik masy ciała) o 7. Tylko 14,5 procent pozostawało na tym samym centylu i chociaż waga się nie zmieniała, to zwiększała się tkanka beztłuszczowa a zmniejszała tłuszczowa.

"Dostrzegaliśmy ogromne zmiany w świadomości. W ankiecie końcowej, na pytanie czy podobał im się Program, aż 77 procent uczestników odpowiedziało, że tak. I to nas cieszy najbardziej oraz uważamy za wyjątkowo wartościowe przykłady absolwentów, którzy już wiedzą, że nie ma diet cud, ale że są uniwersalne zasady, które wspierają prawidłowy rozwój. Dzisiaj jest z nami Grzegorz, którego historia jako pierwsza dodała nam skrzydeł. Do dziś podobnych historii mamy więcej, ale każda indywidualna i każda wymagająca indywidulanego podejścia. I tak się staramy działać, i taki program chcemy dostarczyć mieszkańcom Gdyni" - zapewnia Marcin Radziwiłł.

Polskie dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie. Statystyki potwierdzają, że u co piątego dziecka występuje nadmierna masa ciała. Rodzice powinni przywiązywać większą wagę do kształtowania nawyków żywieniowych swoich dzieci oraz zachęcać je do regularnych badań i monitorowania swojego stanu zdrowia. Ważne jest także, aby edukować najmłodszych, którzy mogą nie zdawać sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje niesie za sobą prowadzenie niezdrowego trybu życia. Przekonał się o tym Grzegorz Rietz, który w 2013 roku przystąpił do Programu PoZdro! Jak przyznaje, to był dla niego przełomowy moment.

"Zmagałem się z nadwagą, z docinkami kolegów, które nie były przyjemne i przede wszystkim nie rozumiałem, dlaczego jedni są szczupli a inni nie. Dopiero gdy przystąpiłem do programu wzrosła moja świadomość. Zacząłem korzystać z podpowiedzi dietetyka, lekarza oraz nauczyłem się, co znaczy zdrowy styl jedzenia oraz jak działa metabolizm" - wspomina Grzegorz Rietz.

Grzegorz zawsze lubił sport, często grał w piłkę nożną, ale w trakcie udziału w programie uzmysłowił sobie, że sama aktywność fizyczna nie wystarczy do tego, aby być zdrowym. Potrzebna jest także zbilansowana dieta, posiłki, które dostarczają energię, a nie wyłącznie puste kalorie.

"Wyniki badań laboratoryjnych nie były za dobre, a Grzegorz miał dopiero 13 lat. Jako rodzice, byliśmy przekonani, że dbając o odpowiednią ilość zajęć sportowych oraz o zdrowe jedzenie jednocześnie uda nam się opanować wagę i zdrowie syna. I niestety, jak zapewne większość osób, daliśmy się nabrać na reklamy owocowych, "zdrowych" jogurtów, soczków pełnych witamin, które po konsultacjach ze specjalistami programu PoZdro, od razu odstawiliśmy. Okazały się nie takie zdrowe, jak zapewniali ich producenci" - przyznaje Joanna Rietz, mama Grzegorza.

Grzegorz w krótkim czasie zrezygnował z białego pieczywa, na rzecz ciemnego a słodzone, gazowane napoje zastąpił wodą. W odzyskaniu pewności siebie i umocnieniu motywacji do zmiany nawyków żywieniowych pomogli mu także jego rodzice, którzy również towarzyszyli mu w programie. Oni także zrezygnowali z zakupu produktów zawierających cukier oraz przeszli na zdrową dietę razem z synem.

Gdynia walczy z nadwagą u dzieci i cukrzycą
Od lewej: Marcin Radziwiłł, Prezes Fundacji Medicover, Grzegorz Rietz, absolwent Programu Fundacji Medicover

"Dzisiaj Grzegorz ma świetne wyniki i nie ma śladu po insulinooporności. Udało nam się to osiągnąć dzięki udziałowi w programie oraz specjalistom, którzy dzielili się z nami fachową wiedzą oraz uświadomili nam, co jest dla nas dobre a co nam nie służy" - dodaje Joanna Rietz.

Przystępując do programu warto mieć u swojego boku rodziców a także konsekwentnie stosować się do zaleceń lekarzy i się nie poddawać.

"Warto uzbroić się w cierpliwość, bo zmiana nie nastąpi z dnia na dzień. U mnie największe efekty były widoczne po około 3 miesiącach. Pamiętajmy, że u każdego proces ten może przebiegać inaczej - uprzedza Grzegorz. - Z czystym sumieniem mogę jednak zachęcić wszystkich: nie poddawajcie się i weźcie udział w gdyńskim programie. Fajnie, że nasze miasto daje taką szansę. A rodzice, proszę, wspierajcie swoje dzieci. Moi tak zrobili i nam się udało!" - apeluje Grzegorz.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Artykuły: Gdynia walczy z nadwagą u dzieci i cukrzycą
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Poniedziałek, 27 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line