Preparaty z błonnikiem, nieprzyswajalnym składnikiem pokarmów roślinnych, mogą obniżać ryzyko chorób serca u osób z cukrzycą typu II - zaobserwowali badacze amerykańscy.
Jak wynika z informacji podanej przez serwis internetowy EurekAlert, korzystne działanie błonnika polega na obniżaniu we krwi poziomu związków tłuszczowych, które sprzyjają chorobom układu krążenia. Zalicza się tu cholesterol i trójglicerydy.
Choroby serca są jednym z głównych powikłań cukrzycy typu II, zaburzenia metabolicznego powszechnego w krajach wysoko rozwiniętych. Do rozwoju cukrzycy II dochodzi wówczas, gdy organizm przestaje prawidłowo wykorzystywać insulinę do przetwarzania glukozy uzyskiwanej z pokarmu.
Wśród czynników, które sprzyjają schorzeniu, wymienia się oprócz czynników genetycznych, również niezdrowy styl życia - brak ruchu, przejadanie się i nieprawidłową dietę, zbyt bogatą w tłuszcze zwierzęce, a pozbawioną m.in. odpowiedniej ilości produktów zbożowych z pełnego ziarna oraz warzyw i owoców.
To właśnie te roślinne składniki diety są bogatym źródłem błonnika, nieprzyswajalnego dla ludzi (tj. nietrawionego przez układ pokarmowy) składnika produktów roślinnych. Jak wskazują liczne badania, błonnik hamuje w jelitach wchłanianie cholesterolu z pokarmu i w ten sposób obniża jego poziom we krwi.
Łatwym sposobem uzupełniania niedoborów błonnika w diecie są preparaty sprzedawane bez recepty. Najnowsze amerykańskie badania miały pomóc w ocenie działania tych preparatów u osób, które z powodu cukrzycy II mają wysokie ryzyko chorób serca.
Badania przeprowadzono w grupie 78 chorych na cukrzycę typu II, o średniej wieku 59 lat. Przez 90 dni podawano im płynny preparat z błonnikiem roślinnym - w dwóch lub trzech 5-gramowych dawkach na dzień, na 5-10 minut przed jedzeniem.
Na początku i na końcu badań wszystkim zmierzono ogólny poziom cholesterolu, poziom "dobrego" i "złego" cholesterolu oraz trójglicerydów.
U osób stosujących preparaty z błonnikiem odnotowano nie tylko spadek ogólnego poziomu cholesterolu czy trójglicerydów, ale też korzystne zmiany w proporcjach LDL i HDL.
Poziom "złego" cholesterolu spadł średnio o 29 proc., natomiast poziom "dobrego" podniósł się o 22 proc.
Pod tym względem preparaty z błonnikiem działały bardziej wszechstronnie, niż leki obniżające poziom cholesterolu, zaznaczają autorzy badań. Medykamenty najczęściej powodują spadek poziomu LDL, natomiast nie wpływają na poziom HDL. Dlatego badacze uważają, że osoby z umiarkowanie wysokim poziomem cholesterolu mogą stosować preparaty z błonnikiem alternatywnie do leków.