Sensory nie powinny być przechowywane w narażeniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub skrajne wartości temperatury oraz wilgotności. Sensory Enlite produkowane przez firmę Medtronic można przechowywać w temperaturze pokojowej, w zakres od +2 st. C do +30 st. C. Jeżeli sensor jest przechowywany w niskiej temperaturze, aby zapobiec kondensacji, należy pozwolić na ogrzanie się sensora do temperatury pokojowej. Nie wolno przechowywać sensorów w temperaturach niższych niż +2 st. C. Natomiast najnowszy Guardian Sensor 3 wymaga przechowywania w temperaturze od 2 st. C do 27 st. C.
Sensory do FreeStyle Libre wymagają przechowywania w temperaturze od 4 st. C do 25 st. C. Nie ma konieczności przechowywania zestawu czujnika w lodówce, jednak można to zrobić zwracając uwagę na to, żeby temperatura przechowywania była w zakresie między 4 st. C a 25 st. C. Sensorów nie wolno zamrażać.
Sensory Dexcom wymagają przechowywania w temperaturze w zakresie od 2 st.C do 25 st. C. Czujniki można przechowywać w lodówce, jeśli zapewnia ona zakres temperatur zgodny z podanym. Czujników nie należy przechowywać w zamrażarce.
Grzegorz Stykowski, tata chorej na cukrzycę typu 1 Niny oraz autor bloga "Życie w typu 1" pisze na swoim blogu: "Zmierzyłem temperaturę w przesyłce jak już sporo sobie postała w temperaturze otoczenia u mnie w pracy (mamy tam pomieszczenia klimatyzowane z zadaną temperaturą 24-25 stopni). Jak widać w paczce było wciąż 30 stopni. Ile zatem musiało być w przestrzeni ładunkowej samochodu kuriera? Zasady transportu wyrobów medycznych są opisane w rozporządzeniu Ministra. Czy tak można transportować wyroby medyczne służące do monitorowania funkcji życiowej jaka jest poziom glikemii? System Smart Guard bazuje na podstawie wskazań sensorów. Czy Medtronic nie jest w stanie wysyłać swoich elektrod w atmosferze kontrolowanej temperatury?"
foto: Grzegorz Stykowski
Obowiązują przepisy dotyczące zapewnienia jakości produktów leczniczych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 381) przedsiębiorca dostarczających produkt lecznicze odpowiada za ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem. W rozdziale 9 punkt. 9.2 jest napisane "przedsiębiorca odpowiada za to, aby pojazdy, sprzęt i pomieszczenia komór przeładunkowych używane w procesie transportu produktów leczniczych nadawały się do takiego zastosowania i stanowiły skuteczne zabezpieczenie przed warunkami, które mogłyby wpłynąć na jakość lub integralność produktów leczniczych".
Jeżeli więc przypuszczamy, że sensory były przewożone w złych warunkach możemy odmówić odbioru przesyłki oraz możemy złożyć stosowną reklamację.
A co możemy zrobić już teraz, aby uniknąć wysokich temperatur w pojazdach kurierskich, zanim jeszcze firmy medyczne podejdą rzeczowo do tematu? Przede wszystkim możemy sprawdzić prognozę pogody na najbliższe dni i zamawiać sprzęt w okresie, kiedy nie będzie wysokich temperatur. W razie problemów z działaniem sensora należy złożyć reklamację w miejscu zakupu. Możemy także kupować sensory stacjonarnie, w sklepach medycznych i transportować je we własnym zakresie zachowując przy tym odpowiednie warunki przechowywania.
Warto zwrócić uwagę również na przewożenie insuliny w pojazdach. W momencie zakupu insuliny w aptece trzeba pamiętać, żeby była przewożona w specjalnej osłonce, która powinna zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Insulina powinna trafić od razu do lodówki. Pamiętajmy, aby nie zostawiać insuliny w pojeździe. Bardzo wysoka temperatura, która tworzy się w zamkniętym pojeździe może mieć negatywne skutki dla insuliny, która po prostu nie będzie działać. |
Problem jest i koniecznie powinien być rozwiązany przez firmy dystrybuujące sensory do pomiarów cukru we krwi. Często na podstawie wyników z sensora podejmuje się decyzje terapeutyczne dotyczące prowadzenia cukrzycy. Nie może być tak, żeby temperatura przewożenia sensorów wpływa w tak istotny sposób na to, jak one działają.
A jakie Wy macie doświadczenia w tym temacie?
Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org