Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ciągły Monitoring Glikemii

Wpływ wysokiej temperatury na działanie sensorów do monitoringu glikemii

źródło: info. własne, dodano: 31 lipca 2019 r.

Wpływ wysokiej temperatury na działanie sensorów do monitoringu glikemiiW tym roku lato jest wyjątkowo gorące. Upał daje się we znaki wszystkim. Wiele mówi się o nagrzewających się pojazdach, w których uwięzione są zwierzęta, a czasami nawet i ludzie. Problem dotyczy również osób chorych na cukrzycę i zamawianych przez Internet wszelkiego rodzaju sensorów do ciągłego monitoringu glikemii. Bardzo wysoka temperatura niestety nie wpływa dobrze na tego typu sprzęt.

Sensory nie powinny być przechowywane w narażeniu na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub skrajne wartości temperatury oraz wilgotności. Sensory Enlite produkowane przez firmę Medtronic można przechowywać w temperaturze pokojowej, w zakres od +2 st. C do +30 st. C. Jeżeli sensor jest przechowywany w niskiej temperaturze, aby zapobiec kondensacji, należy pozwolić na ogrzanie się sensora do temperatury pokojowej. Nie wolno przechowywać sensorów w temperaturach niższych niż +2 st. C. Natomiast najnowszy Guardian Sensor 3 wymaga przechowywania w temperaturze od 2 st. C do 27 st. C.

Sensory do FreeStyle Libre wymagają przechowywania w temperaturze od 4 st. C do 25 st. C. Nie ma konieczności przechowywania zestawu czujnika w lodówce, jednak można to zrobić zwracając uwagę na to, żeby temperatura przechowywania była w zakresie między 4 st. C a 25 st. C. Sensorów nie wolno zamrażać.

Sensory Dexcom wymagają przechowywania w temperaturze w zakresie od 2 st.C do 25 st. C. Czujniki można przechowywać w lodówce, jeśli zapewnia ona zakres temperatur zgodny z podanym. Czujników nie należy przechowywać w zamrażarce.

Grzegorz Stykowski, tata chorej na cukrzycę typu 1 Niny oraz autor bloga "Życie w typu 1" pisze na swoim blogu: "Zmierzyłem temperaturę w przesyłce jak już sporo sobie postała w temperaturze otoczenia u mnie w pracy (mamy tam pomieszczenia klimatyzowane z zadaną temperaturą 24-25 stopni). Jak widać w paczce było wciąż 30 stopni. Ile zatem musiało być w przestrzeni ładunkowej samochodu kuriera? Zasady transportu wyrobów medycznych są opisane w rozporządzeniu Ministra. Czy tak można transportować wyroby medyczne służące do monitorowania funkcji życiowej jaka jest poziom glikemii? System Smart Guard bazuje na podstawie wskazań sensorów. Czy Medtronic nie jest w stanie wysyłać swoich elektrod w atmosferze kontrolowanej temperatury?"

Wpływ wysokiej temperatury na działanie sensorów do monitoringu glikemii
foto: Grzegorz Stykowski

Obowiązują przepisy dotyczące zapewnienia jakości produktów leczniczych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13 marca 2015 r. w sprawie wymagań Dobrej Praktyki Dystrybucyjnej (Dz. U. z 2015 r. poz. 381) przedsiębiorca dostarczających produkt lecznicze odpowiada za ich zabezpieczenie przed uszkodzeniem. W rozdziale 9 punkt. 9.2 jest napisane "przedsiębiorca odpowiada za to, aby pojazdy, sprzęt i pomieszczenia komór przeładunkowych używane w procesie transportu produktów leczniczych nadawały się do takiego zastosowania i stanowiły skuteczne zabezpieczenie przed warunkami, które mogłyby wpłynąć na jakość lub integralność produktów leczniczych".

Jeżeli więc przypuszczamy, że sensory były przewożone w złych warunkach możemy odmówić odbioru przesyłki oraz możemy złożyć stosowną reklamację.

A co możemy zrobić już teraz, aby uniknąć wysokich temperatur w pojazdach kurierskich, zanim jeszcze firmy medyczne podejdą rzeczowo do tematu? Przede wszystkim możemy sprawdzić prognozę pogody na najbliższe dni i zamawiać sprzęt w okresie, kiedy nie będzie wysokich temperatur. W razie problemów z działaniem sensora należy złożyć reklamację w miejscu zakupu. Możemy także kupować sensory stacjonarnie, w sklepach medycznych i transportować je we własnym zakresie zachowując przy tym odpowiednie warunki przechowywania.

Warto zwrócić uwagę również na przewożenie insuliny w pojazdach. W momencie zakupu insuliny w aptece trzeba pamiętać, żeby była przewożona w specjalnej osłonce, która powinna zapewnić jej odpowiednią temperaturę. Insulina powinna trafić od razu do lodówki. Pamiętajmy, aby nie zostawiać insuliny w pojeździe. Bardzo wysoka temperatura, która tworzy się w zamkniętym pojeździe może mieć negatywne skutki dla insuliny, która po prostu nie będzie działać.

Problem jest i koniecznie powinien być rozwiązany przez firmy dystrybuujące sensory do pomiarów cukru we krwi. Często na podstawie wyników z sensora podejmuje się decyzje terapeutyczne dotyczące prowadzenia cukrzycy. Nie może być tak, żeby temperatura przewożenia sensorów wpływa w tak istotny sposób na to, jak one działają.

A jakie Wy macie doświadczenia w tym temacie?

Jerzy Magiera, mojacukrzyca.org


Wpływ wysokiej temperatury na działanie sensorów do monitoringu glikemii


Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [1]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.

~Krysia  IP: 31.0.85.xxx(2019-07-31 18:21:36)
Niestety ale sensor nie jest produktem leczniczym więc nie można się podeprzeć w trakcie reklamacji tym rozporządzeniem. Trzeba poszukać informacji o wyrobie medycznym .


Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ciągły Monitoring Glikemii: Wpływ wysokiej temperatury na działanie sensorów do monitoringu glikemii
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Środa, 22 maja 2024 r.

Zadaj pytanie on-line