- Hipoglikemia - objawy
- Hipoglikemia - przyczyny
- Hipoglikemia - co robić?
Hipoglikemia - objawy
W jaki sposób może dawać o sobie znać hipoglikemia? Objawy są bardzo różnorodne, a ich nasilenie zależne jest między innymi od indywidualnej odporności pacjenta oraz tego, jak bardzo spadło stężenie glukozy w jego krwi. Do najważniejszych objawów niedocukrzenia lekarze zaliczają przede wszystkim:
- zawroty głowy;
- osłabienie;
- drgawki i drżenie rąk;
- głód, często mający postać trudnej do opanowania ochoty na słodycze;
- ból głowy;
- wzmożoną potliwość;
- senność;
- bladość skóry;
- trudności z utrzymaniem równowagi (na przykład zataczanie się);
- problemy z wysławianiem się;
- nie dający się opanować niepokój;
- rozdrażnienie i skłonność do wybuchów emocji;
- zaburzenia widzenia;
- trudności z pamięcią
Szczególnym rodzajem jest hipoglikemia nocna. Może ona okazać się najbardziej niebezpieczna, bo ani pacjent, ani nikt z jego otoczenia nie zdaje sobie z niej sprawy. Nocnej hipoglikemii można zwykle zapobiec jedząc kolację o odpowiedniej zawartości węglowodanów i nie przemęczając się przed zaśnięciem. Objawami hipoglikemii podczas snu są przede wszystkim:
- wzmożona potliwość;
- koszmary senne;
- zmęczenie i ból głowy po przebudzeniu
Hipoglikemia jest często wynikiem cukrzycy. Może wystąpić, jeśli pacjent źle dobierze ilość insuliny i przyjmie jej zbyt dużą dawkę. Rzadziej okazuje się efektem nieodpowiedniego doboru dawki hipoglikemizującego w stosunku do bieżącego stężenia cukru we krwi. Pamiętajmy jednak, że hipoglikemia może także występować u osób niebędących diabetykami. W takich przypadkach jej przyczyną bywa zazwyczaj:
- nieprawidłowo zbilansowana dieta (zbyt wysoka zawartość tłuszczu, niska węglowodanów, pomijanie posiłków lub ich mała kaloryczność);
- zbyt intensywny wysiłek fizyczny przy niedostarczeniu odpowiedniej ilości węglowodanów;
- spożycie alkoholu;
- nagły spadek wagi ciała
W razie podejrzenia hipoglikemii, należy jak najszybciej działać. Jeśli możemy nawiązać kontakt z pacjentem, a ten jest w stanie przełykać, możemy podać mu żel energetyczny z glukozą, słodycze, słodkie owoce (na przykład banana), sok owocowy lub słodzony napój. Jeśli zaś z chorym nie ma kontaktu, konieczne jest podanie zastrzyku z glukagonu oraz wezwanie pomocy medycznej. Więcej na temat postępowania w takich przypadkach dowiesz się z poradnika na diabetyk24.pl