Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

Co można wyczytać z etykiety produktów spożywczych? - na żywo dzisiaj, godz. 20.00!


FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
DiABEtyK

Miesięcznik DiABEtyK, lipiec 2019, nr 7 (282)

źródło: magazyn DiABEtyK, dodano: 15 lipca 2019 r.

Diabetyk

Już jest lipcowy Diabetyk. Choć wakacje, nie próżnujemy i przygotowaliśmy świetny numer. Przybliżamy w nim m.in. rozwijający się trend samodzielnego zamykania pętli ("sztuczna trzustka"), czego dokonało już kilka tysięcy osób z cukrzycą na świecie. Z artykułu dowiecie się, na czym polega "zamknięcie pętli", gdzie szukać informacji na ten temat, i co na to lekarze i nauka. Ponadto, w lipcowym wydaniu odkrywamy tajniki zdrowego odchudzania, wyjaśniamy, dlaczego nie należy znacząco zmniejszać kaloryczności diety, i od czego zacząć gubienie kilogramów. Podpowiadamy też, jak pielęgnować skórę latem i utrzymać zdrową opaleniznę. Opisujemy elementy pełnej kontroli cukrzycy (nie tylko glikemia jest ważna) i sporo innych ciekawych tematów.

DiabetykFELIETON
4 Razem możemy więcej

POCZYTALNIA
5 Flora bakteryjna a cukrzyca
Nowoczesne urządzenia a kontrola cukrzycy
Cukrzyca i migotanie przedsionków
6 Ostatni spacer Psinki Inki
7 Angioplastyka wieńcowa u starszych osób
Finasteryd zwiększa ryzyko cukrzycy

PERSPEKTYWY I ZBLIŻENIA
8 Nowości z XX Zjazdu PT

DIABETYK POLECA
10 Tajniki zdrowego odchudzania (cz. 1)

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
14 Pełna kontrola cukrzycy (cz. 1)
18 Zrób sobie sam... sztuczną trzustkę
21 Organizm w biochemicznej pułapce

POD LUPĄ
24 Nowe wytyczne leczenia nadciśnienia
26 ABC terapii uciskowej

ABC INSULINOTERAPII
28 Kobieta w obliczu cukrzycy

LEKARZ ODPOWIADA
30 Leczenie cukrzycy po zawale serca

ZDROWO ŻYWIENIOWO
32 Dieta przy obrzękach
35 Zielone i baaardzo zdrowe
38 Przepisy kulinarne

WARTO WIEDZIEĆ
40 Borelioza

ZADBAJ O SIEBIE
42 Zatrzymaj słońce na skórze

44 Apteki
46 Roz(g)rywka
47 Prenumerata
DIABETYK POLECA
Tajniki zdrowego odchudzania (cz. 1)
Prawidłowe odchudzanie to proces rozłożony w czasie, różnie długim, który zależy od wielkości dźwiganego przez nas "nadbagażu". Choć może brzmieć to trochę zniechęcająco, zapewniamy, że przy nadwadze/otyłości każdy stracony kilogram jest na wagę złota, a właściwie zdrowia. Bardzo często piszemy w "Diabetyku" o tym, jak wielkie znaczenie dla zachowania dobrego stanu zdrowia i wyrównania cukrzycy ma prawidłowa dieta. Równie często zwracamy uwagę na problem otyłości i wynikające z niej komplikacje zdrowotne (powoduje występowanie wielu chorób, utrudnia leczenie tych już istniejących). Dlatego teraz tylko przypominamy, że obniżenie wagi nawet już o 5-10% zmniejsza insulinooporność, co m.in. skutkuje zwiększeniem efektywności farmakoterapii. Dlatego po schudnięciu nierzadko trzeba skorygować dawki przyjmowanych leków - nie tylko stosowanych przy cukrzycy, ale też w chorobach sercowo-naczyniowych (np. nadciśnienie, miażdżyca). Zapewne wiele osób słyszy od lekarza czy pielęgniarki, że "trzeba schudnąć". Na pytanie "jak", słyszymy: mniej jeść, więcej się ruszać. To szczera prawda, ale bardzo ogólna i nie dająca konkretnych wskazówek. Dlatego wyjaśnimy ważne w procesie odchudzania aspekty, które powinny pomóc w przeprowadzeniu skutecznej kuracji odchudzającej.

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Pełna kontrola cukrzycy (cz. 1)
Jak wiadomo, podstawowym badaniem przy leczeniu cukrzycy jest pomiar glukozy we krwi na glukometrze. Jego wynik wpływa na nasze codzienne decyzje terapeutyczne. Ale nie można mówić o pełnej, właściwej kontroli cukrzycy, jeśli monitorujemy tylko glikemię. Ważna jest też kontrola tłuszczów (lipidogram), ciśnienia tętniczego krwi, stóp, funkcji nerek, oczu itd. Jednym z podstawowych parametrów oceny wyrównania cukrzycy jest hemoglobina glikowana. Im wyższe jej wartości, tym większe zagrożenie wystąpieniem późnych powikłań cukrzycy. Dlatego warto zwrócić więcej uwagi na ten wskaźnik i dążyć do uzyskania rekomendowanych wartości. Jeśli nie mamy zlecanych badań HbA1c z odpowiednią częstotliwością, możemy w pewnym przybliżeniu określić jej odsetek na podstawie średnich pomiarów glikemii. Istnieje bowiem korelacja między HbA1c a średnimi stężeniami glukozy oznaczanymi w domowych warunkach (w artykule podajemy, jak ją określić).

ROZWAŻANIA O CUKRZYCY
Zrób sobie sam... sztuczną trzustkę
Sztuczna trzustka to system, w skład którego wchodzą: pompa insulinowa, system stałego monitoringu glikemii (CGM - Continuous Glucose Monitoring) oraz algorytm (często na zewnętrznym urządzeniu), który na podstawie informacji ze stałego monitoringu glikemii decyduje o dawce insuliny i komunikuje się z pompą. Ta w czasie rzeczywistym podaje insulinę (raz więcej, raz mniej), bądź nie podaje jej w ogóle (zatrzymuje wlew, gdy glikemia spada). Co więcej, modyfikuje dawkę insuliny bazalnej w zależności od aktualnego poziomu glukozy, jego stabilności i predykcji (przewidywanie trendu przebiegu glikemii). To algorytm jest kluczem "decydującym" o dawce insuliny. Osoby zrzeszone w internetowych społecznościach zwarli niedawno szyki i głoszą dobrą nowinę o algorytmach, systemach i pętlach zamkniętych dostępnych dla każdego. Na świecie już kilka tysięcy osób samodzielnie zrobiło sobie "pętlę zamkniętą".

POD LUPĄ
ABC terapii uciskowej
Szacuje się, że przewlekła choroba żylna dotyka w różnym stopniu nawet połowy Polaków. Jednym ze sposobów na jej profilaktykę oraz leczenie jest terapia uciskowa, czyli tzw. kompresjoterapia. Co warto wiedzieć na jej temat? Zgodnie z zaleceniami, terapię uciskową stosuje się w profilaktyce obrzęków kończyn dolnych, profilaktyce przeciwzakrzepowej czy u pacjentów zgłaszających uczucie ciężkości nóg. Kompresjoterapię wykorzystuje się też w procesie leczenia żylaków (również u kobiet ciężarnych), w przebiegu obrzęków pooperacyjnych, podczas unieruchomienia, w zapaleniu żył powierzchownych, zakrzepicy żył głębokich oraz po zabiegach chirurgicznych. Nie każdy może jednak zastosować tę metodę leczenia. Przeciwwskazaniem są m.in.: zaawansowana miażdżyca naczyń obwodowych, niewydolność krążenia czy obecność zmian zapalnych bakteryjnych lub wirusowych. Kompresjoterapii nie można też stosować w przypadku sączących zmian skórnych czy reakcji nadwrażliwości na składniki opasek uciskowych lub pończoch.

WARTO WIEDZIEĆ
Borelioza
Wczesnym i alarmującym objawem jest tzw. rumień wędrujący, inaczej zwany pełzającym, który ujawnia się przeważnie od 3. do 30. dnia po ukąszeniu kleszcza. Typowo, ma on wygląd czerwonawej plamy, szybko powiększającej się ku obwodowi, przekraczając w późniejszym czasie 5 cm. Cechuje go pierścieniowaty kształt z przejaśnieniem w środku, pozostaje w płaszczyźnie skóry, a brzegi zmiany są wyraźnie odgraniczone. Jest niebolesny, wyraźnie ucieplony. Jeśli doszło do kontaktu z kleszczem, a następnie pojawił się rumień, należy się zgłosić do lekarza. Warto jednak zaznaczyć, iż u 30% osób zakażonych rumień wędrujący nie występuje w ogóle, co czyni chorobę bardziej podstępną. Podobnie należy pamiętać, iż nieleczony rumień wędrujący może sam ustąpić po 4-12 tygodniach. Niestety nie jest to samowyleczenie. W ciągu kilku miesięcy może dojść do fazy wczesnego rozsiania choroby z zajęciem innych narządów. Zapalenie stawów, mięśnia sercowego, uszkodzenie układu nerwowego, to tylko niektóre z przykładów niszczącego działania choroby.
Zapraszamy na stronę: www.diabetyk.pl

Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama

Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - DiABEtyK: Miesięcznik DiABEtyK, lipiec 2019, nr 7 (282)
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3

Fundacja dla Dzieci z Cukrzycą
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Czwartek, 11 kwietnia 2024 r.

Zadaj pytanie on-line