nt. leków specjalistycznego stosowania
1. Od 1998 roku nie wprowadzano na listy leków refundowanych leków innowacyjnych (zawierajęcej nową substancję czynną). Wnioski były rozpatrywane negatywnie ze względu na ograniczone możliwości finansowe NFZ (wcześniej kas chorych). Od 1998 r. wpłynęło około 700 wniosków obejmujących ok. 150 substancji czynnych.
2. Wpisanie tych leków na listy leków refundowanych obejmujące leki podstawowe, uzupełniające i przepisywane w chorobach przewlekłych, tj. wg dotychczasowych zasad, spowodowałoby załamanie finansów Narodowego Funduszu Zdrowia. Wynika to z wysokich cen tych leków oraz braku mechanizmów pozwalających na określanie szczegółowych kryteriów medycznych ordynacji oraz instrumentów nadzoru koniecznych w przypadku objęcia refundacja tych leków.
3. Jednocześnie w opinii specjalistów konieczne jest umożliwienie pacjentom dostępu do nowoczesnych leków poprzez wpisanie ich na listę leków refundowanych. Częściowym rozwiązaniem tego problemu są tzw. programy lekowe realizowane przez NFZ.
4. W projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o cenach zawarto propozycje wprowadzenia nowej dodatkowej kategorii leków refundowanych - leków specjalistycznego stosowania.
5. Celem utworzenia dodatkowej kategorii leków refundowanych specjalistycznego stosowania jest stworzenie ubezpieczonym dostępu do - obecnie nie refundowanych – najnowocześniejszych drogich leków mających zastosowanie w leczeniu poważnych chorób (np. choroby nowotworowe, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca) w sposób bezpieczny dla finansów NFZ oraz wg jasnych i przejrzystych zasad.
6. Do przepisywania recept na leki specjalistycznego stosowania będą uprawnieni lekarze zatrudnieni u świadczeniodawcy, który zawarł z NFZ odrębną umowę upoważniająca do wystawiania takich recept.
7. Wykaz leków specjalistycznego stosowania będzie określał:
a. Wskazania terapeutyczne
b. Kryteria medyczne kwalifikujące do stosowania leku
c. Kwalifikacje lekarza uprawnionych do ordynowania tych leków (np. specjalizacja)
d. Wymagania w zakresie diagnostyki monitorowania leczenia, które musi spełnić świadczeniodawca
8. Spełnienie kryteriów medycznych będzie wymagało potwierdzenia przez komisje specjalistów kierowana przez konsultanta wojewódzkiego.
9. Wprowadzenie nowej kategorii leków specjalistycznego stosowania nie ogranicza w żaden sposób uprawnień lekarzy do przepisywania leków dopuszczonych do obrotu na obszarze Polski. Jednakże warunkiem refundacji leku specjalistycznego stosowania będzie przepisanie recepty przez uprawnionego lekarza. Ta sama zasada dotyczy leków podstawowych i uzupełniających.
10. Wprowadzenie podkategorii leków obejmujących m. in. leki wydawane na "ograniczona" receptę lekarska zastrzeżone do stosowania w określonych wyspecjalizowanych dziedzinach przewiduje Dyrektywa 2001/83/WE oraz Dyrektywa 2004/27/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi.
Warszawa, 27.04.2005 r.