Strona główna
  1. Wiadomości
  2. O cukrzycy
  3. Porady
  4. Sprzęt i leki
  5. Więcej
  6. Przydatne
  7. O portalu
diabetyk24.pl
Accu-Chek Instant

FreeStyle Libre 2

Ypsomed

Dexcom One+
Artykuły
O cukrzycy
Cukrzyca typu 2
Odżywianie
Pompy insulinowe
Monitoring glikemii
Glukometry
Nakłuwacze
Peny
Insuliny

Dodaj komentarz
Ministerstwo Zdrowia

Leki specjalistycznego stosowania

dodano: 04.05.2005 r., źródło: http://www.mz.gov.plINFORMACJA PRASOWA
nt. leków specjalistycznego stosowania


1. Od 1998 roku nie wprowadzano na listy leków refundowanych leków innowacyjnych (zawierajęcej nową substancję czynną). Wnioski były rozpatrywane negatywnie ze względu na ograniczone możliwości finansowe NFZ (wcześniej kas chorych). Od 1998 r. wpłynęło około 700 wniosków obejmujących ok. 150 substancji czynnych.

2. Wpisanie tych leków na listy leków refundowanych obejmujące leki podstawowe, uzupełniające i przepisywane w chorobach przewlekłych, tj. wg dotychczasowych zasad, spowodowałoby załamanie finansów Narodowego Funduszu Zdrowia. Wynika to z wysokich cen tych leków oraz braku mechanizmów pozwalających na określanie szczegółowych kryteriów medycznych ordynacji oraz instrumentów nadzoru koniecznych w przypadku objęcia refundacja tych leków.

3. Jednocześnie w opinii specjalistów konieczne jest umożliwienie pacjentom dostępu do nowoczesnych leków poprzez wpisanie ich na listę leków refundowanych. Częściowym rozwiązaniem tego problemu są tzw. programy lekowe realizowane przez NFZ.

4. W projekcie nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o cenach zawarto propozycje wprowadzenia nowej dodatkowej kategorii leków refundowanych - leków specjalistycznego stosowania.

5. Celem utworzenia dodatkowej kategorii leków refundowanych specjalistycznego stosowania jest stworzenie ubezpieczonym dostępu do - obecnie nie refundowanych – najnowocześniejszych drogich leków mających zastosowanie w leczeniu poważnych chorób (np. choroby nowotworowe, choroba Alzheimera, choroba Parkinsona, cukrzyca) w sposób bezpieczny dla finansów NFZ oraz wg jasnych i przejrzystych zasad.

6. Do przepisywania recept na leki specjalistycznego stosowania będą uprawnieni lekarze zatrudnieni u świadczeniodawcy, który zawarł z NFZ odrębną umowę upoważniająca do wystawiania takich recept.

7. Wykaz leków specjalistycznego stosowania będzie określał:
a. Wskazania terapeutyczne
b. Kryteria medyczne kwalifikujące do stosowania leku
c. Kwalifikacje lekarza uprawnionych do ordynowania tych leków (np. specjalizacja)
d. Wymagania w zakresie diagnostyki monitorowania leczenia, które musi spełnić świadczeniodawca

8. Spełnienie kryteriów medycznych będzie wymagało potwierdzenia przez komisje specjalistów kierowana przez konsultanta wojewódzkiego.

9. Wprowadzenie nowej kategorii leków specjalistycznego stosowania nie ogranicza w żaden sposób uprawnień lekarzy do przepisywania leków dopuszczonych do obrotu na obszarze Polski. Jednakże warunkiem refundacji leku specjalistycznego stosowania będzie przepisanie recepty przez uprawnionego lekarza. Ta sama zasada dotyczy leków podstawowych i uzupełniających.

10. Wprowadzenie podkategorii leków obejmujących m. in. leki wydawane na "ograniczona" receptę lekarska zastrzeżone do stosowania w określonych wyspecjalizowanych dziedzinach przewiduje Dyrektywa 2001/83/WE oraz Dyrektywa 2004/27/WE Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie wspólnotowego kodeksu odnoszącego się do produktów leczniczych stosowanych u ludzi.

Warszawa, 27.04.2005 r.Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, koniecznie polubcie nasz profil na FB!


Wszelkie materiały (w szczególności materiały i opracowania własne) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.reklama
Najnowsze komentarze [0]

Masz swoją opinię na ten temat? Tu jest miejsce, gdzie możesz ją wyrazić! Pisz, komentuj i dyskutuj. Pamiętaj o tym, że nie będą tolerowane niecenzuralne wypowiedzi i wulgaryzmy.


Nie ma jeszcze żadnych komentarzy
Bądź pierwszy, dodaj swoją opinię!
Powrót Do góry

mojacukrzyca.org - Ministerstwo Zdrowia: Leki specjalistycznego stosowania
Jeżeli na tej stronie widzisz błąd lub masz uwagi, napisz do nas.Eversense E3
Refundacja CGM
Przydatne
Informacje
Bądź na bieżąco!
Kącik literacki
Wszystko o Accu-Chek
Specjalista radzi
DiABEtyK
Na komputer i telefon
Ministerstwo Zdrowia
Światowy Dzień Cukrzycy
Cukrzyca tamtych lat
DME obrzęk plamki
Ciekawostki
O portalu

Redakcja portalu | Napisz do redakcji | Newsletter | O portalu | Media o portalu | Linki | Partnerzy | Nasze bannery | Logo do pobrania | Patronat medialny
Portal mojacukrzyca.org ma charakter jedynie informacyjny. Wszelkie decyzje odnośnie leczenia muszą być podejmowane w porozumieniu z lekarzem i za jego zgodą.
Portal jest prowadzony przez osobę fizyczną wyłącznie w celach osobistych. | Copyright © mojacukrzyca.org 2001-2024 Wszelkie Prawa Zastrzeżone
Ostatnia modyfikacja: Sobota, 13 lipca 2024 r.

Zadaj pytanie on-line